Rīgas centrā iezīmējusies jauna tendence - sāk samazināties veikalu nomas maksa, tiesa, tas nav attiecināms uz populārākajām vietām.
Vēl šā gada sākumā Db (29.02.) ziņoja, ka populārākajā tirdzniecības kvartālā Rīgas centrā slēgti aptuveni 20 veikali. Visbiežāk nomnieku minētais iemesls - prasītā augstā noma.
Arī par ceturtdaļu lētāk
Pēc Ober Haus Real Estate datiem, pagājušajā gadā visvairāk palielinājusies nomas maksa K. Barona, Tērbatas un arī Vaļņu ielas sākumā, procentuāli mazāks pieaugums bijis mikrorajonos un centrā aiz A.Čaka ielas un K. Valdemāra ielas virzienā prom no centra. Pieaugums tika norādīts 30-50 %. Tomēr kopš šā gada sākuma vērojams biroju un tirdzniecības platību piedāvājuma pieaugums. Kombinācijā ar mazumtirdzniecības apjomu samazināšanos tas vieš korekcijas komerctelpu nomas cenās, - pauda īres un nomas operatora Rent In Riga speciālists Jānis Lipša. Pēc šīs kompānijas datiem tirdzniecības platību piedāvājums esot palielinājies par 40 %, bet cenas kritušās par 25 %. Rent In Riga datus ieguvusi, analizējot informāciju gan par noslēgtajiem darījumiem, gan publiskajā telpā esošajiem komercplatību nomas piedāvājumiem. Tā kā tuvākajos mēnešos nekas neliecina par ekonomiskās situācijas uzlabošanos un cilvēku pirktspējas pieaugumu, cenas varētu turēties pašreizējā līmenī. Turpmāka cenu samazināšanās netiek prognozēta, jo cenu līmenis sāk līdzsvaroties ar nomnieku maksātspējas līmeni, - tā J. Lipša.
Nevēlas piekāpties
«Patiešām šāda tendence ielu tirdzniecības (street-retail) segmentā ir, taču pagaidām tā nav ļoti izteikta. Tāpat kā dzīvokļu segmentā arī ielu tirdzniecībā ir novērojamas šķēres: pircēji/nomnieki uzskata, ka cenai/nomas maksai vēl jāsamazinās, un otrādi, pārdevēji/iznomātāji uzskata, ka cenām/nomas maksām jāaug. Taču tirdzniecības apgrozījuma rādītāji neiepriecina ar dižiem sasniegumiem, līdz ar to arvien vairāk tirgotāju ir spiesti atteikties no nomājamām telpām. Nomas maksu pieaugums tikai stimulē šāda lēmuma pieņemšanu,» vērtēja Colliers International Komercnodaļas vadītāja Jekaterina Kosmačeva. Tāpēc namīpašnieki, kuru īpašumi atrodas ļoti labās vietās ielu tirdzniecībai, vēl nav izjutuši šo tendenci. Turklāt šobrīd lielās starptautiskās ķēdes mēģina iekarot tirgu un mēģina ieņemt labākās vietas pilsētā. Taču tie, kam īpašums neatrodas tik izdevīgā vietā, jau izjūt, ka pieprasījums ir krietni vājāks nekā pirms gada.
Vispārējā ekonomiskā situācija ir iespaidojusi komercplatību tirgu, piekrīt Latio Komercnodaļas vadītāja Dina Lukjanska, piebilstot, ka tam gan ir labas attīstības perspektīvas. Cenu kritums visvairāk jūtams veikalu telpu segmentā. Pašlaik 70-100 eiro/m2 ir gatavi maksāt tikai ekskluzīvo zīmolu apģērbu tirgotāji. Taču tiem piemērotu telpu piedāvājums Rīgā ir niecīgs (parasti Barona un Tērbatas ielas sākums, arī populāras gājēju ielas Vecrīgā, stūra veikali). Tāpēc šādām telpām joprojām būs augstas cenas, bet kritums nav gaidāms. Par 20-30 % ir kritusies nomas maksa 150-300 m2 lielām veikalu telpām t.s. tālajā Rīgas centrā un arī ielās, kurām nav raksturīga intensīva gājēju plūsma un nav iespējas piebraukt ar automašīnu. Pieprasījums pēc šādām telpām patiešām ir samazinājies. Darījumi tiek slēgti tikai par adekvātām nomas maksām, kas ļautu veikalam strādāt ar peļņu. Pēdējos gados bija vērojama nomnieku rotācija ne visai veiksmīgajās vietās Rīgas centrā. Šādu telpu īpašniekiem ir vērts būt elastīgākiem attiecībā uz nomas cenām, - ieteica D. Lukjanska. Pēc SIA Ēka-Centrs Komercplatību nodaļas vadītāja Bruno Ranča domām, šobrīd drīzāk varot runāt par atsevišķiem gadījumiem, nevis par vispārēju tendenci, jo vēl joprojām notiekot darījumi, kur jaunie nomnieki ir gatavi maksāt neadekvāti augstas vai arīdzan pietiekami augstas nomas maksas, lai tikai dabūtu telpas. Kā piemēru viņš pieminēja veikalu telpas Rīgā, Barona ielā 13/15. Uz šīm telpām ir pieteicies jauns nomnieks, kurš ir gatavs maksāt 70 eiro/m2 (neskaitot PVN), bet, viņaprāt, adekvāta cena šai vietai būtu ap 50 eiro/m2. B. Rancis sprieda, ka teorētiski nomas maksām vajadzētu samazināties, taču tas nenotiek visos gadījumos. Visticamāk, Rīgas centra pieprasītākajās ielās (K.Barona un Tērbatas iela) vismaz 2008. gada otrajā pusē saglabāsies augsta nomas maksa. Tā varētu samazināties vai palikt pašreizējā līmenī tajās vietās, kuras ir mazāk pieprasītas (ārpus pilsētas centra), ko izvēlas mazā biznesa pārstāvji.
Izvēlas centrus
Uzņēmēji dodot priekšroku jaunu tirdzniecības vietu atvēršanai iepirkšanās centros, kur ir garantēts pircēju pieplūdums, kas nodrošina apgrozījumu, - teica Dina Lukjanska. Attiecībā uz tirdzniecības centriem, nomas maksas samazinājuma tendence nav novērota. Ja arī dažas kompānijas ir pieņēmušas lēmumu pamest Latvijas tirgu, to vietu uzreiz aizņem citas firmas, kas parakstās uz tiem pašiem vai pat nedaudz augstākiem nosacījumiem, - tā J. Kosmačeva. Iespējams, ka gadījumā, ja tirdzniecības centri turpinās paaugstināt nomas maksu, kā tas bija šogad, bet ekonomikas attīstības tendence saglabāsies negatīva, firmas, kuras ir relatīvi jaunas tirdzniecības biznesā un ir darbojušās tikai augošas ekonomikas apstākļos, būs spiestas slēgt dažus veikalus, tāpēc brīvo platību īpatsvars varētu nedaudz pieaugt.????