Gandrīz puses Latvijas naktsmītņu bankrots. Bezdarba pieaugums. Iekšzemes kopprodukta kritums teju par 4 %. Tā ir tikai daļa no viesnīcnieku prognozēm par to, kādas būs sekas 21 % PVN piemērošanai nozarei. Db jau vairākkārt vēstīts, ka viesnīcām līdzšinējo 5 % PVN vietā nākamgad piemēros 21 %.
Šis valdības lēmums nozarē radījis milzīgu sašutumu, jo saskaņā ar Ekonomikas ministrijas un Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas aprēķiniem paaugstinātās PVN likmes dēļ bankrotēt būs spiesti ap 40 % no 400 naktsmītnēm. "Bankrotēs ne jau viesnīcas ar starptautisko kapitālu, bet gan vietējās," drūmu nākotni prognozēja Latvijas Tūrisma aģentu asociācijas prezidente Kitija Gitendorfa.
"Izmaiņas skars ne tikai viesnīcu biznesu, bet arī ar to saistītās sfēras - lidostu, restorānus, pārtikas ražotājus u.c. Tūristu Latvijā kļūs arvien mazāk," nozares sabrukuma blakusefektus norādīja Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Juris Zudovs.
Apokaliptiskās prognozes viesnīcnieki pamato ar to, ka viesnīcu biznesa specifika nosaka, ka nākamā gada līgumi par viesu izmitināšanu tiek noslēgti iepriekšējā gadā. Viesnīcas jau ir saslēgušas līgumus par viesu izmitināšanu un ar partneriem slēgtajos līgumos iekļauta vēl līdz 12. decembrim aktuālā 5 % PVN likme.
Viesnīcas Avalon direktore Dace Stežkina stāsta, ka līdz pat satraucošajām vēstīm par PVN likmes palielināšanu viņa par nākamo gadu jutusies mierīga, jo līgumi, kas nodrošinātu viesnīcu ar nepieciešamo viesu skaitu, bija jau noslēgti. Tomēr līdz ar PVN palielināšanu radušās problēmas, kā kompensēt PVN likmes starpību.
"Vācijā tūrisma operatoram, piemēram, ar likumu ir aizliegts no patērētāja pieprasīt starpības piemaksāšanu, ja kaut kādu iemeslu dēļ pakalpojuma cena kļuvusi lielāka, bet klients ieplānoto ceļojumu jau ir apmaksājis," sfēras nianses atklāj uzņēmēja.Viesnīcnieki uzskata, ka valdība nespēj vai pat nemaz nevēlas izprast nozares specifiku.
Esam nesamērīgi dārgi
Tūrisma operatora Baltic Travel Group prezidents Vlads Korjagins un Hotel Grand palace direktors Bernards Lēvs (Bernards Loew) atklāja, ka pēdējos mēnešos viesnīcas un tūrisma operatori saņem partneru aicinājumus vismaz par 10 % samazināt savu pakalpojumu cenas. Viņi norāda, ka, turpinoties iesāktajam, Latvija par tūrismu un tā ienestajiem līdzekļiem var aizmirst vismaz uz nākamajiem četriem gadiem. "Esmu dzīvojis četros kontinentos un, kaut arī man ļoti patīk Latvija un Rīga, varu teikt, ka šeit cenas ir jau augstākas nekā citur pasaulē," teica B. Lēvs un norādīja, ka tas tūristus spiedīs izvēlēties citu ceļojuma galamērķi.
J. Zudovs vairakkārt uzsvēra, ka viesnīcnieki nodarbina 30 tūkstošus iedzīvotāju un nozare veido gandrīz 8 % no Latvijas IKP. Ja valdība nevēlēšoties to saprast un pieņemt pārejas noteikumus, viesnīcnieki apsver iespēju pēc atbalsta vērsties Satversmes tiesā.