Latvijas jauno auto tirgū 2024. gada noslēgumā vērojams aktivitātes pieaugums – oktobra un novembra auto darījumos attiecīgi 7 % un 13 % kāpums, ja salīdzina darījumu skaitu ar laika periodu vēl pirms gada, liecina Citadele Leasing apkopotā informācija.
Vienlaikus kopējais līzinga darījumu skaits oktobrī un novembrī audzis vēl vairāk – par 14 % un 16 %, liecina tirgus dati. Gada nogalē aktivitātes kāpumu galvenokārt sekmējis privātpersonu veiktais darījumu skaits, kas oktobrī audzis par 33 %, bet novembrī – par 10 %. Juridisko personu segmentā novembrī vērojams kāpums 14 % apmērā.
Kopējais auto tirgus gan 2024. gadā piedzīvojis kritumu – jaunu auto darījumu skaits samazinājies par 6 % jeb reģistrēts par 1287 jaunām automašīnām mazāk nekā 2023. gadā. Iegādājoties automašīnu, privātpersonu darījumos līzings tiek izmantots aptuveni 65 % gadījumu, kamēr juridiskas personas to izmanto vidēji katrā otrajā darījumā.
“Kopš 2021. gada jaunu auto tirgus četrus gadus pēc kārtas uzrādījis pieaugumu, un 2024. gada darījumu skaita kritums ir pirmais kopš Covid pandēmijas laikiem. Iemesli šādai dinamikai ir dažādi – gan procentlikmju un kopējo izmaksu pieaugums, gan arī pieaugošās jaunu automašīnu cenas, kam sākums rodams vēl no iepriekšējiem gadiem. Privātpersonu darījumu skaits sāka pieaugt gada otrajā pusē, ātrāk reaģējot uz Euribor lejupslīdi un sagaidāmo procentlikmju kritumu," skaidro Citadele Leasing valdes priekšsēdētājs Ģirts Glāzers.
Pirktāko auto modeļu topā izmaiņas
Līdzīgi kā iepriekš, arī 2024. gadā auto iegādes darījumos līderpozīcijas gan juridisko personu, gan privātpersonu vidū saglabā Toyota, Škoda un Volkswagen automašīnas. Toyota ir izteikts līderis, apsteidzot 2. vietu par teju 1000 vienībām, bet vienlaikus arī lielākais zaudētājs starp Top 10, zaudējot 24 % jauno auto reģistrācijas, salīdzinot ar 2023. gadu. Tas skaidrojams, galvenokārt, ar juridisko personu darījumu skaita samazināšanos auto nomas uzņēmumu segmentā. Savukārt Top 10 lielākais izrāviens ir Renault un Audi zīmoliem, audzējot jaunu auto reģistrācijas skaitu par attiecīgi 23 % un 25 %. Par populārāko auto modeli privātpersonām pērn kļuvis Škoda Kodiaq, kas iepriekš bija 5. vietā, savukārt Volkswagen Tiguan no 8. vietas pārcēlies uz 2. pozīciju.
Līdz ar to privātpersonu pirktāko auto modeļu Top 3 vairs neatrodas tādi automobiļi kā Škoda Kamiq un Škoda Karoq. Juridisko personu pirktāko auto modeļu trijniekā sevi pieteicis Škoda Octavia, no 5. vietas 2023. gadā paceļoties uz 3. vietu. Pirmās divas vietas ieņem Toyota modeļi Corolla un Hilux.Elektroauto kategorijā par visbiežāk pirkto modeli kļuvis GWM Ora Funky Cat, kam seko Volkswagen ID.3, kā arī Tesla Model Y un Model 3 elektroauto.
Aug pieprasījums pēc alternatīvo degvielu veidiem
Līdzīgi kā visā Eiropā, arī Baltijas valstīs šobrīd aug pieprasījums pēc transportlīdzekļiem, kas aprīkoti ar alternatīvo degvielu veidiem. Ja Eiropas Savienībā šo dzinēju tirdzniecības apjomi palielinājušies par vidēji 7,7 %, tad Baltijas valstīs kāpums ir vēl lielāks jeb 15 %. Latvijā gan šī tendence nav tik izteikta kā kaimiņvalstīs. Piemēram, Lietuvā un Igaunijā šāda veida auto modeļi pārdoti par 21,8 % un 14,7 % vairāk nekā pirms gada, kamēr Latvijā kāpums tikai 3,5 % apmērā.
Tikmēr tradicionālās degvielas automobiļi (benzīns un dīzelis) turpina piedzīvot kritumu. Latvijā tas vērojams vislielākais (21,8 %), savukārt Lietuvā un Igaunijā attiecīgi 20,1 % un 11, 2 %.Krāsu izvēlē joprojām dominē trīs krāsas - pelēka, balta un melna, kas kopā veido 64 % no visiem privātpersonu automašīnu darījumiem. No citām krāsām populārākās ir zila (10 %), zaļa (8 %) un sarkana (7 %).