Valsts kase IT iepirkumā diskvalificē lētākos un izvēlas dārgāko piedāvājumu; vienu piedāvājumu diskvalificē, jo IBM Latvija darbības veidos neesot norādīts «AZAS disku masīvu ražošana».
Latvijā saistībā ar informācijas tehnoloģiju (IT) iepirkumiem iepriekš tika piedzīvotas situācijas, kad no iepirkuma procedūras tika izslēgti piedāvājumi, jo pretendents nebija iesniedzis kāda veida izziņas vai to kopijas, bet šobrīd ar tiešām muļķīgu pretendenta atraidīšanas iemeslu ir izcēlusies Valsts kase (VK). Proti, lai iegādātos risinājumu datu uzglabāšanai, VK pērn izsludināja iepirkumu par tiešsaistes datu apmaiņas sistēmas AZAS disku masīva iegādi. Kopumā iepirkumā savus piedāvājums iesniedza trīs IT uzņēmumi - SIA iPro, SIA Datakom un SIA OptiCom, kuru piedāvājuma līgumcenas bija attiecīgi 56,7 tūkst. Ls, 98,5 tūkst. Ls un 128,6 tūkst. Ls. Atbilstoši Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) datiem, VK par uzvarētāju atzina 128,6 tūkst. Ls vērto OptiCom piedāvājumu. Jāatzīmē, ka šajā iepirkumā, lai salīdzinātu dažādu ražotāju tehnoloģiskos risinājumus, VK noteica ne tikai minimālās prasības, bet arī saimnieciskā izdevīguma kritērijus. «Saimnieciski visizdevīgāko piedāvājumu konkursa komisija izvēlējās pēc šādiem piedāvājumu vērtēšanas kritērijiem - tehniskās priekšrocības un piedāvājuma cena,» DB pamatoja VK biroja vadītājas vietniece Sandra Gīle. Izvērtējot iesniegtos piedāvājumus, konkursa komisija atzina par neatbilstošiem SIA iPro un SIA Datakom piedāvājumus, jo netika iesniegta visa konkursa nolikumā pieprasītā dokumentācija, kas ļautu izvērtēt piedāvājumu atbilstību nolikumā noteiktajām funkcionalitātes prasībām, turpināja S. Gīle.
«Lai saņemtu vērtējumu par izvirzītajiem kritērijiem, pretendentiem bija jāiesniedz ražotāju dokumentācija, kas apliecina šo kritēriju izpildi. Ņemot vērā, ka izvirzītie kritēriji bija netipiski specifiski un to apliecināšanai būtu nepieciešams iesniegt liela apjoma izdrukas no ražotāja IBM tehniskajiem resursiem, Datakom iesniedza iekārtu ražotāja pārstāvniecības oficiālu vēstuli, adresētu VK, kurā IBM nepārprotami apliecināja katra kritērija izpildi. «Taču par pārsteigumu Datakom no VK tika paziņots, ka ražotāja tieša vēstule neesot derīga, jo esot bijis jāiesniedz izdrukas, kas saturiski apliecinātu identisku informāciju, taču būtu pieprasītajā formā, piemēram, izdrukas no brošūras vai lietotāju rokasgrāmatas,» DB paskaidroja Datakom valdes priekšsēdētājs Uldis Semeiks. Rezultātā VK no trim piedāvājumiem par uzvarētāju atzina dārgāko no piedāvājumiem ar Hewlett-Packard iekārtām, kurš bija par vismaz 25% dārgāks nekā Datakom piedāvājums, atzīmēja U. Semeiks.
Īpašu interesi izraisa VK paziņojums, ka vēstules izsniedzēja - SIA IBM Latvija, kura ir oficiālā ASV IT giganta IBM pārstāvniecība Latvijā - pamatnodarbošanās neesot disku masīvu izgatavošana un tamdēļ tā nevarot tikt uzskatīta par IBM iekārtu ražotāju. Proti, VK savā skaidrojumā norādījusi, ka ir apšaubāms Datakom apgalvojums, ka iesniegts tika ražotāja apliecinājums, jo saskaņā ar Lursoft datu bāzē redzamo informāciju SIA IBM Latvija darbības veidi ir: mašīnu, rūpniecības iekārtu, kuģu un lidaparātu vairumtirdzniecības starpnieku darbība, citur neklasificēta finanšu starpniecība, konsultēšana programmatūras jautājumos, programmēšana, datu apstrāde, citas ar datoriem saistītas darbības, tirgus un sabiedriskās domas izpēte, konsultēšana komercdarbībā un vadzinībās. «Konkursa nolikumā prasīto datu apmaiņas sistēmas AZAS disku masīvu ražošana nav SIA IBM Latvija darbības veidu sarakstā,» teikts VK skaidrojumā. Jāatzīmē, ka atbilstoši tiem pašiem Lursoft datiem - SIA IBM Latvija īpašnieks ir neviens cits kā ASV korporācija IBM World Trade. Jāatzīmē, ka IBM pagājušajā gadā strādāja ar 15,9 mljrd. dolāru tīro peļņu, bet korporācijas apgrozījums bija 106,9 mljrd. dolāru. Jāatzīmē, ka saskaņā ar Lursoft datiem īpaši izdalīta datu apmaiņas sistēmas AZAS disku masīvu ražošana kā darbības veids nav norādīta ne SIA OptiCom, ne SIA Hewlett-Packard, un vispār šāds uzņēmuma darbības veida skaidrojums nav atrodams CSP datu bāzē.
«Nebija arī būtiski, ka Datakom vēstulē tieši un nepārprotami IBM apstiprina faktus par kritēriju izpildi, jo VK bijis nepieciešams iesniegt tieši izdrukas no dokumentācijas - brošūras, lietotāju rokasgrāmatas utt.. Minēto VK lēmumu var interpretēt kā Latvijas valsts - ko šajā gadījumā pārstāv VK - oficiālu paziņojumu, ka ražotājs IBM tās pārstāvniecības personā izplata nepatiesu informāciju un nodarbojas ar negodīgu komercpraksi,» pārdomās dalās U. Semeiks. Datakom ir iesniedzis sūdzību IUB, kuru izskatīs piektdien, 27. janvārī.
«Tas viss turpinās ne tikai konkrētā pasūtītāja konkursos. Iepircējiem ir vai nu jāiemācās pamatot savas vajadzības, kāpēc jāpērk konkrēts ražotājs konkrētai specifikācijai, vai arī jāpērk tas, kas tiek piedāvāts,» DB vērtējumu sniedz IT uzņēmuma DEAC valdes priekšsēdētājs Andris Gailītis. Šāds gājiens, pēc viņa domām, ir ķeršanās pie pēdējā salmiņa, lai tikai varētu tikt vaļā no IBM. «Es uzskatu, ka ir iespējams profesionāli uzrakstīt specifikāciju, lai iepirktu to, kas nepieciešams. Kopumā konkursu izsludinātāji Latvijā ļoti grēko ar uzpūstām prasībām, lielākajā daļā gadījumu tādas nevajag! Ir jāmaina iepirkumu procedūra,» tā viņš.