Kompetenču centru programma, kuru Ekonomikas ministrija (EM) lēmusi uzlabot un uzraudzīt stingrāk, lai novērstu iespējas krāpties ar Eiropas Savienības (ES) naudu, un kurā līdz šim bijuši dažādi sarežģījumi, kas lieguši veikt iecerētos pētījumus, tiek izstrādāta, administrēta un uzturēta par 800 tūkstošiem latu, DB apstiprināja EM pārstāve Evita Urpena.
Minētā summa ir Eiropas Komisijas (EK) piešķirtā tehniskā palīdzība kompetenču centra programmai Finanšu ministrijai (FM), Ekonomikas ministrijai (EM) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA). Tā piešķirta laika posmam no 2007. līdz 2015. gadam.
Tehniskās palīdzības finansējums tiek novirzīts darbības programmu sagatavošanai, vadības, uzraudzības, izvērtēšanas, informācijas un kontroles darbību veikšanai, kā arī administratīvo spēju stiprināšanai, īstenojot ES fondus.
«Pašlaik nevar precīzi pateikt, kādā veidā tiks sadalīta Kompetenču centru programmas izstrādei, administrēšanai un uzraudzībai piešķirtā summa, jo šis finansējums tiks piešķirts vairākām programmām,» Db.lv norādīja E. Urpena. No šīs summas līdzekļi tiks novirzīti arī tādiem pasākumiem kā ar Kompetenču centru saistītu semināru vai izglītojušo materiālu, piemēram, video rullīšu vai bukletu, veidošana, viņa skaidroja.
Piemēram, LIAA divu gadu laikā informatīvos un izglītojošos pasākumus, lai sagatavotu potenciālos Kompetenču centra dalībniekus, veica par 14,886 tūkstošiem latu. «Papildus no Tehniskās palīdzības līdzekļiem tiek veikta struktūrvienību administrēšanā iesaistīto darbinieku darba algu samaksa, bet, ņemot vērā, ka atbilstoši noteiktajiem amata pienākumiem, darbinieki vienlaicīgi ir iesaistīti jautājumu risināšanā par vairākām aktivitātēm, nevis specializējas tikai Kompetenču centra jautājumos, precīzu finansējuma apjomu nav iespējams noteikt,» norādīja LIAA pārstāve Vineta Vilistere Lāce.
Jau vēstīts, ka Kompetenču centru programma šobrīd ir nonākusi krustugunīs. Šobrīd nav īsti skaidrs, kādas būs pārmaiņas un kā tās ietekmēs pētījumus, kuru īstenošana kompetences centros jau ir sākta. DB jau vairākkārt ir rakstījis par dažādām problēmām, kuras traucē iecerēto pētījumu veikšanu kompetences centros, piemēram, nozaru kompetences centri nespēja sākt pielietojamo pētījumu veikšanu, jo to īstenotāji lielākoties ir valsts zinātniskās iestādes, kas vienlaikus ir arī šo centru dibinātājas. Db.lv jau rakstīja, ka šā gada janvāra sākumā EM pavēstījusi par plāniem uzlabot kompetenču centru programmu, lai novērstu riskus un bažas, ka ES struktūrfondi netiks izlietoti paredzētajam mērķim. EM rosinājusi arī noteikt speciālas prasības kompetenču centru veiktajiem iepirkumiem. EM izstrādātie likuma grozījumi paredz atbalstu šiem centriem padarīt caurredzamāku un uzlabot arī pārbaudes, piemēram, kompetenču centru īpašniekiem.
Pašreizējā situācijā arvien vairāk dažādās kuluāru sarunās tiek runāts par «nepieciešamību» pārdalīt ES struktūrfondu finansējumu dažādās programmās, un naudas atņemšana no kādas programmas kalpo par «būtisku» argumentu, lai to varētu īstenot.
Kopējais ES finansējuma apmērs kompetenču centru aktivitātē ir 37,37 milj. Ls, kas paredzēti kompetenču centru finansēšanai no 2011. līdz 2015. gadam, kopskaitā vismaz 124 zināšanu ietilpīgu pētījumu veikšanai. Rūpnieciskajiem pētījumiem publiskā finansējuma intensitāte ir līdz 70% (vai līdz 80%, ja visi pētījumu rezultāti tiek publiskoti), eksperimentālajām izstrādnēm intensitātes apjoms ir līdz 45%.