Briselē bāzētais Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF) pērn atguvis gandrīz 700 miljonus izkrāptas naudas. Lielākā daļa (520 miljoni eiro) atgūtās izkrāptās naudas nākusi no ES struktūrfondiem, liecina biroja aizvadītā gada pārskats. Birojs veicis izmeklēšanu arī Latvijā, bet rezultāti vēl nav zināmi.
Aizvadītajā gadā OLAF veicis 436 izmeklēšanas izmeklēšanas, kas novedušas pie 691 miljona nepamatoti saņemtās naudas atgūšanas ES budžetā. OLAF izmeklēšanu iznākumā krāpniekiem pērn kopsummā piespriesti arī 511 gadi cietumā.
Visvairāk izmeklētās lietas bijušas saistītas ar ES administratīvā aparāta darbiniekiem – tādu bijis 122. Nākamā šmaukšanās popularitātē ir lauksaimniecība – 89 lietas, tad seko 67 izmeklētās lietas par ārējās palīdzības naudu, un 64 ir bijušas sakarā ar ES dalībvalstu ekonomisko un sociālo atšķirību izlīdzināšanai domātajiem struktūrfondiem. Tieši no struktūrfondu krāpniecības gan atgūts visvairāk – 524,7 miljoni eiro, kam seko atgūtais muitas krāpniecībās – 113,7 miljoni. Zemkopībā šmaukušies «tikai» par 34 miljoniem eiro.
Ar īpašu vērienu šmaukušies Itālijā, kur izmeklētāji atklājuši sarežģītu shēmu, ar kuras palīdzību no ES atbalstīta ātrgaitas šosejas projekta izkrāpti 388 miljoni līdzekļu.
OLAF atgūto līdzekļu skaits aizvadītajā gadā ievērojami audzis. Gadu iepriekš OLAF izdevās atgūt no ES struktūrfondiem izkrāpto naudu tikai 32 miljonu eiro apmērā.
Kā Db.lv pastāstīja Finanšu ministrijā (FM), tad OLAF darbība ir aktivizējusies pateicoties jaunajam ģenerāldirektoram Džovani Kesleram un no Eiropas Revīzijas palātas saņemtajai kritikai. Ministrija arī skaidroja, ka šobrīd OLAF stratēģija ir vairāk virzīta uz izmeklēšanu, jo, iespējams, līdzšinējā un preventīvā darbība nav devusi vēlamo rezultātu.
Kas attiecas uz krāpšanos ar struktūrfondiem Latvijā, tad fondus administrējošās iestādes ļoti retos gadījumos ir konstatējušas aizdomas par krāpšanu, un ir bijuši gadījumi, kad lietas ir nodotas izmeklēšanas iestādēm. «Tādējādi OLAF Latvijā ir veicis atsevišķu gadījumu izmeklēšanu, bet pagaidām rezultāti vēl nav zināmi,» skaidroja Finanšu ministrijas Finanšu un darbības nodrošinājuma departamenta Komunikācijas nodaļas eksperte Lelde Kaunese.
Ministrijas pārstāve akcentēja, ka OLAF ar Latvijas izmeklēšanas iestādēm strādā nepastarpināti, bet Finanšu ministrija tikai palīdz atrast sākotnējos kontaktus. «Tā, piemēram, pēdējo 12 mēnešu laikā Finanšu ministrija pēc OLAF pieprasījuma ir sniegusi kontaktinformāciju divas reizes,» norādīja ministrijas pārstāve. Tomēr izmeklēšanā esošās lietas nedrīkst atklāt trešajām personām, uzsver FM.