Lidlaukā Spilve, Rīgā aizvadītajā nedēļā norisinājās "autokoncerts", kas tā rīkotājiem neradīja milzu peļņu, bet bija veids, kā atbalstīt nozarē strādājošos.
"Autokoncerta" organizators bija Uldis Pabērzis, kurš šajā vasarā plānoja rīkot arī festivālu "Summer Sound". "Covid-19" ierobežojumu dēļ festivāls pārcelts uz nākamo gadu.
"Kopumā situācija ir visiem zināma. Ir pandēmija un kaut kādā brīdī bija pilnīgi skaidrs, ka mūsu lielais pasākums, vasaras festivāls šogad nevarēs notikt. Mēs sākām jau laicīgi plānot tā pārcelšanu uz nākamo gadu. Spējām vienoties ar visiem māksliniekiem, ka pasākums notiks 2021. gadā ar tādu pašu programmu, tajā pašā nedēļas nogalē. Tā kā pasākums ir pārcelts, tad domājām, ko šajā laikā ir iespējams izdarīt. Vēl pirms tika izziņota tāda iespēja kā "autorkoncerti", šādu iespēju jau apsvērām un pētījām, kā to varētu īstenot. Kad izziņoja, ka šāds formāts ir pieļaujams, mēs sākām šī pasākuma organizēšanu," stāsta U.Pabērzis.
Tika apzinātas potenciālās pasākuma norises vietas un, viņaprāt, vienīgā vieta, kas atbilda organizatoru prasībām, bija Spilves lidlauks. "Piemēram, stāvlaukumi pie lielveikaliem vai citi – tur kapacitāte nav tik liela. Ja stāvlaukums ir paredzēts 300 automašīnām, tad pēc drošības noteikumiem tur var atrasties 100-150 automašīnas," komentē U.Pabērzis. Spilves lidlauka maksimālā kapacitāte ir 500 automašīnu.
Pasākuma organizators norāda, ka "autokoncertam" tika meklēta nomaļāka vieta, jo, ja piedāvā pietiekami kvalitatīvu saturu, tad tas nozīmē, ka tas piesaista uzmanību no malas. "Ja pilsētas centrā uzstāsies liela grupa, tad apkārt pulcēsies pūļi. Spilves lidlaukā cilvēkiem nebija iespējas un jēgas pulcēties apkārt," pamato U.Pabērzis.
Viņš atklāj, ka šāds pasākums netika organizēts tikai publicitātes un tēla veidošanas dēļ. "Mēs skatījāmies, ko varam izdarīt, lai palīdzētu nozarei šajā laikā. Māksliniekiem un tehniskajām kompānijām – lai viņi varētu saņemt kaut cik atbilstošu honorāru. Neviens nesaņems tādu atlīdzību, kādu saņemtu ierastos apstākļos, bet tas noteikti ir liels atbalsts, ja nav nekas," komentē U.Pabērzis.
"Jebkurā gadījumā 500 automašīnas ir 500 automašīnas. Mēs rīkojam pasākumus, kuros ir desmitiem tūkstoši apmeklētāju. Protams, arī budžets bija ierobežots," atklāj U.Pabērzis.
Vērtējot ierobežojumu samazināšanu un pasākumu organizēšanu, U.Pabērzis domā, ka "autokoncertu" formāts diez vai būs aktuāls. "Pilnīgi noteikti šis nav normāls risinājums un situācija. Tā koncertiem nav jānotiek, mēs vienkārši darām to, kas ir iespējams. Mēs, protams, ceram, ka pēc iespējas ātrāk varēs rīkot pasākumus klātienē," teic U.Pabērzis.
Viņš norāda, ka sekos līdzi tam kā varēs realizēt lielākus pasākumus. "Ir jāsaprot metodoloģija, kā iespējams tādus rīkot. Iespējams, ka kādu šādu pasākumu vēl rīkosim, bet skatīsimies pēc apstākļiem. Mēs domājam, ka cilvēki šādus pasākumus būs izmēģinājuši kā piedzīvojumu un arī uz šo skatāmies tā, ka tas ir unikāls piedzīvojums. Bija tāds 2020. gads, kad mums bija "autokoncerti". Mēs jau sakām, ka rakstām Latvijas šovbiznesa vēsturi," pauž U.Pabērzis.
Viņš norāda, ka, organizējot nākamā gada festivālu, ir jāņem vērā vairāki aspekti. "Pirmais – jāsaprot, kad būs vakcīna, jo es domāju, ka bez vakcīnas daudzu tūkstošu apmeklētāju pasākumi šaubos vai tiks pieļauti. Otrs – jāsaprot cilvēku paradumu maiņa un pirktspējas situācija, jo pēc šiem apstākļiem, protams, ir ietekme uz ekonomiku un cilvēku ienākumiem. Mēs pielāgosimies, bet plānojam visu rīkot pilnā apmērā," komentē festivāla "Summer Sound" organizators.
Vaicāts, cik lieli ir zaudējumi nenotikušā festivāla dēļ, U.Pabērzis atklāj, ka tas ieguldītais darbs, piemēram, administratīvie un reklāmas izdevumi.
"Pasākumu un izklaide nozare ir cietusi visvairāk. Tie risinājumi, kas ir, piemēram, neklātienes un "autokoncerti", tie nenotiek tādā apjomā. Otrkārt, cilvēkiem apnīk tādus skatīties. Šī būs tā nozare, kas pēdējā atjaunosies, jo visur citur ir iespējams darboties. Gan ēdināšanā, gan tūrismā. Šī nozare ir kritiskākā, jo cilvēki pulcējas. Tas ir iemesls, kāpēc šī nozare visvairāk cietīs. Cilvēkiem šajā nozarē ir mazliet nolemtības sajūta, jo nezini, kad tas risināsies. Domāju, ka katram personīgi šis ir izaicinājums – saprast, ko šajā laikā darīt," komentē U.Pabērzis.
Viņaprāt, ir apsveicami un patīkami, ka valsts rūpējas un palīdz, bet katram ir jāpaļaujas pašam uz sevi, jādomā ar savu galvu, jānovērtē situācija un jāpielāgojas. Valsts nekad neatrisinās visas problēmas. "Iespējams, ka mums būs nepieciešama nodokļu atlikšana. Es saprotu situāciju, ar to rēķinos un nav jēgas čīkstēt, kādu vainot," pauž festivāla "Summer Sound" organizators U.Pabērzis.