Šā gada pirmajā ceturksnī ASV ekonomika sarukusi straujāk nekā tika gaidīts, raksta Bloomberg.
Iekšzemes kopprodukts gada laikā samazinājies par 2,9%, kas ir vairāk nekā prognozēja analītiķi un ir sliktākais rezultāts kopš 2009. gada pirmā ceturkšņa. Provizoriskās aplēses uzrādīja 1% kritumu. Šī ir lielākā starpība kopš 1976. gada, kad sāka apkopot datus. Lielākoties starpība radās dēļ lejupslīdes veselības aprūpes tēriņos.
Tomēr auguši patērētāju tēriņi un automašīnu pārdošanas apjomi, tāpat palielinājies pasūtījumu skaits rūpnīcās un auguši ražošanas apjomi. Kombinācijā ar darbavietu pieaugumu situācija nemaz nav tik slikta, norāda eksperti.
«Es neuzskatu, ka pirmā ceturkšņa IKP dati uzrāda ekonomikas veselības pasliktināšanos,» saka Ameriprise Financial vecākais ekonomists Rasels Praiss. «Nodarbinātības dati ir labi, tāpat var manīt pirmās algu pieauguma pazīmes, un tas ir tieši tas, kas veicinās pieprasījumu, un uzlabos arī ekonomiku,» uzskata eksperts.
Atsevišķs pārskats liecināja, ka ilglietošanas preču pasūtījumi maijā samazinājušies par 1%, salīdzinot ar 0,8% pieaugumu iepriekš. Šis ir pirmais kritums četru mēnešu laikā.
Kā uzskata Bloomberg aptaujātie eksperti, otrajā ceturksnī ekonomika augs par 3,5%, bet otrajā pusgadā – par 3,1%.
Pērn ASV ekonomika pieauga par 1,9%, salīdzinot ar 2,8% kāpumu iepriekšējā gadā.