Tā secina ne tikai nekustamo īpašumu tirgus dalībnieki, bet arī nodokļu eksperti. SIA BDO Tax pētījums liecina, ka tādējādi Latvijā valsts nodeva būs visaugstākā Baltijā. Valdība valsts nodevas griestu atcelšanu īpašumu ierakstīšanai zemesgrāmatā saista ar papildu ienākumiem budžetā. Nākamgad tie plānoti 3,39 milj. eiro, bet 2015. gadā un turpmāk 3,84 milj. eiro.
Vairāki nekustamo īpašumu biznesā strādājošie bija pārsteigti par valdības kursa straujo maiņu. Proti, 24.09.2013. MK izdarīja grozījumus noteikumos par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā, kas pašreizējos šīs nodevas maksimālos apmērus latu vietā no 2014. gada noteica eiro. Tomēr jau 29. oktobra valdības sēdē šie grozījumi tika anulēti un pieņemti citi, kuri paredz ne tikai augstāku valsts nodevas apmēru par reģistrāciju zemesgrāmatā vairākām īpašumu kategorijām, bet arī par 50% palielina paredzēto valsts nodevas apmēru tiem, kuri ar reģistrāciju zemesgrāmatā kavēsies ilgāk par sešiem mēnešiem. Šī iemesla dēļ daži uzņēmēji valdību uzskata par negodīgu eiro ieviesēju, kurš pāreju uz eiro izmanto nodevas un līdz ar to arī cenas pacelšanai.
Dārdzības valdzinājums
«Lēmums sadārdzina lielo investīciju ienākšanu Latvijā, savukārt mazajiem darījumiem neko nemaina,» izmaiņu ietekmi vērtē nekustamā īpašuma pārvaldīšanas SIA Ektornet Management Latvia izpilddirektors Andris Kovaļčuks. Viņš norāda, ka nodevu griestu atcelšana ir būtiska tiem darījumiem, kuri pārsniedz 1,5 milj., tomēr tādu neesot ļoti daudz.
Cietīs visi
«Grozījumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā būtiski ietekmēs gan privātpersonas, gan komercsabiedrības,» pārliecināta ir SIA BDO Tax nodokļu eksperte Gita Avotiņa. Viņa savu sacīto pamato ar to, ka jaunieviestā soda sankcija 50% apmērā no valsts nodevas par novēlotu īpašumtiesību maiņas reģistrēšanu, kas ir veikta vēlāk nekā pēc sešiem mēnešiem, tiks piemērota gan privātpersonām, gan komercsabiedrībām. «Tādējādi, piemēram, mantinieki, kuri vairāk nekā sešu mēnešu laikā kopš mantojuma tiesību apstiprināšanas nebūs iesnieguši dokumentus īpašumtiesību reģistrēšanai zemesgrāmatā tā iemesla dēļ, ka nepietiek naudas līdzekļu valsts nodevas nomaksai, būs spiesti maksāt valsts nodevu ievērojami lielākā apmērā,» brīdina G. Avotiņa. Viņa uzsver, ka tādējādi tiks sadārdzinātas aizdevuma izmaksas, kas nodrošinātas ar nekustamā īpašuma ķīlu. «Valsts nodevas palielināšana par ķīlas tiesību un ķīlas tiesību grozījumu nostiprināšanu ietekmēs katru darījumu, kurā ķīlas tiesības summa ir lielāka par 1,42 milj. eiro,» – tā G. Avotiņa. Valsts nodevas apmaksas palielinājums ietekmēs dzīvokļu un dzīvojamo māju iegādi darījumos, kuru vērtība pārsniedz 2,135 milj. eiro. «Netiešā veidā tiks ietekmēts gandrīz katrs dzīvokļa īpašuma atsavināšanas darījums,» skaidro G. Avotiņa. Piemēram, nekustamā īpašuma objektu attīstītājam iegādājoties restaurācijai lietotu dzīvokli nekustamo īpašumu mājā, kurā dzīvokļi ir izdalīti kā atsevišķs īpašums, nevis nekustamā īpašuma domājamā daļa, ar mērķi veikt ēkas un dzīvokļu restaurāciju un pēc tam secīgu pārdošanu, sākotnējai iegādes darījuma vērtībai pirms restaurācijas tiks piemērota 6% valsts nodeva (savukārt komercsabiedrībai, iegādājoties zemes gabalu un attīstot jaunbūvi, kas vēl nav sadalīta dzīvokļa īpašumos, sākotnēji ir maksājama valsts nodeva 2%, nevis 6% apmērā). Pēc restaurācijas pabeigšanas, atsavinot dzīvokļa īpašumu juridiskai personai, atkārtoti ir maksājama valsts nodeva 6% apmērā no restaurācijas rezultātā palielinātās vērtības. Līdz ar to G. Avotiņa secina, ka restaurēta dzīvokļa īpašuma iegādes darījumā valsts nodeva 6% apmērā var tikt samaksāta divas reizes – gan no sākotnējās vērtības, gan palielinātās. «Rezultātā komercsabiedrībām papildus radušās valsts nodevas izmaksas tiks attiecinātas uz katru no dzīvokļa īpašumiem, tādā veidā sadārdzinot dzīvokļu iegādes izmaksas ne tikai juridiskām, bet arī privātpersonām. Visbeidzot fiziska persona, iegādājoties par valsts nodevas apmēru sadārdzināto dzīvokļa īpašumu, maksās valsts nodevu 2% apmērā no sadārdzinātā dzīvokļa maksas,» valsts nodevas retro- spekciju uz kopējo cenu izskaidro G. Avotiņa.
Dārgākie Baltijā
BDO Tax pētījums liecina, ka valsts nodevas apmēri īpašumu ierakstīšanai zemesgrāmatā būtiski atšķiras. «Šobrīd nav indikāciju, ka Lietuvā un Igaunijā būtu plānota līdzīga valsts nodevas griestu atcelšana,» norāda G. Avotiņa. Savukārt viens no uzņēmējiem ironiski piebilda, ka šādu politiķu lēmumu varētu izskaidrot tikai situācijā, ja Latvijā tuvotos kārtējais nekustamā īpašuma bums, kam neizbēgami sekotu tā burbuļa plīšana, vai arī Latvijā būtu Baltijas «šveice», kur visi vēlas iegādāties sev ļoti dārgus nekustamos īpašumus.