Pašlaik tiek izmeklēti apstākļi, kā Dienvidāfrikas prezidents Jākobs Zums (Jacob Zuma) veicis vērienīgus savas privātmājas atjaunošanas darbus, kā arī savām vajadzībām plānojis uzcelt «pilsētiņu», jau nodēvētu par Zumavillu, izlietojot nodokļu maksātāju iemaksātos miljonus, vēsta guardian.co.uk.
Izmeklētāju interesi un sabiedrības dusmas izpelnījusies jau realizētā prezidenta mājokļa renovācija Nkandlas provincē, kas izmaksājusi aptuveni 14 miljonus Ls. Iepriekšējie Dienvidāfrikas prezidenti pirms tam saņēma ievērojami mazāku atbalstu no valsts.
Mājas atjaunošana tika veikta pirms diviem gadiem, un tās ietvaros tika izbūvēta helikoptera pacelšanās un nosēšanās vieta, pazemes dzīvojamās telpas ar aptuveni desmit istabām, poliklīnika prezidentam un viņa ģimenei, dzīvojamās telpas apsardzes darbiniekiem, gaisa spēkiem un policistiem, pazemes autostāvvieta, bērnu spēļu laukumi un apmeklētāju centrs.
Ziņām par renovācijas darbiem sekoja priekšlikums aptuveni trīs kilometru attālumā no J. Zuma privātās rezidences uzbūvēt arī vairākus miljonus vērtu «pilsētiņu», kas izraisīja vardarbīgus protestus.
Iepriekš prezidents pauda, ka pats segs visas ar renovāciju saistītās izmaksas, taču valdības dokumenti liecina, ka viņš grasījies apmaksāt vien 5% no kopējās summas.
Iepriekš šogad Dienvidāfrikas prezidents sacīja, ka ir apmeklējis vairākus reģionus, kuros «jūs neticēsiet, ka atrodaties Dienvidāfrikā». «Kā es varu gulēt mierīgi, zinot, ka ir valstī ir cilvēki, kas dzīvo kaut kur, ko pat nevar nosaukt par māju?» iepriekš prezidents pauda savas raizes valsts iedzīvotāju labklājību.
Pašlaik daudzi Dienvidāfrikas iedzīvotāji pauduši neticību viņa teiktā īstumam, un Helēnas Sjūzmanas fonda (Helen Suzman Foundation) pētnieks Obrijs Matšikvi (Aubrey Matshiqi) norāda, ka prezidents «uzvedas drīzāk kā monarhs nevis republikas prezidents» un salīdzina viņu ar Žanu-Bedelu Bokasu, kas pagājušā gadsimta vidū pats iecēla sevi par karali Centrālāfrikas republikā.
Nkandlas provincē, kur prezidents veicis vērienīgo sava īpašuma atjaunošanu, bezdarba līmenis sasniedz 47,4%.