Vai atceraties kā deviņdesmito gadu sākumā kopā ar vecākiem vai vecvecākiem devāties pirmās nepieciešamības produktu meklējumos? Lielākajā daļā gadījumu primārā tirdzniecības vieta bija tirgus, savukārt veikali (nerunājot par lielveikaliem) vēl bija retums. Laiki mainījās un modernā tirdzniecība (modern trading) pārņēma mazumtirdzniecības segmentu. Šobrīd aptuveni tikai 10% no darījumiem mazumtirdzniecībā notiek tirgū (tā saucamais peer – to – peer).
Tikmēr Latvijas lietoto automašīnu tirgū dominē unikāla, bet problemātiska tendence – joprojām aptuveni 90% darījumu notiek formātā "no rokas - rokā"!
Vēsturiski lietoto automašīnu tirgus Latvijā bija ļoti vienkāršs. Deviņdesmitajos gados, kad Rumbulas plači bija teju leģendāra vieta, darījumi notika ar minimālu dokumentāciju un pilnīgi skaidrā naudā. Ģimenēm, kas meklēja jaunu auto, Rumbula bija galamērķis. Tolaik šī vienkāršā sistēma šķita loģiska, jo valsts ekonomika bija attīstības sākumposmā, un tehnoloģijas nebija tik pieejamas kā šodien. Tomēr unikāli ir tas, ka šī pieeja ir saglabājusies arī līdz mūsdienām, kad tehnoloģijas un globalizācija ir mainījušas gandrīz visas mūsu dzīves jomas. Kāpēc Latvijas lietoto auto tirgus tik lēni pielāgojas pārmaiņām?
Pirmkārt, viena no galvenajām problēmām ir ēnu ekonomikas dominance, kur pircēji un pārdevēji viens otru izmanto, lai slēptu gūtos ienākumus un izvairītos no nodokļu nomaksas. Šāda prakse ne tikai grauj valsts budžetu, bet arī rada negodīgu konkurenci uzņēmējdarbības vidē, kavējot godīgu tirgus dalībnieku iespējas attīstīties. Papildus tam - darījumi, kas notiek "no rokas - rokā", bieži vien pircējiem nenodrošina nekādas garantijas. Šāda situācija nozīmē, ka, iegādājoties automašīnu, pastāv risks saskarties ar slēptiem defektiem vai tehniskām problēmām, par kurām iepriekš nav bijusi informācija. Tā rezultātā pircējs paliek viens ar negaidītām problēmām, kas veicina neuzticību tirgum kopumā. Mans novērojums, ka aptuveni 90% lietoto auto darījumu Latvijā joprojām notiek “no rokas - rokā”.
Jaunākie "autoDNA" un CSDD apkopotie dati rāda, ka pārdoto automašīnu vidējais vecums Latvijā ir 13 gadi. Lai arī šāda vecuma automašīnu iegāde bieži ir finansiāli izdevīgāka, tā prasa rūpīgu pārbaudi, lai izvairītos no nevēlamiem pārsteigumiem. Ik pa laikam interneta vidē parādās stāsti par pircējiem, kuri nonākuši sarežģītās situācijās pēc auto iegādes no privātpersonām. Šādas situācijas nav retums, un tās uzsver nepieciešamību pēc drošākiem darījumiem. Digitālās auto tirdzniecības platformas, kas piedāvā pircējiem garantijas un veic rūpīgas automašīnu kvalitātes pārbaudes pirms iegādes, kļūst par risinājumu, lai novērstu līdzīgus gadījumus un veidotu uzticamāku tirgu.
Otrkārt, Latvijas lietoto auto tirgū joprojām trūkst caurspīdīguma, kas ir būtisks faktors, lai nozares attīstība būtu ilgtspējīga un uzticama. Atšķirībā no citām Eiropas valstīm, kur lietotu automašīnu tirdzniecība pārsvarā notiek caur uzticamām platformām un specializētām vietnēm, Latvijā šāda pieeja vēl ir salīdzinoši maz izplatīta. Pircējiem bieži vien nav iespējas ērti pārbaudīt automašīnas vēsturi, piemēram, nobraukumu, tehnisko stāvokli vai iepriekšējos īpašniekus, un tas rada neziņu un palielina risku darījumos. Te jāpiemin, ka arī jauno automašīnu dīleri “vecajā” Eiropā ir daudz aktīvāki, jo arī jauno mašīnu tirdzniecības apjomi ir daudz lielāki proporcionāli uz iedzīvotāju skaitu.
Šāda situācija ne tikai ierobežo vietējā tirgus potenciālu, bet arī attur ārvalstu pircējus no iesaistes, jo viņiem trūkst pārliecības par darījumu drošību un kvalitāti. Mēs uzskatām, ka nozares nākotne slēpjas caurspīdīgā, godīgā un digitāli organizētā tirdzniecības procesā, kur pircējs var pilnībā uzticēties gan pārdevējam, gan iegādātajam auto. Mūsu mērķis ir veicināt šīs pārmaiņas, piedāvājot risinājumus, kas padara tirgu pieejamāku, drošāku un uzticamāku visiem iesaistītajiem.
Lai gan Latvijas lietoto automašīnu tirgus situācija vēl ir tālu no ideālas, pozitīvas pārmaiņas jau notiek. Lietotu auto tirgus pārveide ir ilgtspējīga un nepieciešama nākotnes ekonomikas attīstībai. Taču šī pārmaiņa prasa gan valsts, gan sabiedrības iesaisti. Kā patērētājiem mums jābūt ne tikai gudriem pircējiem, bet arī atbildīgiem pilsoņiem. Vēlos tuvākajā nākotnē piedzīvot brīdi, kad mēs spēsim teikt, ka Latvijas lietoto auto tirgus ir caurspīdīgs, uzticams un moderns.