ASV valdība plāno iesūdzēt tiesā starptautisko kredītreitingu aģentūru Standard & Poor’s (S&P) saistībā ar organizācijas sniegto hipotekāro vērtspapīru novērtējumu pirms 2008. gada finanšu krīzes.
Tiesas procesā tiks pievērsta uzmanība S&P piešķirtajiem augstajiem reitingiem hipotēkām nodrošinātajiem vērtspapīriem, kuru vērtība vēlāk ievērojami samazinājās. S&P norādījusi, ka paredzētā tiesvedība ir bez jebkāda pamata un noliegusi savu lomu notikušajā.
Reitingu aģentūra arī uzsver, ka tiekot sodīta par nespēju prognozēt finanšu krīzes iestāšanos un ir nepareizi uzskatīt, ka tās reitingu piešķiršanu motivējušas komerciāla labuma gūšanas iespējas.
ASV valdība pēdējos trīs gadus pētījusi S&P darbību pirmskrīzes laikā, lai saprastu, vai reitingu aģentūras vadītāji ignorējuši kompānijā noteiktos standartus, lai izvērstu spekulēšanu ar hipotēkām saistītos darījumos, raksta The Wall Street Journal.
ASV apsūdzība norāda, ka S&P no 2004. līdz 2007. gadam iesaistījusies shēmā, kuras mērķis bijis apkrāpt investorus. Kredītreitingu aģentūra, ar saviem reitingiem, esot nepatiesi atspoguļojusi to, ka vērtspapīriem piešķirtie vērtējumi ir objektīvi un tos nav ietekmējušas citas intereses. S&P vēlme pēc ienākumiem un tirgus daļas palielināšanas, likušas tai samazināt un ignorēt kredītrisku patiesos apmērus, teikts apsūdzībā.
Tikmēr analītiķi pauž uzskatu, ka ASV valdības vēršanās pret S&P izskatās pēc vainīgo meklēšanas saistībā ar finanšu krīzes izraisīšanu.
Plaši pazīstamās starptautisko reitingu aģentūras S&P, Moody’s un Fitch, ir saņēmušas gan investoru, gan politiķu, gan regulatoru kritiku saistībā ar krīzes priekšvakarā augstu reitingu piešķiršanu nevērtīgiem vērtspapīriem.
Iepriekš S&P un ASV valdība centās panākt vienošanos sarunu ceļā. ASV valdība vēlējās saņemt kompensāciju no S&P viena miljarda ASV dolāru apmērā, tomēr sarunas izgāzās, vēsta The New York Times.