Aizsardzības ministrijas (AM) Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (VAMOIC) noslēdzis 128 tūkstošus latu iepirkumu konkursu par Latvijas teritorijas aerofotografēšanas pakalpojumiem, kas paredzēti kartogrāfiskās bāzes materiālu atjaunošanai, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājas lapā.
Konkursā par aerofotografēšanas pakalpojumu sniegšanu pieteicās četri pretendenti, no kuriem par uzvarētāju tika atzīts Polijas uzņēmums MGGP Aero Sp. z o.o, kas piedāvāja saimnieciski izdevīgāko variantu, liecina informācija par noslēgto konkursu.
Visas Latvijas teritorijas aerofotografēšanu plānots veikt trīs gadu laikā.
Valsts teritorijas aerofotografēšana – fotografēšana ar lidmašīnā uzstādītu kameru, ir sākums karšu izveides procesam, skaidroja Militāri publisko attiecību departamenta preses nodaļas vadītāja Dace Ankipāne. Ortofotokartes, kas tiek izgatavotas no aerofotografēšanas laikā iegūtajām fotoainām, ir galvenais izejmateriāls topogrāfisko karšu izgatavošanai Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūrā (LĢIA), kuras kartes izmanto arī, piemēram, Lauku atbalsta dienests, kas gatavo kartes ES platību tiešmaksājumu administrēšanai, Valsts zemes dienests, kas kontrolē nekustamā īpašuma valsts kadastra datu kvalitāti, un vietējās pašvaldības, kas kartes izmanto teritorijas attīstības plānošanai, skaidro D. Ankipāne.
«Topogrāfiskās kartes ir jāatjauno noteiktā ciklā, jo situācija apvidū mainās - rodas jauni ceļi, tilti, tiek izcirsti meži, mainās apbūve utml. Normatīvajos aktos noteiktais topogrāfisko karšu atjaunošanas cikla garums ir pieci gadi,» skaidroja Militāri publisko attiecību departamenta preses nodaļas vadītāja.
Jau vēstīts, ka novecojušu karšu izmantošana tiešmaksājumos Latvijas zemniekiem var radīt miljonu latu zaudējumus. «Ar šobrīd pieejamiem resursiem LĢIA šādu atjaunošanas ātrumu nevar nodrošināt un 2009. gadā uzsākto pēdējo topogrāfiskās kartes mērogā 1:10 000 atjaunošanas ciklu varēs pabeigt ne ātrāk kā 2017. gadā,» norādīja D. Ankipāne.
LĢIA ir vadošā iestāde valsts politikas īstenošanā ģeodēzijas, kartogrāfijas un ģeotelpiskās informācijas jomā. Tā iegūst, sagatavo un atjaunina ģeodēziskos un kartogrāfiskos pamatdatus (dažādas kartes) civilajām un militārajām vajadzībām, kā arī sniedz dažādus ģeotelpiskās informācijas pakalpojumus. Līdz ar to LĢIA izgatavotās ortofotokartes un topogrāfiskās kartes ir pieejamas kā militāriem tā arī civilajiem lietotājiem.