Rīga varētu kalpot Krievijai tāpat kā Honkonga Ķīnai, tā intervijā, kas publicēta portālā varianti.lv, paudis viens no ilgāk strādājošiem cilvēkiem pašmāju nekustamā īpašuma tirgū Aigars Zariņš.
Db.lv jau vēstīja, ka šogad viņa vadītā kompānija Balsts pasludināta par maksātnespējīgu, taču pašlaik šis zīmols tiek izmantots divām jaunām viņa kompānijām — Balsts aģenti un Balsts Expert. Viņš akcentē, ka savulaik, kad sākusies ekonomikas lejupslīde, sācis Balsta filiāļu tīkla paplašināšanu, taču neviens nebija gaidījis, ka sākusies nevis lejupslīde, bet gan tirgus sagrūšana.
Balstam pasludinot maksātnespēju, tās pamatlīdzekļi netika pārnesti uz jaunajām firmām.
Komentējot ierosinājumu investoriem piešķirt uzturēšanās atļauju Latvijā, A. Zariņš uzsvēra, ka nekustamais īpašuma ir unikāls eksporta produkts — tas tiek nopirkts, bet paliekt tepat, Latvijā. To atšķirībā no antikvariāta vai mākslas priekšmetiem nav iespējams izvest ārpus valsts robežām. Objekts tiek pirkts un atkal pārdots, bet visi nodokļi tiek maksāti vietējam budžetam.
Pēc viņa teiktā, jau pašlaik ir novērojama pietiekami liela interese tieši par sērijveida dzīvokļiem. Cilvēki darījumos lieto skaidru naudu — pirms neilga laika visai ievērojamas summas tika izņemtas no depozītiem bankām. Tāpat tirgū ir parādījušies atsevišķi ārvalstu investori — rietumu fondi, kam interesē apjomīgas dzīvokļu «pakas». Problēma esot tā, ka šādi investori vēlas kapitālu atgriezt 3 – 6 mēnešu laikā, t.i., iepirkt dzīvokļus par 400 eiro/m2 un tad ziemā pārdot tālāk par 430 eiro/m2. Taču tik drīz tas neizdosies. Savukārt pusotra – divos gados perspektīvā raugoties, šādas investīcijas otrreizējā tirgū varētu izrādīties veiksmīgas. Viena ieguldītā eiro atdeve būs augstāka nekā ieguldījumiem elitāros mājokļos.
Ņemot vērā atlikto pieprasījumu, kāds tirgū pastāv, dzīvokļu cenas, kad būs sasniegušas apakšējo robežu, varētu visai ātri atkal paaugstināties par 5 – 10 %. Un tad tās varētu palielināties par dažiem procentiem gadā. Kad sērijveida dzīvokļu cenas sasniegs 700 eiro/m2, atdzīvosies jauno projektu būvniecība. Līdzīga situācija bijusi ap 2000. gadu. A. Zariņš pieļauj, ka pēc gadiem pieciem sērijveida dzīvokļu cena Rīgā varētu sasniegt 900 eiro/m2 un šajā līmenī «apstāties».