Ķīnas izaugsmes bremzēšanās apdraud arī «melnā kontinenta» nākotni, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Līdz ar Ķīnas visai spēju uznācienu uz pasaules ekonomikas skatuves, šī valsts aktīvi lūkojusies, kā pasaulē audzēt gan savu politisko, gan ekonomisko ietekmi. Interesanti, ka Ķīna lielas summas investējusi Āfrikā, kur nauda plūdusi galvenokārt uz izejvielu ieguves nozarēm. Šāds naudas virziens saskan ar Ķīnas stratēģiskajām interesēm, kas, vienkāršoti sakot, ir vērstas uz to, lai iegūtu pieeju dabas resursiem.
Tiesa gan, nu, Ķīnas ekonomikas izaugsmei bremzējoties, šādi naudas plūdi uz Āfriku var apstāties.
Jāpiebilst, ka izejvielu cenu kritums (zināmā mērā tā paša Ķīnas faktora ietekmē) jau tā attīstības un mazattīstības valstu kopumam ir smags cirtiens pa to ieņēmumiem. Izejvielu eksports lielākajai daļai šo valstu veido pārliecinoši lielāko ieņēmumu daļu.
Samazina prognozes
Pašlaik tiek runāts par potenciālo ekonomikas un valūtu krīzi gan Latīņamerikā, gan vairākās Āzijas valstīs. Par Āfriku tradicionāli runā visai maz, lai gan izejvielu cenu kritums un Ķīnas investīciju apsīkums arī šajā reģionā, visticamāk, ievērojami padziļinās tās ekonomiskos izaicinājumus. 2013. gadā Ķīnas un Āfrikas savstarpējie tirdzniecības sakari pārsniedza 200 miljardus ASV dolāru. Tas bija uz pusi vairāk, nekā Āfrika tirgojas ar ASV (Ķīna vēl samērā nesen – 2009. gadā – ASV atņēma Āfrikas lielākā tirdzniecības partnera statusu). Ķīna Āfrikā pamanījusies būvēt arī daudzus infrastruktūras projektus.
Nav izslēgts, ka drīzumā varēsim dzirdēt par Āfrikas valstu bankrotu vilni (šajā kontinentā gan tā nav neierasta parādība). Pašlaik, piemēram, jau tiek samazinātas Āfrikas lielāko tautsaimniecību – Nigērijas un Dienvidāfrikas – izaugsmes prognozes. Nigērijas IKP šī gada otrajā ceturksnī gada skatījumā audzis vien par 2,4% (pirms gada tie bija 6,5%, bet 2010. gadā – gandrīz 9%). Savukārt Dienvidāfrikas IKP izaugsme sarukusi līdz 1,2%, bet bezdarba līmenis atrodas pie 25% atzīmes.
Visu rakstu Āfrikai iecirtīs Ķīnas problēmas lasiet 14. septembra laikrakstā Dienas Bizness.