Neatliekamās medicīniskās palīdzības sistēmu nepieciešams unificēt visās Eiropas Savienības (ES) valstīs. Un svarīgi šo procesu uzsākt tieši sākotnējā posmā – izglītības ieguves procesā. Tā uzsvēra Latvijas un pasaules valstu neatliekamās medicīnas speciālisti preses konferencē, kas notika 4. starptautiskā Baltijas anestezioloģijas un intensīvās terapijas kongresa ietvaros.
Kongresā īpaša uzmanība tiek pievērsta jautājumiem par neatliekamās medicīniskās palīdzības ārstu un anesteziologu izglītības un apmācības kvalitāti. Medicīnas speciālistu izglītības kvalitāte ir viens no pamatnoteikumiem kritiski un smagi slimu pacientu drošībai prehospitālā un intrahospitālā aprūpē.
Edoardo de Robertis, Union Europeene Medical Specialists – European Board of Anaesthesiology (UEMS - EBA) neatliekamās medicīniskās palīdzības nozares vadītājs pastāstīja, ka Eiropā debates par izglītības programmu neatliekamajā medicīnā tiek aktualizētas nepārtraukti. Pasaules Veselības organizācija (PVO) visiem ES valstu veselības ministriem izsūtījusi anketu par neatliekamo medicīnisko palīdzību. Galvenais secinājums apkopojot visas atbildes – neatliekamā medicīniskā palīdzība ir ļoti labi organizēta, bet pastāv krasas atšķirības starp valstīm. "UEMS – EBA (Union Europeene Medical Specialists – European Board of Anaesthesiology) par savu galveno uzdevumu ir izvirzījis anestezioloģijas mācību procesa unificēšanu un sniegtās medicīniskās palīdzības kvalitātes paaugstināšanu visās ES valstīs. UEMS Anesteziologu sekcija izstrādāja īpašu sāpju medicīnas apmācības programmu, kas ir daļa no anesteziologu izglītības un pieejama visu valstu speciālistiem," norādīja E.de Robertis.
"Neatliekamā medicīniskā palīdzība ir vitāli būtiska visos pacienta ārstēšanas etapos. Pirms dažiem gadiem rezidentūras ilgums neatliekamās medicīniskās palīdzības ārstiem bija 4 gadi. Taču ar laiku sapratām, ka tik īsā laikā kvalitatīvi apgūt šo specialitāti nav iespējams. Tādēļ rezidentūras ilgums tika pagarināts līdz 5 gadiem. Lai arī ilgāks izglītības periods prasa lielāku finansējumu un motivāciju no rezidentu puses, tomēr nav iespējams runāt par rezidentūras laika saīsināšanu līdz 3 gadiem," uzsvēra Rīgas ātrās medicīniskās palīdzības stacijas (RĀMPS) galvenā ārsta vietniece medicīnas jautājumos Ieviņa Alka.
4. starptautiskais Baltijas anestezioloģijas un intensīvās terapijas kongress un 4. Latvijas Anestezioloģijas un reanimatoloģijas, intensīvās terapijas, neatliekamās medicīniskās palīdzības un katastrofu medicīnas kongress norisinās Rīgā no 11.līdz 13.decembrim. Tajā ar ziņojumiem un izglītojošām lekcijām piedalās Baltijas, Eiropas un pasaules izcilākie šo nozaru speciālisti.
"Šis kongress ir sava veida Baltijas tālākizglītības asambleja, jo nekad agrāk Latvijas anestezioloģijas un intensīvās terapijas kongresos nav piedalījušies tik augsta ranga pasaules, Eiropas un Baltijas valstu eksperti, kas lielā mērā nosaka medicīnas izglītības un aprūpes politiku," norāda profesore Antoņina Sondore, kongresa prezidente, Latvijas anesteziologu un reanimatologu asociācijas prezidente.
Kongresā kopumā tiks nolasīti vairāk kā 180 ziņojumi, zinātniskie pētījumi un praktiskā pieredze tiks atspoguļota 38 posteros, 140 delegāti tiks apmācīti rīcībai elpošanas ceļu caurlaidības traucējumu gadījumos, vairāk kā 90 delegāti tiks apmācīti nervu un nervu pinumu blokādēm un loko-reģionālai anestēzijai. Delegātu skaits ir 1180 no 31 valstīm.