Ar pārliecinošu vairākumu – attiecīgi 93 un 94 balsīm par - Saeima konceptuāli atbalstījusi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanu.
Grozījumi likumā par IIN paredz nodokļa pamatlikmes samazināšanu no 2013. gada 1. janvāra no 25% līdz 24%, 2014. gadā – no 24% līdz 22%, savukārt 2015. gadā – no 22% uz 20%. PVN pamatlikmi nolemts samazināt jau no šā gada 1. jūlija – no 22% līdz 21%.
Noteikts, ka likumprojekti tiks izskatīti steidzamības kārtībā – tikai divos lasījumos. Priekšlikumus otrajam lasījumam var iesniegt līdz rītdienas pulksten 17, bet galīgo lēmumu Saeima varētu pieņemt 24. maijā.
Darbaspēka nodokļu reformas mērķis ir Baltijas valstu konkurencē par investīcijām un darba vietām nodrošināt Igaunijai un Lietuvai izmaksu ziņā līdzvērtīgus darbaspēka nodokļus, uzsver likumprojekta izstrādātāja Finanšu ministrija (FM). Samazinot darbaspēka nodokļu kopējo slogu, cerēts mazināt samazināt arī nabadzības un strukturālā bezdarba riskus, kā arī ēnu ekonomiku un motivāciju izvairīties no nodokļu nomaksas. Fiskālā gada ietekme, samazinot IIN standartlikmi 2013. gadā par vienu procentpunktu, aplēsta 30,5 miljonu latu apmērā, bet turpmākajos gados – attiecīgi papildus 64,9 miljonu latu un 69,3 miljonu latu apmērā. Diskusijas vēl turpinās par ar IIN neapliekamā minimuma un IIN atvieglojuma par apgādībā esošu personu paaugstināšanu.
PVN likmes samazināšana līdz 21% tiek pamatota ar nepieciešamību tuvināt to kaimiņvalstīs piemērotajām likmēm (Latvijā pašaik 22%, Lietuvā – 21%, Igaunijā – 20%), kas sekmētu Latvijas reģionālo konkurētspēju un mazinātu pasaules cenu kāpuma izraisīto inflācijas spiedienu. Fiskālā gada ietekme, samazinot PVN standartlikmi par vienu procentpunktu, 2012. gada otrajā pusgadā paredzama 16,5 miljonu latu apmērā, savukārt 2013. gadā un turpmākajos gados aptuveni 40,5 miljonu latu apmērā.
No valdības plānotajām izmaiņām nodokļos Latvijas ģimenes vairāk izjutīs iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu, bet ietekme no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanas būs neliela, veicot aprēķinus uz dažādu ģimeņu piemēra, secina Swedbank Privātpersonu finanšu institūts.
Swedbank Privātpersonu finanšu institūts, modelējot plānotās nodokļu izmaiņas un to ietekmi uz ģimenēm ar vidējiem, zemiem un augstiem ienākumiem, secina, ka darbaspēka nodokļa sloga samazināšana Latvijas ģimeņu (ar diviem strādājošajiem un diviem apgādājamajiem) ienākumus nākamgad palielinās vidēji par 2-3% jeb 10-20 latiem mēnesī.
Savukārt PVN samazināšana ģimeņu izdevumus ļaus samazināt robežās no 0,5 līdz 0,8% no kopējiem ģimenes ienākumiem. Reālā PVN samazināšanas ietekme būs atkarīga no ģimenes izdevumu struktūras jeb izdevumu apjoma precēm ar PVN standartlikmi, jo PVN samazināto likmi mainīt nav plānots. Svarīgs faktors būs arī tirgotāju gatavība samazināt cenas proporcionāli PVN samazinājumam. Jau šobrīd izskanējušas bažas, ka precēm, kuru cena šobrīd ir zem viena lata, cena pēc PVN samazināšanas varētu nemainīties.
Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktore Ieva Use-Cimmermane norāda: «Pirms divarpus gadiem Latvijas ģimenes saskārās ar būtisku nodokļu sloga pieaugumu, kad darbaspēka, nekustamā īpašuma, ienākumu un transporta nodokļa palielināšanas rezultātā ģimenes budžets vidēji samazinājās par četriem līdz pat sešiem procentiem. Šobrīd plānotās izmaiņas nodokļos vismaz daļēji atsver šo pagātnes lēmumu ietekmi. Tomēr pozitīvi vērtējams plāns darbaspēka nodokļu slogu mazināt arī turpmākajos gados. Ļoti svarīgi ir saglabāt šo virzību uz nodokļu sloga samazināšanu arī nākotnē, lai veicinātu Latvijas mājsaimniecību finanšu situācijas uzlabošanos.»