Ekonomiskās krīzes laikā Lietuvas darba tirgus sašķēlies trīs daļās - valsts sektorā, kas iesūc Eiropas Savienības naudu un nepavisam nedzīvo slikti, mazā grupiņā ļoti bagātu oligarhu un privātajā sektorā strādājošajos, kuru dzīve diemžēl nepavisam nav rožaina. Šādu vērtējumu izteicis zviedru sociologs Čārlzs Vulfsons, kas pats vairāk nekā desmit gadus dzīvojis Lietuvā.
Algu samazinājums, darbinieku atlaišanas apmēri un centieni pielāgoties ekonomiskajām grūtībām krīzes laikā Lietuvas valsts un privātajā sektorā norisinājušies atšķirīgi. Vienlaikus būtiski pieaudzis ēnu ekonomikas īpatsvars, un faktiski krīze Baltijas valstīs vēl nav beigusies, jo šī darba tirgus sašķeltība vēl aizvien nemazinās, norādījis Linšēpingas universitātes profesors, piedaloties Lietuvas Seimā rīkotajā seminārā Darbaspēka migrācija Baltijas jūras valstīs: Tendences un perspektīvas.
Pēc Vulfsona teiktā, tajā līmenī, kur nepieciešama augsta kvalifikācija un par to tiek labi maksāts, Lietuvā valsts sektors salīdzinājumā ar vecajām ES dalībvalstīm ir diezgan liels. Toties tajā līmenī, kur intensīvs fiziskais darbs ir svarīgāks par izglītību, visur dominē privātais sektors. Lietuvas un lielā mērā arī citu jauno dalībvalstu īpatnība ir tāda, ka šai jomā visai plaši izplatīts nelegālais, oficiāli neapmaksātais darbs.
Cilvēki, kas strādā valsts un pašvaldību pārvaldē, kur izglītībai un kvalifikācijai ir liela loma, var būt salīdzinoši mierīgāki par savu vietu un sociālajām garantijām, lai gan arī viņu algas tika samazinātas. Šai sektorā ieplūst nauda no dažādām ES programmām un zināmas drošības garantijas «no augšas».
Privātajā sektorā, kur biežāk galvenā nozīme ir fiziskam darbam, ražošanā un pakalpojumu sfērā algas sarukušas vairāk, darba stundas pagarinājušās, plašāk ieviesti pagaidu darba līgumi, darbiniekus atlaist kļuvis vieglāk, sociālās garantijas ir mazākas, izredžu saņemt taisnīgu samaksu par virsstundām nav.
«Viens no krīzes rādītājiem ir milzīga nelegālās ekonomikas daļa, aplokšņu algas, ēnu ekonomikas pieaugums,» atzīmējis Vulfsons. «Šie darbinieki ir neaizsargāti, viņu tiesības netiek aizstāvētas, viņu nākotne ir neskaidra. Iegūst darba devēji.»
Viņš atgādinājis par pirmo aplokšņu algu skandālu, kas Lietuvu satricināja pirms dažiem gadiem, bet vienlaikus atzīmējis, ka attieksme pret oficiāli neapmaksātu darbu Lietuvā ir diezgan labvēlīga. Saskaņā ar Lietuvas Brīvā tirgus institūta datiem 2007.-2008.gadā ēnu ekonomikas īpatsvars tautsaimniecībā bijis aptuveni 17%, krīzes laikā tas strauji audzis un 2011.gadā sasniedzis jau 29%, vēlāk gan krities, tomēr joprojām vēl ir 1997.gada līmenī.
Zīmīga detaļa - sākoties krīzei, Baltijas valstīs samazinājās gan oficiālās, gan nelegālās algas, bet jau 2011.gada vidū Latvijā un Igaunijā oficiālā darba samaksa sāka par 1-2% augt, kamēr Lietuvā tā līdz pat šim laikam tikai samazinājusies salīdzinājumā ar agrākajiem gadiem.
Saskaņā ar Vulfsona sniegtajiem datiem Lietuvā divas trešdaļas strādājošo saņem mazāk par vidējo bruto algu - 2200 litiem (449 latiem), bet piektā daļa - mazāk par 850 litiem (173 latiem). Šie dati gan attiecas uz laiku pirms minimālās algas paaugstināšanas līdz 1000 litiem (204 latiem) šā gada sākumā.
Kā izteicies viesis, būtu jāpārskata kapitāla un darbaspēka balanss. «Lietuvai nevajadzētu sacensties ar Ķīnu - kurai būs lētāks un mazāk kvalificēts darbaspēks. Jācīnās par augstākām lietām, jāinvestē Lietuvas cilvēku prasmēs,» piebildis profesors, kurš neslēpj savus kreisos uzskatus.
Vulfsons norādījis, ka lielu daļu Lietuvas budžeta ieņēmumu veido ES atbalsta līdzekļi, ko faktiski izmanto tikai sabiedriskais sektors. «To var saukt par jauno nomenklatūru Baltijas valstīs un Lietuvā, kas balstās uz ES līdzekļu dalīšanu. Vienlaikus veidojas savdabīgi sociālie tīkli (..) un paveras daudz lielākas iespējas nekā lielākajai iedzīvotāju daļai,» viņš piebildis.
«Nomenklatūra lielā mērā nodevusies ES fondu dalīšanai. Lietuva eksportē cilvēkus un importē ES naudu,» ar skumju ironiju secinājis profesors.
Savā ziņojumā Vulfsons citējis pirmo atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītāju, pašreizējo Eiropas Parlamenta deputātu Vītautu Landsberģi, piebilzdams, ka daudzējādā ziņā nepiekrīt viņa politiskajiem uzskatiem, bet pilnībā ir vienisprātis ar Landsberģa aicinājumu lietuviešiem būt draudzīgākiem un solidārākiem savā starpā.
Viņaprāt Landsberģis precīzi raksturojis «tās dziļās mentālās kaites, kas saasinājušas ekonomisko krīzi».
«1990.gadā Landsberģis, runādams milzīgā mītiņā, cilvēkiem vaicāja: «Vai gribat būt brīvi?» Ļaužu atbilde bija īsa, bet skaļa: «Jā!» Politiķis brīdināja: «Bet būs grūti. Vai izturēsiet?» Pāri pūlim vēlreiz novilnīja skaļš «Jā!».
Šogad Landsberģa runā bija jūtama gluži cita noskaņa. «Mēs piedzīvojam otru vēsturisko pārbaudījumu pēc atbrīvošanās no Padomju Savienības. (..) Vai nu izturēsim, vai arī mūsu nākotne nogrims aizmirstībā. Lietuvas sabiedrībai jākļūst draudzīgākai un brālīgākai, mazāk egoisma, mazāk citu izmantošanas, vairāk humānisma un sociālā taisnīguma. Citādi mēs vai nu iznīcināsim paši sevi dzerdami, vai izmirsim un tiksim izkaisīti pa visu pasauli,» viņa vārdus atgādinājis profesors.
Viņš pats gan īpaši nesliecas ticēt, ka emigranti masveidā varētu atgriezties Lietuvā. «Skatoties no malas, man liekas, ka mēs pieredzam hipermobilitāti. Stokholmā mums ir tādi tūristu autobusi, kurus sauc «hop iekšā, hop ārā». (..) Esmu runājis ar dažiem emigrantiem par iespējamo atgriešanos, un viņi saka - «nu, varbūt es atgrieztos paskatīties, kā te iet, bet ziniet - atgriezties Lietuvā ir tikpat grūti, kā aizbraukt»,» stāstījis Vulfsons.
Īpašu nožēlu viņš izteicis par to, ka no Lietuvas izbrauc jauni cilvēki ar visām ģimenēm. Tas palielina Lietuvas demogrāfisko ievainojamību, jo aptuveni 20% emigrantu ir vecumā līdz 19 gadiem.
Profesors pievērsis uzmanību arī dramatiskajai atšķirībai starp Lietuvas un Zviedrijas sabiedrību sociālās uzticēšanās ziņā. «Tā ir starpība starp lielu uzticēšanos sociāldemokrātijas sabiedrībā un vāju uzticēšanos postkomunistiskajās sabiedrībās. Tas būtiski ietekmē sociālo dialogu, īpaši taupības režīma apstākļos. Lietuvā jūtams dziļš pesimisms attiecībā uz nākotni. Tas pats sakāms par Latviju un Igauniju,» viņš piebildis.
«Kāds ir svarīgākais politiskais jautājums? Lietuva jāpadara par valsti, kur iespējams dzīvot, kur cilvēki vēlas palikt, dzīvot un strādāt. Protams, tas ir ļoti grūti, bet teikšu skaidri - ir jāpārskata spēka balanss starp kapitālu, darba devējiem un darba ņēmējiem, (.) ir jāspēj jaunām acīm paskatīties uz darbiniekiem,» uzsvēris Vulfsons.