IBM publiskojusi nākotnes tehnoloģiju sarakstu IBM 5-in-5, kurā apkopotas tehnoloģiju inovācijas, kas tuvāko piecu gadu laikā izmainīs veidu, kā cilvēki dzīvo, strādā un sazinās.
Reizi piecos gados globālā IT korporācija IBM publisko savas prognozes IT jomā nākamajiem gadiem. Kā liecina jaunākās prognozes, mūs sagaida kognitīvo sistēmu ēra. Kognitīvās datorsistēmas palīdzēs cilvēkiem saskatīt jēgu sarežģītās struktūrās, sekot līdz aizvien pieaugošam informācijas aprites ātrumam, pieņemt lēmumus, kas balstās uz plašāku informācijas spektru, uzlabos mūsu veselību un dzīves kvalitāti, kā arī likvidēs jebkāda veida barjeras, tostarp ģeogrāfiskas distances, valodas barjeras, izmaksas un nepieejamību.
Jaunās paaudzes datorsistēmas spēs mācīties, pielāgoties un izzināt pasauli tās reālajā izpausmē. IBM 5-in-5 prognozes akcentē nākamās piecgades vienojošo tendenci – datoru spēju imitēt cilvēku maņas – savā veidā redzēt, saost, pieskarties, izgaršot un dzirdēt.
Prognozes - galerijā.
#1/5
• Dzirde: datori dzirdēs nozīmīgo. Kā paredz IBM pētnieki, piecu gadu laikā datorsistēmas varēs uztvert tādus skaņas elementus kā spiedienu, vibrāciju un skaņas viļņus dažādās frekvencēs. Šādas sistēmas «klausīsies» mūsu apkārtējā vidē un izvērtēs izmaiņas, kustības vai spiedienu materiālos, lai brīdinātu par draudiem, kas tuvojas.
#2/5
• Tauste: mēs varēsim taustīt ar telefona starpniecību. Piecu gadu laikā tādas nozares kā mazumtirdzniecība pārvērtīsies, pateicoties spējai «sataustīt» produktu, izmantojot mobilo telefonu. IBM zinātnieki izstrādā aplikāciju veselības, mazumtirdzniecības un citām nozarēm, izmantojot infrasarkano starojumu un skārienjūtīgumu. Pateicoties šiem izgudrojumiem, piemēram, pircējs varētu sajust kārotās kleitas audumu no attāluma.
#3/5
• Redze: pikselis būs tūkstoš vārdu vērts. Šobrīd datori saprot attēlus tikai caur tekstu, ko izmantojam, lai apzīmētu vai nosauktu tos. Savukārt pēc pieciem gadiem datorsistēmas spēs ne tikai redzēt un atpazīt attēlu saturu (krāsas, tekstūras modeļus), bet arī pārvērtīs pikseļus nozīmēs – gluži tāpat kā cilvēks redz un interpretē fotogrāfijas.
#4/5
• Garša: digitālās garšas kārpiņas palīdzēs ēst gudrāk. Šobrīd izstrādes procesā ir datorsistēma, kas spēj sajust garšas. Tā sadalīs sastāvdaļas molekulās un apvienos ēdienu ķīmisko savienojamību ar psiholoģiju, kas nosaka cilvēku izvēli par labu noteiktiem garšas veidiem. Salīdzinot rezultātus ar miljoniem recepšu, sistēma piedāvās jaunas garšu kombinācijas, piemēram, grauzdēti kastaņi ar vārītām bietēm, svaigu kaviāru vai konservētu šķiņķi.
#5/5
• Oža: datori varēs saost. Piecu gadu laikā tehnoloģijas attīstīsies tik tālu, ka dators vai mobilais telefons spēs noteikt, vai tā lietotājam draud saaukstēšanās vai kāda cita slimība. Analizējot elpas smaržu, biomarķierus un tūkstošiem citu molekulu, sensori spēs identificēt, kuras smaržas ir un kuras nav normālas veselam cilvēkam – kuras no tām raksturīgas noteiktām saslimšanām.