Lielbritānijas leiboristu valdība pieļāva lielu kļūdu, pēc Eiropas Savienības (ES) paplašināšanās 2004.gadā atverot savas robežas viesstrādniekiem no jaunajām bloka dalībvalstīm, atzinis toreizējais iekšlietu ministrs Džeks Strovs.
Britu valdības lēmums neierobežot viesstrādnieku plūsmu no jaunajām dalībvalstīm bija «labi domāta politika, ko mēs salaidām grīstē», vēsta Daily Telegraph.
Toreizējā leiboristu valdība prognozēja, Lielbritānijā pēc ES paplašināšanās ieradīsies aptuveni 13 000 viesstrādnieku no jaunajām dalībvalstīm. Taču labākas dzīves meklējumos Apvienotajā Karalistē ieradās vairāk nekā viens miljons austrumeiropiešu, Lielbritānijai piedzīvojot vienu no lielākajiem imigrācijas viļņiem vēsturē.
ES atļautos darba tirgus ierobežojumus uz septiņiem gadiem izmantoja visas pārējās ES valstis, izņemot Zviedriju un Īriju.
«Viena no lielākajām kļūdām, kurā man bija dalība, bija [darba tirgus] ierobežojumu atcelšana Austrumeiropas valstīm, kā Polijai un Ungārijai, kas ES pievienojās 2004.gadā,» atzina Strovs.
Kaut arī vairums pārējo ES dalībvalstu nolēma ierobežot austrumeiropiešu imigrantu plūsmu, «mēs domājām, ka Lielbritānijai nāks par labu, ja šie cilvēki ieradīsies un strādās šeit», sacīja bijušais ministrs.
«Iekšlietu ministrijas aplēses liecināja, ka imigrācijas iespaids būs salīdzinoši mazs, no 5000 līdz 13 000 imigrantu gadā līdz 2010.gadam. Tālākie notikumi pierādīja, ka šīs prognozes bija bezjēdzīgas. Neto imigrācija savā lielākajā intensitātē 2010.gadā sasniedza ceturtdaļmiljonu. Daudz nosarkušu seju, manu ieskaitot,» atzina Strovs.
Šonedēļ arī vēl viens augsta ranga leiboristu politiķis Deivids Blankets, kurš 2001.gadā nomainīja iekšlietu ministra amatā Strovu, pauda bažas par aizvien pieaugošo čigānu populāciju Lielbritānijā.
Blankets brīdināja, ka Lielbritānijas pilsētās var sākties nemieri, jo pieaugošais skaits čigānu migrantu un viņu antisociālā uzvedība rada saspīlējumu ar vietējiem iedzīvotājiem.
Lielbritānijā pašlaik dzīvo aptuveni 200 000 čigānu migrantu, kas ir viena no lielākajām populācijām Rietumeiropā.