«Grieķijas premjerministra Georga Papandreu paziņojums par referendumu finansiālās palīdzības saņemšanai tikai apstiprināja to, ka eirozonā joprojām valda diezgan liels haoss,» uzskata Citadele Asset Management Portfeļu pārvaldīšanas daļas vadītājs Zigurds Vaikulis.
«Neskatoties uz pagājušajā nedēļā apstiprināto parādu krīzes slāpēšanas konceptuālo plānu, tā arī nav radusies pārliecība, ka situācija tiek pilnībā kontrolēta. Nav jau arī nekāds pārsteigums, ņemot vērā risināmo problēmu daudzos līmeņus un drāmā iesaistītos neskaitāmos aktierus,» saka Vaikulis.
Viņš atgādina, ka ir jāglābj daudzas atšķirīgas valstis - Grieķija, Portugāle, Īrija un nu arī Itālija - vienlaikus, par to ir jāvienojas vēl ar vairākām valstīm, «no kurām daudzas patiesībā arī nav nemaz tik skaistas un pūkainas un ir ar saviem lieliem parādiem, specifiskām politiskām un ekonomiskām problēmām». Visam pa vidu vēl esot banku sektors, kur neuzmanīgāka kustība no valdību puses var izraisīt bankrotu vilni un situāciju pasliktināt.
«Tiklīdz viens caurums knapi tiek aizvilkts ciet, tā blakus parādās cits. Aizvadīto divu gadu laikā Eiropa kopā ar Starptautisko Valūtas fondu ir ieviesusi ne vienu vien glābšanas plānu un paketi, bet neviena no tām nav nesusi galējo parādu problēmas risinājumu, un ar katru šādu neveiksmi turpina mazināties finanšu tirgus ticība, ka problēma vispār ir atrisināma,» skaidro eksperts.
Lai arī kopš krīzes sākuma 2007.gadā visā pasaulē esot dramatiski pieaugušas valsts intervences tirgos un ekonomikā, viņaprāt, privātie investori un finanšu tirgus joprojām ir tie, kas nodrošina Eiropas un visas pasaules finanšu sistēmas pastāvēšanu un ekonomikas normālu funkcionalitāti. Pie pašreizējā ļoti zemā investoru uzticības līmeņa sistēmiskie riski bija, ir un būs tepat aiz stūra, uzskata Vaikulis.
Pēc viņa sacītā, Eiropas un arī pasaules mērogā jau kopš gada otrā ceturkšņa novērojams ekonomikas ciklisks pagurums, kurš kļūst arvien izteiktāks un neizbēgami atstās negatīvu ietekmi uz pasaules ekonomikas izaugsmes tempiem 2012.gadā. Tas notikšot ar vai bez grieķu referenduma un neatkarīgi no tā iznākuma.
«Tas, ar ko pašlaik izmisīgi cīnās eirozona, ir sistēmisko risku drauds. Nesenā Eiropas politiķu konceptuālā vienošanās par glābšanas fonda palielināšanu un privātiem investoriem piederošā Grieķijas parāda daļēju norakstīšanu, par ko uz brīdi sapriecājās publika un investori, nekādā gadījumā nav bijis domāts vai uztverams kā ekonomisko aktivitāti veicinošs pasākums. Tieši otrādi - visā eirozonā turpinās virzība uz arvien apjomīgākiem fiskālās konsolidācijas pasākumiem,» uzsver Vaikulis.
Ja 2010.gadā ar jostu savilšanu sāka Grieķija, Īrija, Portugāle, šogad līdzīgās aktivitātēs iesaistījās arī Spānija, Itālija, Francija un pat Vācija. Un tas, pēc Vaikuļa prognozēm, turpināsies arī nākamgad.
Tieši 2012.gadā, pēc Citadele Asset Management aprēķiniem, veidojas vislielākā kumulatīvā negatīvā budžetu konsolidācijas ietekme uz reģiona ekonomiku - aptuveni viena procentpunkta apmērā no iekšzemes kopprodukta. Paralēli Eiropas bankām līdz nākamā gada vidum jāpielāgojas jaunajām, skarbajām kapitāla prasībām, kas diez vai veicinās kreditēšanas aktivitāti reģionā, piebilst eksperts.
«Ar minētajiem iemesliem jau pilnīgi pietiek, lai ekonomikas izaugsme eirozonā sabremzētos no līdzšinējiem aptuveni 2% līdz nullei tuviem līmeņiem. Tādā gadījumā arī Latvijas un Baltijas ekonomikās, visticamāk, iestāsies kaut kas līdzīgs stagnācijai. Ja vēl papildus iestātos kaut kādi sistēmiski šoki, sekas Eiropas, pasaules un Latvijas ekonomikai būtu neprognozējamas. Labāk lieki nebojāt sev garastāvokli,» rezumē Vaikulis.
Kā ziņots, Papandreu pirmdien negaidīti paziņoja, ka pagājušajā nedēļā Eiropas Savienības samitā panāktā vienošanās par finansiālās palīdzības sniegšanu Atēnām, lai glābtu valsti no draudošā bankrota, tiks nodota apstiprināšanai referendumā.