Tuvojas vieni no gaidītākajiem latviešu svētkiem – Jāņi. Pētījums Aldara Papardes indekss atklāj, ka alus dzeršana ir populārākā tradīcija Jāņos, turklāt tieši alus ir populārākais dzēriens, kuru šajos svētkos izvēlas pieaugušie – 62%. Arī alus darītāju pārdošanas rādītāji liecina, ka tieši Jāņi ir alus pārdošanas veiksmīgākais laiks. Bet kā ir citās Eiropas valstīs? Kad tur alus ir iecienītākais dzēriens?
Piemēram, Lietuvā alus dzeršanas tradīcijas uz Vasaras saulgriežiem nav tik izteiktas kā Latvijā. To zināmā mērā var skaidrot ar brīvdienu skaitu, jo Lietuvā šajos svētkos ir tikai viena oficiālā brīvdiena. Turklāt, atšķirībā no Latvijas, alus tradīcijas šajā valstī ir izteiktas visa gada garumā. Par to liecina arī fakts, ka Lietuvā ir lielāks alus patēriņš uz vienu iedzīvotāju nekā Latvijā. Daudz alus tiek patērēts arī citās vasaras oficiālajās brīvdienās, īpaši Jūras svētkos Klaipēdā un lielu sporta notikumu laikā.
Līdzīga situācija ir arī Igaunijā, kur alus ir populārākais dzēriens visa gada garumā, it īpaši brīvdienās un dažādos svētkos. Vasarā alus patēriņš ir lielāks, tai skaitā Vasaras saulgriežos. Igaunijā notiek arī vairāki ar alu saistīti festivāli. Piemēram, jau vairāk nekā 10 gadus jūlija vidū Igaunijā notiek populārais Õllesummer (Alus vasaras) festivāls. Līdzīgs, bet mērogos nedaudz mazāks alus festivāls notiek arī Sāremā – Õlletoober festivāls.
Arī Somijā alus ir ļoti populārs, un viens no lielākajiem alus patēriņiem ir 1. maijā, kā arī Vasaras saulgriežos. Ļoti populāra tradīcija Somijā ir alus dzeršana tieši 1. maijā, kad „īsts” soms, neraugoties uz laika apstākļiem, uz savas mājas terases izdzer savu pirmo alus kausu.
Lai arī Somijas lielākajās pilsētās var atrast ļoti modernus alus bārus, alus dzeršanas „saknes” nāk no piepilsētu un mazpilsētu krodziņiem. Somijā ļoti populārās ir gaišais alus, kas aizņem 90 – 95% no kopējā alus patēriņa.
Zviedrijā, līdzīgi kā Latvijā, tieši Vasaras saulgrieži ir laiks, kad alus tiek patērēts visvairāk, taču liels alus patēriņš ir arī Lieldienās un Ziemassvētku laikā. Protams, ka vasarā ir arī vairāki festivāli, piemēram, Way out West un Hultsfredsfestivalen, kas nav iedomājami bez alus.
Tāpat kā Zviedrijā, arī Dānijā alus ir ļoti iecienīts Lieldienās un Ziemassvētkos, kad tiek pārdots visvairāk alus. Turklāt katrā no šiem svētkiem iecienītākā ir cita alus šķirne, proti, alus darītavas sacenšas savā starpā un brūvē īpašu alu uz Ziemassvētkiem un Lieldienām. Viens no populārākajiem aliem uz Ziemassvētkiem ir Tuborg speciālais Ziemassvētku brūvējums, kurš aizņem 2,5% no visa alus tirgus, kas ir ļoti labs rādītājs. Arī Aldaris jau vairākus gadus pirms Ziemas saulgriežiem brūvē speciālo Ziemassvētku alu, lai gan pie mums Latvijā šīs tradīcijas nav tik izkoptas. Mazāk alus Dānijā tiek lietots Vasaras saulgriežos, taču bez tā nav iedomājami daudz un dažādi festivāli, tai skaitā, slavenais Roskildes festivāls.
Norvēģijā faktiski neatšķiras no citām Ziemeļeiropas valstīm, jo tur alus visvairāk tiek patērēts tieši Lieldienās un Ziemassvētkos. Protams, samērā liels ir arī alus patēriņš vasaras periodā, bet tas nav tik augsts kā citviet, jo Norvēģijas vasaras nav ļoti garas un siltas. Alus daudz tiek patērēts arī 17. maijā - Norvēģijas Konstitūcijas dienā, jo šajā laikā arī daudzi augstskolu studenti svin augstskolas beigšanu.
Kā redzams, Ziemeļeiropā alus ir ļoti populārs dzēriens un to lieto gan ziemas, gan vasaras periodā. Taču Latvijā, salīdzinājumā ar citām iepriekš minētajām valstīm, alus patēriņš daudz izteiktāks ir tieši vasaras periodā un, piemēram, Ziemassvētkos alus vēl neierindojas pirmajā trijniekā starp iecienītākajiem dzērieniem. Taču mums ir tālejoši plāni attīstīt alus dzeršanas kultūru arī citos svētkos.
P.S. Aldara Papardes indekss rāda, ka tikai 45% cilvēku Jāņos ir atraduši papardes ziedu. Novēlu katram, kas papardes ziedu vēl nav atradis, atrast to šajos svētkos!
Priecīgus Jāņus un jautru līgošanu!