Žurnālista Kārļa Streipa rupjā izteikuma dēļ Latvijas Televīzija (LTV) pieņēmusi lēmumu pārtraukt raidījuma Skats no malas demonstrēšanu, informē televīzijas pārstāve Ieviņa Ancena.
Šo lēmumu pieņēmusi LTV vadība, laužot līgumu ar Streipu. 19.septembra raidījumā tā vadītājs Kārlis Streips izmantoja necenzētus izteicienus, aizskarot cilvēku godu un cieņu. Latvijas Televīzija to savā ēterā nepieļauj un nepieļaus, paziņojis LTV valdes loceklis Edgars Kots.
Aģentūrai BNS viņš uzsvēra, ka šo lēmumu pieņēmuši vairāki atbildīgie LTV redaktori kopā, konsultējoties ar mediju ekspertiem.
LTV ģenerāldirektors pastāstīja, ka ar Streipu autorlīgums ir lauzts un tuvāko pāris nedēļu laikā tiks lemts par cita formāta diskusiju raidījumu raidlaikā, kurā līdz šim bija raidījums Skats no malas.
«Raidījumā bija izmantoti necenzēti izteicieni, kas aizskar cilvēkus un sabiedrību kopumā, – sabiedriskās televīzijas platforma tam nav paredzēta, jo sabiedriskā televīzija tomēr ir sabiedrības priekšstāvis un mūsu programmā tas nav pieļaujams. Mums ir jārāda priekšzīme sabiedrībai,» klāstīja Kots.
«Es to traktētu tā – ēterā ir lietoti šādi vārdi, un tas ir kaut kas līdzīgs huligānismam, kad kāds ienāk ēterā un sāk aprakstīt sienas,» viņš paskaidroja.
Kota saruna ar Streipu ceturtdien pēcpusdienā bijusi pavisam īsa – LTV ģenerāldirektors vien paguvis paziņot, ka autorlīgums tiek lauzts, un Streips uzreiz pametis Kota kabinetu.
Diskutējot par to, kas LTV ēterā būs skatāms raidījuma Skats no malas vietā, tiks izvērtēts, lai līdzīgi precedenti neatkārtotos nākotnē. Programmas kanāla vadība vispirms ātri nolems, ar ko ēterā aizvietot šo raidījumu, savukārt diskusija par jaunu pārraidi varētu atsākties pēc divām vai trīs nedēļām, pastāstīja Kots.
Streips aģentūrai BNS apliecināja, ka raidījums Skats no malas vairs netiks veidots.
«Televīzijai ir visas tiesības pieņemt un atlaist cilvēkus pēc savas izpratnes. Taču vēlos teikt, ka, pirmkārt, Valsts valodas komisija ir noteikusi, ka vārds mauka nav vulgārs, otrkārt, vārds bija lietots pārnestā nozīmē un netika attiecināts uz vienu konkrētu cilvēku,» paskaidroja Streips un piebilda, ka tas viņam licies trāpīgs apzīmējums.
Komentējot vēlēšanu rezultātus, raidījumā viņš pauda domu, ka «Zaļo un zemnieku savienības atkarība no viena krimināli apsūdzēta mazpilsētas mēra ir slimīga, pie tās es palieku.»
«Esmu teicis, ka tas bija nevietā, un esmu atvainojies. Citreiz es to nedarītu,» atzina žurnālists.
Streips, kurš strādā arī Latvijas Radio, nedomā, ka televīzijas lēmums lauzt ar viņu līgumu, ietekmēs viņa karjeru tur.
«Patiešām žēl atteikties no tik profesionāla žurnālista sabiedriskās televīzijas ēterā, bet mēs esam spiesti tā rīkoties, jo sarunas ar Kārli Streipu par viņa nepārdomātajiem formulējumiem ēterā bijušas vairākkārt,» atzina LTV1 informatīvi dokumentālo raidījumu satura redaktore Sarmīte Plūme.
Televīzija izsaka pateicību žurnālistam Kārlim Streipam par ilggadēju darbu LTV ēterā.
Jau vēstīts, ka Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) nolēma ierosināt administratīvā pārkāpuma lietu pret Latvijas Televīzijas (LTV) 1.kanāla pirmdienas raidījumu Skats no malas, kura laikā tā vadītājs Kārlis Streips lietoja vārdu maukas, aģentūrai BNS pavēstīja NEPLP sekretariāts.
NEPLP norāda, ka elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums nosaka pienākumu elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, veidojot savu programmu, respektēt viedokļu daudzveidību, kā arī laikā no plkst.7 līdz 22 aizliedz programmās lietot rupjus vai nepieklājīgus izteicienus. Tomēr, neskatoties uz likumā noteikto, pirmdien plkst.19.50 tiešraides raidījumā Skats no malas Streips, komentējot politiskās norises Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) nodēvēja par maukām.
NEPLP uzsver, ka tas ir rupjš, nepieklājīgs un vulgārs vārds un kura lietošana elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmās šajā laikā ir aizliegta.
Padome arī klāsta, ka raidījumā tika definēta raidījuma tēma ‒ ārkārtas vēlēšanu rezultātu analīze. Taču, neskatoties uz noteikto tēmu, NEPLP ir secinājis, ka raidījuma ietvaros tika realizēta vienpusīga politisko partiju un apvienību it kā negatīvo darbību, lēmumu vai iespējamo rīcību apspriešana. Padome uzsver, ka šāda pieeja raidījumu veidošanā nav pieļaujama, ne tikai raugoties no neatkarīgas žurnālistikas pamatprincipu viedokļa, bet arī no likumā noteiktā pienākuma nodrošināt viedokļu daudzpusību.
Skatā no malas žurnālisti Streipa vadībā komentēja aktuālos nedēļas notikumus.