Eiropas parādu krīze un sliktais ASV ekonomikas stāvoklis samazina iespējas, ka tiks panākta vienošanās par Kioto protokola darbības termiņa pagarināšanu. Tādējādi cīņa pret globālo sasilšanu, kas pēdējos gados aizrit starptautiskā līmenī, var tikt apgrūtināta, rasta Bloomberg.
9. decembrī Dienvidāfrikas pilsētā Durbanā noslēdzas sarunas par Kioto protokola darbības termiņa pagarināšanu. Protokola darbības laiks beidzas 2012. gadā un tas ir vienīgais starptautiskais līgums, kura ietvaros valstīm jāsamazina oglekļa emisijas, kuras savukārt tiek vainotas globālajā sasilšanā.
Viens no sarunas apdraudošajiem iemesliem ir attīstīto valstu nevēlēšanās ierobežot savu rūpniecību, lai tādējādi samazinātu oglekļa izmešu apmērus. Krīzes ietekmē pieaugusi pasaules valstu finanšu ministru nevēlēšanās «bāzt rokas savās kabatās», norāda International Emissions Trading Association prezidents Henrijs Dervents. «Savukārt otrs efekts ekonomiskās aktivitāes samazinājumam ir nevēlēšanās samazināt oglekļa emisijas.»
Zinātnieki un globālās sasilšanas apdraudētāko reģionu pārstāvji uzsver, ka finanšu krīzei nevajadzētu aizēnot cīņu pret vides piesārņošanu. «Eiropas parādu krīze nedrīkst tikt izmantota kā argumens par labu klimata finansējuma atsaukšanai,» norāda Desima Viljamsa, Grenādas vēstniece ANO. «Klimata izmaiņas un finanšu krīze tika radītas industriāli attīstītajā pasaulē.»
Pret jauno protokola versiju lieli iebildumi ir Japānai, Kanādai un Krievijai. Savukārt Eiropas Savienība paziņojusi, ka parakstīs protokolu tikai tad, kad citas valstis vienosies par stingru emisiju samazināšanas startēģiju.
«Eiropas līderi ir pārņemti ar parādu krīzi,» norāda analītiķi. «Jautājums ir par to, ka vai viņi atlicinās laiku arī tam, lai runātu par krīzi Durbanā.»