Ja agrāk zaļās obligācijas bija tāds kā modes trends vai papildu fīča, lai emitenti sev piesaistītu uzmanību, tad tagad šīs obligācijas sāk kļūt par nepieciešamību.
Tā intervijā stāsta Luminor eksperts Gints Belēvičs. Viņš arī teic, ka bankas arvien lielākā mērā naudu dos tādiem projektiem, kas spēs pierādīt savu ilgtspēju.
Fragments no intervijas
Kāpēc tagad jādomā par zaļajām obligācijām?
Ir investori, kas skatās tikai uz zaļajām lietām un kuriem vairs neinteresē parastas obligācijas. Protams, tādu varbūt vēl nav vairākums, bet tas kļūst arvien aktuālāk. Arī emitentiem, kas iet šajā tirgū, zaļās obligācijas dod reālu labumu, jo viņi piesaista lielāku investoru loku. Jo lielāks ir pieprasījums, jo emitentam ir lielākas iespējas procesa gaitā iegūt izdevīgāku piedāvājumu un labāku likmi.
Kā vērtējat šo brīdi vērtspapīru emisijai?
Pat neskatoties uz to, ka esam visai neierastā situācijā ar pandēmiju, emitenti visā pasaulē spēj tirgū iziet ar ļoti labām likmēm. Tādējādi pat jāteic, ka labāka brīža tam līdz šim nav bijis. Tirgū cenu svārstīgums ir salīdzinoši zems un likviditāte, pateicoties Eiropas Centrālās bankas (ECB) aktivitātēm un ekonomikas stimulēšanas pasākumiem, ir ļoti liela. Sistēmā ir daudz naudas, kas meklē investīciju projektus un instrumentus, kur ieguldīt. Līdz ar to investoriem ir pieejami līdzekļi, un emitenti, kas šobrīd startē tirgū, spēj dabūt tādus nosacījumus, kādus līdz šim tie nav varējuši dabūt. Un tas ir neatkarīgi no tā, cik riskants šis emitents ir.
Ja vēl par zaļajām obligācijām, tad visam šim procesam ir kāds atbalsts?
Īsti tāda atbalsta nav. Es teiktu, ka jaunais Eiropas Savienības taksonomijas regulējums paredz kritērijus, ar kuru palīdzību tiek noteikts tas, kas ir ilgtspējīga saimnieciskā darbība. Tā paredz arī uzņēmumiem atskaitīties. Arī fondu pārvaldniekiem un institucionālajiem investoriem jāatklāj informācija, kādā mērā tie izmanto ilgtspējīgas darbības kritērijus. Tas faktiski nozīmē to, ka zaļo obligāciju izlaišanas motivējošais faktors ir tas, ka visiem uzņēmumiem – gan investoriem, gan emitentiem – būs jāskatās šajā zaļajā virzienā arvien vairāk. Tiem, kas šo vilcienu palaidīs garām un kuriem ilgtspēja nebūs kā viena no galvenajām prioritātēm, nākotnē būs ļoti grūti konkurēt. Tiem arī būs ļoti grūti saņemt finansējumu. Spiediens būs arvien vairāk palielināt proporciju, ka nauda aiziet uz tādiem uzņēmumiem un projektiem, kas ir, tā teikt, zaļi.
Jā, tātad, lai piesaistītu naudu, būs jāpierāda savs zaļums un atbildība?
Vieglāk noteikti nekļūs, un dienaskārtībā tas būs arvien vairāk un vairāk. Eiropa ir apņēmusies kļūt klimata neitrāla līdz 2050. gadam. Tam ir atlicis mazāk par 30 gadiem. Tie virzieni, kas palīdz samazināt siltumnīcas gāzu efektu un palīdz absorbēt šīs emisijas, būs tie, kurus atbalstīs gan Eiropas institūcijas, gan arī aizdevēji būs spiesti finansēt un fokusēties uz šiem uzņēmumiem.
Visu interviju lasiet 1.jūnija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!