Pēc jaunā Maksātnespējas likuma spēkā stāšanās 2010.gada 1.novembrī būtiski samazinājies juridisko personu maksātnespējas procesu skaits. Kā vienu no galvenajiem cēloņiem Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas valdes priekšsēdētāja Agnese Strode norāda juridisko personu maksātnespējas procesa depozīta ieviešanu, jo tā ir būtiski sadārdzinājusi procesa ierosināšanas procedūru.
Šobrīd maksātnespējas procesa depozīts ir 400 Ls, valsts nodeva parādniekam – 50 Ls, bet kreditoriem – 250 Ls. Tātad pašam parādniekam izmaksas, iesniedzot maksātnespējas pieteikumu, ir 450 Ls, bet kreditoriem – 650 Ls. Šādas maksātnespējas procesa pieteikuma izmaksas esot arī gadījumos, kad maksātnespējas pieteikumu iesniedz Valsts ieņēmumu dienests, un tas tiek segts no valsts budžeta.
Tādēļ Administratoru asociācija ierosina atteikties no juridisko personu maksātnespējas procesa depozīta, tā vietā paredzot, ka maksātnespējas procesa izmaksas tiek segtas no parādnieka līdzekļiem. Taču, ņemot vērā, ka bieži parādniekam nav nekādu līdzekļu, šādos gadījumos jāparedz parādnieka likumiskajiem pārstāvjiem civiltiesiska atbildība par savlaicīga maksātnespējas procesa pieteikuma neiesniegšanu.
Administratoru asociācijas novērojumi liecina arī par to, ka parādnieki bieži nepilda Maksātnespējas likuma normas attiecībā uz maksātnespējas pieteikumu iesniegšanu. «Novēlota maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšana rada zaudējumus visam kreditoru kopumam, tādēļ Maksātnespējas likums paredz pienākumu parādniekam nekavējoties iesniegt maksātnespējas pieteikumu, ja tas nespēj nokārtot parādsaistības ar saviem kreditoriem. Vienlaikus praksē reti tiek piemērota administratīvā atbildība par maksātnespējas procesa pieteikuma neiesniegšanu,» norāda A.Strode, piebilstot, ka novēlota maksātnespējas procesa pieteikuma rezultātā 80% gadījumu komercsabiedrībām vairs nav realizējamas mantas, un termiņš nepamatotu darījumu apstrīdēšanai, kas ļautu atgūt zināmu naudas līdzekļu apjomu, ir pagājis.
Vēl viena būtiska problēma, kas bieži traucējot maksātnespējas procesa efektīvai norisei, esot atšķirīga maksātnespējas procesu tiesu prakse. Maksātnespējas procesu ietvaros tiesās arvien biežāk nonākot sarežģītas un komplicētas tiesvedības.
«Lai arī Maksātnespējas likums, kas tika pieņemts 2010.gadā, ieviesis jauninājumus, tas nav atrisinājis vairākas problēmas,» norāda Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas valdes priekšsēdētāja Agnese Strode, piebilstot, ka Administratoru asociācija ir nosūtījusi tieslietu ministram Jānim Bordānam vēstuli, vēršot uzmanību uz maksātnespējas regulējuma nepilnībām, kuras jārisina, lai varētu sakārtot uzņēmējdarbības vidi.