Apdrošināšanas sabiedrība BTA Insurance Company SE (BTA) attīstību plāno ārvalstu tirgos - šogad prioritāra ir Polijas tirgus apguve, kur plānots paplašināt darbību jaunos apdrošināšanas veidos, sacīja BTA valdes priekšsēdētājs Jānis Lucaus.
BTA Polijā jau strādā obligātajā civiltiesiskās atbildības apdrošināšanā un nelaimes gadījumu apdrošināšanā. Šogad plānots sākt piedāvāt īpašumu apdrošināšanu.
Lucaus atzina, ka BTA pagaidām Polijā privātpersonu segmentu nav vēl tik labi apguvis kā juridisko personu tirgu. «Privātpersonām redzam lielu potenciālu privātīpašumu un nelaimes gadījumu apdrošināšanā. Tie ir veidi, ar kuriem šogad plānojam startēt privātpersonu segmentā, un prognozējam labus biznesa rezultātus gan no pārdošanas apjoma, gan biznesa rentabilitātes viedokļa,» sacīja BTA valdes priekšsēdētājs.
Polija kļuvusi par vērā ņemamu tirgu BTA grupas portfelī - pirmajā vietā ir Lietuva, otrajā - Latvija, un tai seko Polija.
Piemēram, obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļu apdrošināšanas (OCTA) veidā Polijā prēmijās ir parakstīts trīsreiz vairāk nekā Latvijā, naudas izteiksmē tas ir vairāk nekā desmit miljoni latu.
Lucaus stāstīja, ka Polijā pārdošanas kanāli nav tik attīstīti kā Latvijā, klientam ir sarežģīti salīdzināt cenu. Polijā izteikti saglabājies izplatīšanas kanāls caur aģentiem, interneta pārdošana nav tik tehnoloģiski attīstīta kā Baltijā. Arī Baltijas valstīs situācija atšķiras, piemēram, Latvijā un Igaunijā dažādās vietnēs ir pieejami OCTA un KASKO kalkulatori, bet Lietuvā nav neviena interneta kalkulatora, kur būtu salīdzināti visu apdrošinātāju piedāvājumi.
«Lietuvā un Polijā kulturāli ir ļoti radniecīgi tirgi, tur primāri būtiski ir «mans pārdevējs» - ja mans aģents saka, ka tas ir labi, tad tas ir labi, un klientu tik izteikti neinteresē, kura apdrošinātāja piedāvājums tas ir. Ja Igaunijā klientu izteikti interesē, kas tas ir par apdrošinātāju, kāds ir segums, tad Lietuvā un Polijā situācija ir pilnīgi pretēja,» atšķirību tirgos iezīmēja Lucaus. Viņš atzina: ja pat Lietuvā vēl nav neviena kalkulatora, kur būtu iespēja redzēt OCTA cenas, tad Polijā paies vēl ilgāks periods līdz šādam piedāvājumam.
Pēc Lucaus teiktā, Lietuva ir apsteigusi BTA parakstīto prēmiju apmēru Latvijā. Taujāts, uz kā rēķina audzis BTA apdrošināšanas portfelis Lietuvā, Lucaus atzina, ka Lietuvā kādreiz izteikti bija tikai obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas veida portfelis, bet pēdējos divos gados Lietuvas filiāle būtiski audzējusi apjomu KASKO apdrošināšanas veidā, pērn gada otrajā pusē ievērojams pieaugums uzrādīts īpašumu apdrošināšanā privātpersonām. Papildu veidi un to attīstība palīdzējusi BTA audzēt apjomu un noturēt Lietuvā otro, trešo tirgus pozīciju.
Latvijā un Lietuvā, izvērtējot jau sasniegto tirgus apjomu, BTA būtisku tirgus daļas pieaugumu nesaskata. No Baltijas tirgiem mērķa tirgus attīstībai patlaban ir Igaunija. Tomēr BTA dienaskārtības augšgalā ir Spānija, Francija, Itālija, Vācija, jo šajās valstīs tirgus ir ļoti liels. «Strādājot Eiropā, nav mainījies BTA princips, ka pamata bizness tiek uzturēts no Latvijas,» sacīja Lucaus, uzsverot, ka biznesa stratēģiskā plānošana ārvalstīs notiek no Latvijas.
BTA jau ir reģistrētas četras filiāles - Lietuvā, Igaunijā, Vācijā un Lielbritānijā. Patlaban notiek vēl divu BTA filiāļu - Polijā un Francijā - reģistrācijas process.
Lucaus stāstīja, ka Francijā BTA portfelī lielāko daļu veido Francijas pašvaldības, kur tiek apdrošināti nekustamie īpašumi, kustamā manta, automašīnas, iekšzemes ūdens transports. Spānijā BTA vēsturiski izveidojusies ļoti laba sadarbība ar nekustamo īpašumu attīstītājiem komercobjektu būvniecībā. Savukārt Vācijā BTA segments ir privātpersonas, kuras iegādājas transportlīdzekļus Vācijas tirgū - iepērk otrreizējā tirgū lietotas automašīnas un iegādājas obligāto civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu veidu uz ļoti īsu periodu, kamēr notiek transportlīdzekļa nogādāšana līdz mērķim.
BTA valdes priekšsēdētājs atzina, ka salīdzinājumā ar citām valstīm unikāla ir BTA Lielbritānijas filiāle. «Lielbritānijā pagaidām neveicam pārdošanas biznesu, bet filiāli esam izveidojuši ar mērķi atbalstīt BTA klientus, kas iegādājušies pakalpojumus Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un citās valstīs, kur ir BTA filiāles. Notiekot negadījumam Lielbritānijā, Īrijā, sniedzam atbalstu un atlīdzības lietu administrējam no turienes. Tādējādi spējam būt daudz tuvāk negadījuma vietai,» skaidroja Lucaus.
Viņš uzsvēra, ka BTA panākumu atslēga ir spēja pielāgoties katram tirgum un elastīgi un ātri piedāvāt jau gatavu produktu. «Turklāt šo visu piedāvājumu sagatavo, «saražo» mūsu birojā Latvijā strādājošie darbinieki,» uzsvēra BTA valdes priekšsēdētājs.
Vaicāts par BTA šā gada finanšu mērķiem, Lucaus atzina, ka šogad mērķis ir audzēt peļņas rādītāju tieši uz tehniskā rezultāta rēķina. «Konkrētās valstīs plānotos izaugsmes procentus nebūtu korekti minēt, jo tādos tirgos kā Polija un Vācija plānā paredzētie pieauguma procenti brīžiem ir mērāmi pat vairākos simtos, jo potenciāls pret līdz šim sasniegto ir milzīgs,» atzina Lucaus.
BTA grupas peļņa 2012.gadā sasniedza 4,65 miljonus latu pēc nodokļu nomaksas. 2012.gadā sabiedrība parakstīja bruto prēmijas par 100,11 miljoniem latu, bet bruto apdrošināšanas atlīdzībās BTA izmaksāja 49,41 miljonu latu. Pērn pieprasītākie apdrošināšanas pakalpojumi BTA bija KASKO (25,6%), veselības apdrošināšana (23,7%), OCTA (16,5%) un īpašuma apdrošināšana (14,4%).