ASV Tieslietu ministrija uzsākusi izmeklēšanu, lai noskaidrotu reitingu aģentūras Standard & Poor’s (S&P) lomu 2008. gada mājokļu krīzē, kas vēlāk noveda pie recesijas valstī.
Tieslietu ministrijai ir aizdomas, ka tolaik S&P neatbilstoši vērtējusi hipotekāros vērtspapīrus, nosakot tiem augstākus reitingus nekā to patiesā vērtība, laikrakstam The New York times pavēstījuši anonīmi avoti.
Izmeklēšana esot sākta jau pirms tam, kad S&P smazināja ASV augsto kredītreitingu, taču tagad atsākusies ar jaunu sparu, jo radušies jautājumi par aģentūras speciālistu kompetenci un tās slepenībā tīto lēmumu pieņemšanu, kad atklājies, ka tā samazinot ASV reitingu, savos aprēķinos kļūdījusies par diviem triljoniem ASV dolāru. S&P gan uzsver, ka šī kļūda neietekmē tās lēmumu.
ASV Tieslietu ministrija grib noskaidrot cik patiesas ir baumas, ka 2008. gadā, kad S&P analītiķi vēlējās samazināt hipotekāro vērtspapīru reitingus, to darīt lieguši S&P uzņēmējdarbības vadītāji. Ja apstiprināsies Tieslietu ministrijas aizdomas – tas pierādītu, ka S&P apgalvojumi, ka tās analītiķi strādā neatkarīgi no uzņēmējdarbības struktūrām ir nepatiesi.
Krīzes laikā S&P un citas reitingu aģentūras varētu būt ieguvušas rekordaugstu peļņu, piešķirot augstus reitingus nevērtīgiem hipotekārajiem vērtspapīriem, kas tiem ļāva izskatīties mazāk bīstamiem un tādējādi vērtīgiem.
Tāpat aģentūras nebija spējīgas paredzēt gaidāmos satricinājumus mājokļu tirgū, kā rezultātā tas sabruka un izraisīja finanšu krīzi. Gados, kas sekoja pēc ASV mājokļu tirgus sabrukumu, reitingu aģentūras ir vairākkārt apsūdzētas krīzes izraisīšanā un pastiprināšanā. Pašlaik nav vēl zināms, vai līdzīga rakstura izmeklēšana ir uzsākta arī pret Moody’s un Fitch.
Db.lv jau rakstīja, ka arī ASV Vērtspapīru un biržu komisijai gatavo izmaiņas likumdošanā, saskaņā ar kurām reitingu aģentūrām nāksies sniegt informāciju par lēmumu pieņemšanas procesu un atklāt informāciju par aprēķinos pieļautajām kļūdām.