Pēc vairāk nekā pusgadu ilgušās Maksātnespējas likuma skatīšanas parlamenta deputāti pirmdien vēl nevienojās par tā uzlabojumiem, kas noteiktu fizisko personu maksātnespējas procesa regulējumu.
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija pirms pirmdienas parlamenta ārkārtas sēdes, kuras laikā bija paredzēts balsojums par Maksātnespējas likumu, nespēja vienoties par fizisko personu parādu dzēšanas termiņiem un prasībām, kas apmierinātu visas ieinteresētās puses, jo īpaši banku pārstāvjus un kredītņēmēju interešu aizstāvjus.
Aizvadītajā nedēļā komisija noraidīja deputātu Annas Seiles (PS) un Madara Lasmaņa (JL) priekšlikumu, noteikt, ka ātrāk saistības varētu dzēst tie grūtībās nonākušie kredītņēmēji, kuru saistības nepārsniedz 100 tūkst. Ls un kas aizņēmušies vienīgā mājokļa iegādei.
Kā kompromiss tika gatavots komisijas priekšlikums, kas paredzētu, ka parādu dzēšanas procedūras ilgums ir atkarīgs no tā, cik lielu daļu no saistībām parādnieks spētu segt jau pēc apķīlātā īpašuma pārdošanu. Proti, maksātnespējas process ilgtu aptuveni gadu, bet pēc tā parādu dzēšanas procedūra ilgtu vēl vienu, divus vai trīs gadus, ja šajā laikā parādnieks spētu segt attiecīgi 50%, 35% vai 20% no atlikušajām kreditoru prasībām.
Tomēr Saeimas ārkārtas plenārsēde skaidrību fizisko personu maksātnespējas procesa izskatā vēl neviesa, jo pēc komisijas lūguma šis jautājums tika izslēgts no darba kārtības.
Atbildīgā Saeimas komisija turpinās diskusijas par šo likumu un tas, visticamāk, tiks skatīts kādā no parlamenta vasaras ārkārtas sēdēm.
DB jau ziņoja, ka Maksātnespējas likumu Saeima galīgajā lasījumā vienreiz jau atbalstījusi, tomēr Valsts prezidents Valdis Zatlers nolēma likumu neizsludināt, lūdzot parlamentu pārskatīt likumprojekta daļu, kas regulē fizisko personu parādu dzēšanas principus un termiņus.
V.Zatlera noraidītā redakcija paredzēja, ka pilnīgi visas maksātnespējīgās fiziskās personas no parādiem varētu atbrīvoties divu gadu laikā. Prezidents norādīja, ka, viņaprāt, šis termiņš būtu jādažādo atkarībā no saistību apjoma un tā, vai kredīti ņemti viena vai vairāku īpašumu iegādei.