Latvijas alus darītāju asociācija (LADA) pauž neizpratni par Latvijas Ārstu biedrības vadītāja Pētera Apiņa izteikumiem par stiprināto alu.
«Neizprotami ir Apiņa kunga argumenti, ka eksistējot «stiprinātais alus», kurā alkohols netiekot iegūts dabīgas raudzēšanas procesā un kuram būtu jāpalielina akcīzes nodoklis. Apiņa kunga apgalvojumi par alu, kura alkohola stiprums ir lielāks par 5,6 %, ir nepatiesi, uzsver LADA pārstāvji, kas ar informāciju ar Apiņa kunga priekšlikumiem attiecībā uz vēlmi graut alus nozares attīstību iepazinusies no preses. Šobrīd nozares uzņēmumi šos izteikumus vērtē no juridiskā viedokļa, un gatavo dokumentus ar mērķi, lai labprātīgi tiktu atsauktas nepatiesās ziņas, kas aizskar alus ražotāju reputāciju. Tāpat tiek apsvērta iespēja vērsties tiesībsargājošās institūcijās alus ražotāju interešu aizstāvībai.
Jāatgādina, ka šonedēļ P. Apinis nosūtījis vēstuli premjeram un ministriem, aicinot attiecināt akcīzes paaugstināšanu ne tikai uz stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, bet arī stiprināto alu. P. Apinis norādijis, ka «dabiskā raudzēšanas procesā alus nevar būt stiprāks par 6 tilpumprocentiem. Tādēļ dzēriens, kas pet pudelēs tiek tirgots kā «alus» , patiesībā ir spirtots gāzēts koncentrāta šķīdums, kuru varētu saukt par «alus produktu.» Šim produktam būtu nepieciešams pievienot tādu pašu akcīzes nodokli kā stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Pilnīgi nepamatoti ir paaugstināt cenu degvīnam, bet nepaaugstināt degvīna kokteilim.»
Alus rūpnieki vērš uzmanību, ka turpmāka akcīzes nodokļa celšana jebkurā minētajā dzērienu segmentā klaji disonētu ar Finanšu ministrijas argumentāciju par «nodokļu celšanu pamatā tikai tajos gadījumos, kas nodrošina nodokļa izlīdzināšanu starp Baltijas valstīm.» Patlaban Latvijā alum ir otrs augstākais akcīzes nodoklis starp Baltijas valstīm, sidra segmentā tas ir pats lielākais Baltijā, bezalkoholisko dzērienu segmentā akcīzes likme ir augstākā Eiropā, norāda rūpnieki.
Vairākās tikšanās reizēs ar valsts augstākajām amatpersonām nozares uzņēmumi saņēmuši solījumus pašreizējā ekonomikas situācija nepalielināt vēl nodokļu slogu alus nozarei un šobrīd neesot pamata neticēt šiem solījumiem. Arī pēdējie VID dati par janvāri liecinot, ka no alus akcīzes nodokļa iekasēts mazāk nekā paredzēts.