Namībijā un Zambijā sākusies uzņēmējdarbības treniņnometne un tematiskās sesijas, kuras vada eksperti no Latvijas.
Treniņnometne ar lekcijām un meistarklasēm sievietēm, kuras vēlas uzsākt biznesu, kā arī sesijas ar Āfrikas uzņēmējiem, notiek projekta “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanā meitenēm un sievietēm Āfrikas kontinentā” ietvaros. Tas ir pirmais sadarbības projekts starp Latviju un Āfrikas valstīm.
Āfrika ir vēl neapjaustu iespēju zeme, kas strauji attīstās, un šī ir unikāla iespēja nodibināt biznesa kontaktus un likt pozitīvi izskanēt Latvijas vārdam arī citā kontinentā, kā arī tiks stiprinātas saites starp Latviju un tālajām Āfrikas valstīm, kas mūsdienu globālajā kontekstā tikai šķietami ir tālas.
Zambijas pilsētā Lusakā 18. oktobrī nodarbības sāka vadīt projekta virsvadītāja un iniciatore, diasporas uzņēmēju, zinātnieku un nozaru profesionāļu kustības #esiLV valdes pārstāve, Dž. Kabota Universitātes (Roma) profesore Ieva Jākobsone-Bellomi, kā arī projekta partnera, Rīgas Biznesa skolas pārstāvji: bakalaura programmu direktors Klaudio Rivera (Claudio Rivera) un RBS sabiedrisko attiecību speciāliste Alīna Anete Birnika. Savukārt Namībijā, Vindhukā, darbu sācis #esiLV valdes pārstāvis, uzņēmējdarbības vides un ārvalstu investīciju piesaistes eksperts Ģirts Greiškalns, Pasaules Bankas analītiķis, biedrības “Ar pasaules pieredzi Latvijā” valdes priekšsēdētājs Miks Muižarājs un Masačūsetsas tehnoloģiju institūta pētniece, RBS lektore Paula Elksne.
Klātienes uzņēmējdarbības treniņnometnes galvenie mērķi ir motivēt dalībnieces, sagatavot sertifikācijas programmai, kas projekta ietvaros sāksies vēlāk neklātienē, skaidrot par 21. gadsimta biznesa pamatelementiem, par to, kā veidot komandu, pārdot idejas; informēt par inovāciju nozīmi utt. Tā notiks vairākas dienas klātienē.
Pēc tam projekta ietvaros tiks nodrošināta tālāka jauno uzņēmēju apmācība kopā ar Rīgas Biznesa skolas studentēm un jau konkrētu biznesa plānu izstrāde pasniedzēju vadībā neklātienē. Paralēli RBS mācībspēkiem arī RBS studentes darbosies kā mentores, gūstot praktisku pieredzi, strādājot ar biznesa idejām un saņemot atgriezenisko saiti no Namībijas un Zambijas kolēģēm – praktisku izpratni par Āfrikas biznesa vidi, tās problemātiku. Tādējādi tiks sagatavoti jaunie Latvijas speciālisti ar pieredzi Āfrikas kontinentā, kura būs noderīga globālajiem līderiem un uzņēmumu vadītājiem, strādājot 21. gadsimta reģionālajā globalizācijas vidē. Kustības #esiLV eksperti, savukārt, regulāri vadīs tematiskās darbnīcas par komandu veidošanu, līderību un psiholoģiski droša klimata veidošanu organizācijās.
Paralēli uzņēmējdarbības treniņnometnei notiek arī tematiskas sesijas Namībijas un Zambijas uzņēmējiem, komercklubu pārstāvjiem un valsts pārvaldes darbiniekiem, kuras vadīs Latvijas profesionāļi. Viņi dalīsies ar savu globālo un Latvijas pieredzi, izgaismojot Latviju kā konkurētspējīgas biznesa vides veidošanas piemēru, runās par ārvalstu investīciju vides piesaisti, par biznesa un iekļaujošas sabiedriskās vides veidošanu.
Savukārt novembra sākumā tiks organizēta tiešsaistes konference Latvijas, Baltijas valstu un Ziemeļvalstu interesentiem par sadarbības iespējām Namībijā un Zambijā gan izglītībā un zinātnē, un NVO sfērās, gan arī uzņēmējdarbībā. Konferences organizēšanā #esiLV cieši sadarbojas gan ar Zambijas un Namībijas vēstniecībām Skandināvijas valstīs, gan arī ar nacionālajiem ekspertiem un institūcijām, piemēram, ar Zambijas Attīstības aģentūru.
Visām iesaistītajām pusēm vienojoties, projektam ir dots nosaukums “Viņa atjauno pasauli” (She Rebuilds the World). #esiLV komanda uzskata, ka sociālās pasaules kārtībā daudz ko var mainīt uz labu, un ka sievietēm ir jāspēlē daudz lielāka loma ilgtspējīgas, iekļaujošas un uz labbūtību vērstas ”jaunās” pasaules veidošanā. Atsaucība bija milzīga – projektam tika saņemti 250 pieteikumi, lai gan vietu skaits ir vien 60, tādēļ notika nopietna dalībnieču atlase.
Projekta virsvadītājai Ievai Jākobsonei-Bellomi ir plaša pieredze starptautiskajā komercdiplomātijā, jau iepriekš viņa realizējusi projektus saistībā ar Āfriku. No starptautiskā biznesa viedokļa Āfrika šobrīd Eiropai ir ļoti būtiska, tādēļ ar lielu prieku viņa iniciēja šo projektu un uzņēmās arī tā vadību: “Ar šo projektu, kas savieno dažādas pasaules, mēs ļoti vēlamies paaugstināt uzņēmējdarbības ambīcijas Āfrikā, apvienojot apmācību nometni topošajām uzņēmējām sievietēm un daloties mūsu attīstības pieredzē ar mūsu kolēģiem, ekonomikas un tirdzniecības politikas ekspertiem un profesionāļiem Zambijā un Namībijā. Āfrika, kas šobrīd veido savu vienoto tirgu – Āfrikas kontinentālo brīvās tirdzniecības zonu, ir lieliska vieta, kur piepildīt uzņēmējdarbības sapņus un centienus! Latvijas aktīvā profesionālā diaspora, it īpaši #esiLV ietvaros, jau vairākus gadus aktīvi un veiksmīgi sadarbojas ar Latvijas valsts institūcijām un nevalstiskajām organizācijām. Šis projekts ir viens no spilgtākajiem tieši Latvijas kā gudras, inovatīvas un uzņēmīgas valsts parādīšanai. Globalizācija turpinās, bet pasaules ekonomiskā un tirdzniecības ass aizvien vairāk virzās uz Dienvidu pusi, un Āfrikas kontinents spēlēs arvien lielāku lomu. Tās ir pagaidām tikai nojaušamu, bet katrā ziņā milzīga mēroga sadarbības iespējas, kuras nedrīkstam laist garām. Lielu gandarījumu rada tas, ka šajā projektā sadarbībai ar citām valstīm rokrokā darbojas Latvijas un diasporas eksperti.”
Viens no virzieniem, ko Latvijas Republikas Ārlietu ministrija pasludinājusi par prioritāru, ir sadarbība ar Āfrikas valstīm. Tas saskan ar Eiropas Komisijas uzsākto ekonomisko partnerattiecību padziļināšanas procesu starp Eiropas Savienību un Āfrikas kontinentu. Arī Latvijas uzņēmēju vidū pieaug interese attīstīt ekonomiskās saites ar Āfrikas valstīm, īpaši informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, transporta, loģistikas jomās. Savukārt zinātnieki pauduši gatavību iesaistīties ilgtspējīgas pētniecības projektos.
Savukārt biedrība “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” jeb kustība #esiLV apvieno Latvijas izcelsmes uzņēmējus, zinātniekus un nozaru profesionāļus visā pasaulē, un tās galvenā misija ir būvēt sadarbības tiltus starp latviešu diasporu un Latviju. Turklāt biedrība aktīvi seko līdzi pasaules aktualitātēm. Tāpēc arī kustība #esiLV kopā ar sadarbības partneriem ir uzsākusi šādu projektu.
Izglītības un uzņēmējdarbības attīstības projekts "Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanā meitenēm un sievietēm Āfrikas kontinentā" sadarbībā ar Rīgas Biznesa skolu tiek uzsākts Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas attīstības sadarbības 2022./2023. gadam grantu projektu ietvarā. Projektu atbalsta un oficiālie partneri Āfrikā ir Business Financial Services Namībijā un Zambijas Attīstības aģentūra Zambijā.