Septembrī daudziem akciju tirgus censoņiem galvas palika vēsākas – ASV vērtspapīru tirgus Standard & Poor’s 500 indeksa vērtība šī mēneša ietvaros samazinājās par 1,6%, un cenu kritums bija vērojams arī lielākajos Eiropas fondu tirgos. Kā vienmēr aktuāls ir jautājums – uz kuru pusi varētu virzīties akciju tirgus šā gada beigās?
Jau šonedēļ ASV aizsāksies pasaules ietekmīgāko kompāniju trešā ceturkšņa finanšu rādītāju paziņošanas sezona. Pašlaik vairums analītiķu lēš, ka korporatīvo milžu peļņas un apgrozījuma rādītāji būs visai labi, lai gan zināmas bažas par nākotni saglabājušās, vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Protams, akciju tirgū ļoti daudz kas būs atkarīgs no tā, kādus pārsteigumus – pozitīvus vai negatīvus – atnesīs jau pieminētā ASV kompāniju iepriekšējā ceturkšņa atskaišu sezona. Tomēr vismaz viens faktors var nozīmēt, ka akciju tirgos vēl dažus mēnešus cenu izaugsme tomēr turpināsies – ASV uzņēmumi milzīgus līdzekļus turpina tērēt savu akciju atpirkšanai. Šāda kompānijas rīcība parasti rezultējas ar vērtspapīru cenu palielināšanos, un līdz ar to tiek atalgoti uzņēmuma investori.
S&P Dow Jones Indices apkopotās aplēses liecina, ka ASV lielākās kompānijas savu akciju atpirkšanai un dividenžu izmaksāšanai šogad kopumā tērēs līdzekļus vismaz 914 miljardu ASV dolāru apmērā (62% no šīs summas tikšot tērēti tieši akciju atpirkšanai). Šī summa esot 95% apmērā no to kopējās prognozētās šā gada peļņas, raksta Bloomberg.
Tiek arī ziņots, ka ASV Standard & Poor’s 500 indeksa aprēķinā iekļauto uzņēmumu kopējie akciju atpirkšanas un dividenžu izmaksas apjomi šā gada pirmajā ceturksnī jau pārsniedza to kopējo peļņu šajā periodā. Turklāt šāda situācija, visticamāk, bijusi vērojama arī trešajā ceturksnī.
Savukārt britu bankas Barclay’s aprēķini liecina, ka ASV lielākās kompānijas šā gada otrajā ceturksnī jau aptuveni trešo daļu savas naudas plūsmas novirza akciju atpirkšanai, kas ir visvairāk kopš 2008. gada (2009. gada beigās tie bija 14%). Pieejamie dati arī rāda, ka aptuveni piektā daļa ASV Standard & Poor’s 500 indeksa aprēķinā iekļauto kompāniju šā gada pirmajā pusgadā vērtspapīru atpirkšanas rezultātā savu akciju skaitu ir samazinājušas vismaz par 4%.
Tas, ka kompānijas mēģina rūpēties par saviem investoriem, nenoliedzami ir labi, lai gan pārmērības, šķiet, iespējamas faktiski visās dzīves jomās. Pieaugošie akciju atpirkšanas apjomi kopā ar summām, kas tiek izmaksātas dividendēs, liecina par to, ka uzņēmumu vadītāji uzskata – esošā kapitāla pārdale šādā veidā akcionāriem nesīs lielāku labumu nekā šo līdzekļu reinvestēšana uzņēmuma attīstībā. Tomēr tas reizē arī nozīmē, ka kompānijas vadība neredz veidus, kā šo naudu varētu efektīvi ieguldīt nākotnes peļņas un apgrozījuma kāpināšanai.
DB jau rakstījis, ka otrs no akciju skaita samazināšanās izrietošais efekts ir uzņēmuma peļņas rādītāju pieaugums, jo šie rādītāji tiek aprēķināti uz vienu akciju (mākslīgi palielinās peļņas rādītājs uz vienu akciju). Minētais pieaugums attiecīgi uzlabo uzņēmuma pievilcīgumu investora acīs, neskatoties uz to, ka uzņēmums ir saglabājies tāds pats kā iepriekš – turklāt ar mazāku skaidras naudas apjomu (jo iztērēta nauda akciju atpirkšanai). Akciju atpirkšana bieži tiek veikta brīžos, kad uzņēmuma akcijas ir nenovērtētas. Šobrīd gan, šķiet, par kaut ko tādu runāt nevarētu.
Visu rakstu Atpērk, nevis investē lasiet 7. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.