Plānotā tūrisma nodeva Rīgā varētu ne vien uzlabot pilsētas tūrisma infrastruktūras sakārtošanas finanses, bet arī sekmēt izmitināšanas pakalpojumu segmenta sakārtošanu
Tā uzskata Dienas Biznesa aptaujātie nozares pārstāvji un eksperti.
DB jau vēstīja, ka tūrisma nodevu Rīgā plānots ieviest no 2021. gada. Uzņēmēji uzsver lietderīgu un caurspīdīgu tās izmantošanu, kā arī cer, ka tā tiks iekasēta arī no alternatīvo naktsmītņu īpašniekiem.
Tūrisma nodevas ieviešana ir veids, kā gūt papildu finansējumu pilsētas tūrisma mārketingam un tūrisma infrastruktūras pilnveidošanai. Arī Rīgas gadījumā nozare kopā ar Rīgas domi un Rīgas Tūrisma un attīstības biroju (RTAB) plāno izstrādāt konkrētu aktivitāšu plānu, kam tiks novirzīti par nodevu iekasētie līdzekļi. Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste atzīst, ka no šī viedokļa nozare kopumā pozitīvi vērtē ieceri ieviest tūrisma nodevu. «Vienlaikus esam vienojušies, ka kopīgi strādājam, lai sakārtotu apartamentu segmentu. Tomēr gadījumā, ja domes rīcība būs vērsta tikai uz to, lai noslēgtu sadarbības līgumu ar Airbnb un iekasētu nodevu, pastāv iespēja, ka rosināsim atcelt nodevas ieviešanu. Diskusijās par nodevas apmēru un piemērošanas nosacījumiem mēs īpaši domājām, lai nodevas ietekme nebūtu negatīva; tika ņemts vērā gan tas, ka grupu rezervācijas tiek veiktas gadu – divus uz priekšu, gan tas, ka atsevišķām tūristu grupām nodeva nebūtu jāpiemēro. Tas, ko nevar šobrīd paredzēt, ir, piemēram, ekonomiskā krīze kādā no mūsu vadošajiem (ienākošajiem) tirgiem vai Eiropā un pasaulē kopumā,» komentē S. Graikste.
Šis faktors arī bija iemesls, kāpēc nozare noraidīja ieceri ieviest nodevu jau agrāk. S. Graikste norāda, ka Rīgā plānotā nodeva būs viens eiro, kas ir izplatītākais nodevas apmērs (arī Lietuvas galvaspilsētā Viļņā). Taču ir vairāki citi principi, tai skaitā nodevas apmēru noteikt atkarībā no mītnes klasifikācijas kategorijas. «Mēs esam pārrunājuši arī administrēšanas procesu, tai skaitā ieteikuši izmantot Viļņas paraugu, kas ļauj vienkārši iesniegt datus. Mūsu gadījumā tas varētu būt caur pašvaldības interneta portālu. Ja būs iespēja datus iesniegt, izmantojot viesnīcas sistēmas, tas nebūs tik sarežģīti. Mūs vairāk uztrauc RD Ieņēmumu pārvaldes un pašvaldības policijas vēlme doties uz viesnīcām, lai salīdzinātu nodotos datus ar reāli reģistrētajiem viesiem. Ja tas notiks tikpat dedzīgi, kā tika runāts noteikumu izstrādes gaitā, tas radīs lielāku slogu kā pati datu iesniegšana un norēķināšanās,» pauž S. Graikste.
Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas (ALTA) ieskatā, svarīgākais ir sekot tam, lai tiktu īstenoti priekšdarbi līdz nodevas ieviešanai 2021. gadā, par kuriem visas iesaistītās puses, tai skaitā Rīgas dome, ALTA un LVRA ir vienojušās, parakstot kopīgo memorandu. «Uzskatām, ka būtiskākais uzdevums ir nodrošināt nodevas lietderīgu un caurspīdīgu izmantošanu, kas tik tiešām būtu vērsta uz Rīgas pilsētas tūrisma infrastruktūras sakārtošanu, atsevišķām Rīgas kā tūrisma galamērķa popularizēšanas kampaņām un veiksmīgu darījumu tūrisma attīstību Rīgas pilsētā,» komentē ALTA valdes loceklis Ēriks Lingebērziņš. Viņš norāda, ka Rīgas domes saistošie noteikumi paredz, ka nodevas samaksu iekasē naktsmītne.
Visu rakstu lasiet 5. novembra laikrakstā Dienas Bizness, meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!