Šogad pirmajā pusgadā 72 % no visiem veiktajiem darījumiem norēķinos tiek izmantota priekšapmaksa vai daļēja priekšapmaksa, liecina kredītpiedziņas kompānijas Creditreform veiktais pētījums.
Pagājušajā gadā tajā paša laika posmā tādu norēķinu kārtību izmantoja 55 % gadījumos.
2008.gada pirmajā pusgadā 45 % no aptaujātajiem uzņēmumiem preču un pakalpojumu pārdošanu veica ar dažādu termiņu pēcapmaksas noteikumiem, tad šogad situācija krasi izmainījusies. Šī gada pirmajā pusgadā ar pēcapmaksas nosacījumiem vairs savas preces un pakalpojumus pārdeva tikai 28 % aptaujātie uzņēmumi. Tādējādi, baidoties no maksājumu kavējumu vai vispār nesamaksāšanas riska, atliktie maksājumi darījumos nokritušies par 17 procentpunktiem. Turklāt ievērojami īsāki kļuvuši arī pēcapmaksas vidējie termiņi.
Pētījums skaidri norāda, ka kreditēšanas attiecības starp biznesa sadarbības partneriem kļūst arvien sarežģītākas, mazāk uzticas viens otram un kļūst prasīgāki, cenšoties pēc iespējas minimizēt uzņēmējdarbības riskus vai no tiem vispār izvairoties, skaidro Creditreform pārstāvji. Strauji palielinoties priekšapmaksas darījumiem un samazinoties pēcapmaksai norēķinos, ļoti liels skaits uzņēmumu pārdzīvo hronisku apgrozāmo līdzekļu trūkumu, kas ir nopietna bremze ekonomikas izkļūšanai no pašreizējās vispārējās krīzes. Apgrozāmo līdzekļu trūkumu pastiprina piegādātājiem atteiktie kredītapdrošināšanas limiti no kredītrisku apdrošinātāju puses un banku stīvums darījumu kreditēšanā.