Latvija izteikusi vēlmi pievienoties Raķešu tehnoloģijas kontroles režīmam (Missile Technology Control Regime – MTCR), bet Latvijas dalību šajā neformālajā organizācijā kavē Krievijas nostāja, liecina Wikileaks publiskota telegramma, kas sūtīta no ASV vēstniecības Rīgā.
Spriežot pēc 2009. gada janvārī sūtītā ziņojuma, kāds vārdā nenosaukts ASV vēstniecības pārstāvis nogādājis informatīvu telegrammu par turpmāku rīcību (reference telegram demarche) Ārlietu ministrijas Bruņojuma kontroles nodaļas vadītajai Ievai Jirgensonei. Ziņojumā nav minēts minētās telegrammas saturs, arī Wikileaks līdz šim publiskoto ASV slepeno un klasificēto telegrammu datu bāzē pagaidām nav atrodama šāda informācija.
Tomēr jāatgādina, ka šī tikšanās noritēja mēnesi pēc tam, kad izplatījās ziņas, ka Krievija piegādā raķetes Irānai, ko pati Krievija gan kategoriski noliedza. Vēlāk Krievija izvērsa aktīvu kampaņu pret ASV plānoto pretraķešu aizsardzības sistēmas izvietošanu Centrāleiropā. Pagājušā gada rudenī Wikileaks publiskotās telegrammas atklāja, ka ASV atcēla plānus pretraķešu aizsardzības vairoga plānus, lai saņemtu Krievijas atbalstu ANO sankcijām pret Irānu.
Nule publiskotajā ziņojumā minēts, ka I. Jirgensone pateikusies par ASV piegādāto informāciju un sacījusi, ka vēstniecība ir vienīgais avots, no kā «viņi» (visticamāk, Ārlietu ministrija) saņēmuši šo informāciju.
Ministrijas amatpersona atklājusi, ka Latvija «ļoti vēlas» kļūt par MTCR dalībvalsti. «Viņa ir dzirdējusi, ka Krievija lobē Kazahstānas iekļaušanu Austrālijas grupā un esot runas par apmaiņu – ES atbalsta Kazahstānu pret Krievijas atbalstu pārējo ES valstu pievienošanos MTCR,» teikts telegrammā.
I. Jirgensone ASV vēstniecības pārstāvim stāstījusi, ka Latvijas eksporta kontrole ir lieliska. Viņa norādījusi, ka Latvijas pārstāvju zināšanas par raķešu tehnoloģijām nav augstas, bet visas vajadzīgās prasības ir ieviestas normatīvajos aktos. Tieši šis robs zināšanās ir iemesls, kādēļ informācijas apmaiņa ir ļoti svarīga, teikusi Latvijas amatpersona.
MTCR tika izveidots 1987. gadā, lai ierobežotu kodolraķešu un to tehnoloģiju izplatīšanos visā pasaulē. Kontrolējamo preču sarakstos ietilpst visu veidu raķešu tehnoloģijas un palīgierīces to palaišanai. Lai arī Latvija nav Raķešu tehnoloģiju kontroles režīma dalībvalsts, Latvijas eksporta kontroles sistēma seko šī režīma vadlīnijām, teikts Ārlietu ministrijas interneta mājas lapā.
Savukārt telegrammā minētā Austrālijas grupa ir starptautisks neformāls forums, kura mērķis ir novērst ķīmisko un bioloģisko ieroču izplatīšanu. Grupā dalībvalstis apmainās ar viedokļiem par nacionālajām eksporta kontroles sistēmām, kā arī ir vienojušās par Kopējo kontrolējamo preču sarakstu, kas regulāri tiek precizēts un papildināts. Režīms tika izveidots 1984. gadā, bet Latvija ir Austrālijas grupas dalībvalsts kopš 2004. gada.