Austrijas banku uzraugi likuši valsts komercbankām ierobežot aizdevumus austrumu un centrālajā Eiropā. Tas kārtējo reizi signalizē par eirozonas parādu krīzes ietekmi uz pasaules ekonomiku.
Aizdevumu ierobežošana arī liecinot par Austrijas vēlmi saglabāt savu AAA kredītreitingu, kā arī par reaģēšanu uz bažām, ka valstij varētu nākties glābt savas bankas, kuras piedzīvojušas zaudējumus centrālajā un austrumu Eiropā, vēsta Financial Times.
Austrijas centrālā banka pavēstījusi, ka bankām Erste Group, Raiffeisen Bank International un Bank Austria, centrālās un austrumu eiropas valstīs tiks liegts izsniegt lielākus kredītus nekā to vietējie noguldījumi.
Paziņojums seko pēc tam, kad ievērojami pieaugušas Austrijas obligāciju likmes. Banku pārstāvji uzsver, ka aizdevumu limits neatstās nopietnu ietekmi uz banku Eiropas uzņēmējdarbību. Tomēr analītiķi norāda, ka tas var ietekmēt kredītu pieejamību.
«Tas principā padarīs Austrijas bankas drošākas. Tomēr tūlītējs efekts var nelīdzēt valstīm, kurās darbojas Austrijas bankas,» saka Barclays Capital ekonomists Kristians Kellers (Christian Keller).
Db.lv jau vēstīja, ka Ungārija pirmdien oficiāli lūdza Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un Eiropas Savienības finanšu palīdzību. Tas izbrīnījis daudzus analītiķus, jo valsts līdz šim savu ekonomiku centās «saglābt» saviem spēkiem.
Aizvadītajā nedēļā pieauga arī Spānijas un Itālijas aizņemšanās izmaksas. Itālijas desmit gadu obligāciju likmes sasniedza 7%, savukārt Spānijas - 6,975%, kas ir augstākais līmenis kopš 1997. gada.
Valstu obligāciju likmes pietuvojušās 7% robežai, kura tiek uzskatīta par neilgtspējīgu, jo investori var nonākt pie pārliecības, ka valstis savus parādus nespēs apkalpot.
Tāpat radušās bažas par Francijas kredītreitingu. Starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s brīdinājusi, ka varētu samazināt valsts reitingu, jo pieaugušas Francijas aizņemšanās izmaksas, kā arī tai ir vājas izaugsmes perspektīvas.