Carnikavas novada dome neplāno atteikties no tūrisma nodevas iekasēšanas, tomēr nākamgad varētu tikt mainīta tās aprēķināšanas kārtība, pastāstīja novada domes priekšsēdētāja Daiga Jurēvica.
Jau ziņots, ka Carnikavas novada dome šā gada 25.maijā pieņēma saistošos noteiktumus, kas paredz iekasēt tūrisma nodevu par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu. Laika periodā no 1.oktobra līdz 31.aprīlim uzņēmējiem jāmaksā 20 santīmu diennaktī, bet no 1.maija līdz 31.septembrim - 60 santīmu diennaktī par katru par maksu uzņemto atpūtnieku vai tūristu. Par viesu skaitu uzņēmumiem jāatskaitās reizi ceturksnī.
«Pēc Vidzemes tūrisma asociācijas datiem, nevienam no uzņēmumiem nodevas apmērs mēnesī nepārsniedz 60 latu - tā nav summa, par kuru jālauž šķēpi,» norādīja Jurēvica. Pagaidām gan pašvaldības budžetā ieņēmumi no šīs nodevas nav iekasēti. Ņemot vērā, ka daudzas rezervācijas veiktas iepriekš un tās ar atpakaļejošu termiņu aplikt ar nodevu nav iespējams, tad lieli ieņēmumi šogad neesot plānoti.
Neraugoties uz Ekonomikas ministrijas (EM) un Tūrisma konsultatīvās padomes iebildumiem, pašvaldība nodevu atcelt negrasās, tomēr, meklējot kompromisus, nākamgad varētu tikt mainīta tās aprēķināšanas kārtība un tūrisma nodeva varētu tikt noteikta kā līdzmaksājums. Tā vietā, lai par katru apmeklētāju iekasētu noteiktu summu, turpmāk nodevu varētu noteikt 2% apjomā no ieņēmumiem, kas gūti par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu.
Ar nodevu tiktu aplikti tikai tūrisma un izklaides braucieni, bet līdzmaksājums neattieksies uz darba vizītēm un semināriem, kas tiks organizēti Carnikavā.
Jurēvica uzsvēra, ka domes mērķis ir attīstīt novadā tūrismu un atpūtas pakalpojumus, un pašvaldība šī mērķa sasniegšanā iegulda gan darbu, gan līdzekļus. Par domes līdzekļiem pie Gaujas tilta līdzās viesu mājai Koranda izveidots futbola laukums un uzstādīti soliņi, pie Siroko viesu nama izveidotas taciņas, vairākās vietās uz pludmales tuvumā esošajām šaurajām ieliņām izveidotas autostāvvietas.
Tāpat Carnikavas novads pievienojies Vidzemes tūrisma asociācijai, tiek drukāti reklāmas bukleti, kuros iekļauta informācija arī par tajā esošajiem viesu namiem, kafejnīcām, atpūtas iespējām un citiem uzņēmējiem. «Tās investīcijas ir lielākas, nekā viņi [uzņēmēji] paši ieliek. Tūrisma nodeva ir veids, kā panākt, ka uzņēmēji līdzdarbojas infrastruktūras attīstībā. Uzņēmēji nav tikai patērētāji,» domes nostāju skaidroja Jurēvica.
«Iepriekšējā dome par to vispār nedomāja, bet Carnikava ir kā otra Jūrmala,» sacīja Jurēvica, norādot, ka pilsēta atrodas jūras krastā un samērā tuvu Rīgai, līdz ar to apmeklētāju pieplūdums vasarās ir neizbēgams un ir jādomā par infrastruktūras attīstību.
Kā jūlija vidū vēstīja laikraksts Dienas bizness, jaunā tūristu nodeva uzņēmējus pārsteigusi nesagatavotus un viņi plāno vismaz pagaidām to nemaksāt, bet cīnīties par tās atcelšanu.
Pašvaldībā skaidroja, ka saistošo noteikumu projekts bijis publicēts domes mājas lapā, kur ar to iepazīties un izteikt viedokli varējuši visi. Viesu nama un restorāna Medzābaki vadītāja Sarmīte Ēķe atzina, ka teorētiski uzņēmējiem pašiem vajadzētu iepazīties un visu zināt par likumiem un noteikumiem, lasīt pašvaldības mājas lapu un avīzi, bet korekti tomēr būtu, ja pašvaldība informētu un pārrunātu šādus jautājumus ar uzņēmējiem. «Izrēķinājām, ka, ja nekrāpjamies ar klientu skaitu, tad par jūniju nodevā būs jāmaksā nedaudz mazāk nekā 1000 latu, bet par jūliju summa pārsniegs tūkstoš latus,» par provizoriskajiem aprēķiniem stāstīja S. Ēķe. Citi uzņēmēji atturējās nosaukt precīzas summas, kas būtu jāmaksā nodevā, jo baidījās, ka tad pašvaldības pārstāvji jau tuvākajā laikā klauvēs pie viņu durvīm, lai iekasētu šo naudu.