Vācijas akciju tirgus raksturojošā indeksa DAX vērtība šodien pieauga līdz kārtējam jaunajam rekordam un pietuvojās 8400 punktu atzīmei.
Faktiski līdz ar katru jaunu tirdzniecības sesiju līdz jauniem rekordaugstiem līmeņiem pieaug arī ASV vadošo akciju tirgus indeksu vērtības. Piemēram, ASV akciju tirgus S&P 500 indeksa vērtība kopš šā gada sākuma ir pieaugusi jau par gandrīz 16%. Pagaidām finanšu tirgi uzmanību izvēlas pievērst labajām ziņām par pasaules ekonomiku, savukārt sliktās ziņas tiek ātri vien aizmirstas (tās gan pamatā nāk no Eiropas, bet pie tā jau ir pierasts).
Izaugsmei akciju tirgū ļauj turpināties centrālo banku pastāvīgās bezprecedenta rūpes par finanšu tirgu labklājību. Rekordapjomos likviditātes drukāšanas programma tiek īstenota Japānā, un līdzīga programma turpinās arī ASV (turklāt Federālo rezervju sistēmas īstenotajai kvantitatīvajai mīkstināšanai nav formāla beigu termiņa). Tāpat šomēnes eiro bāzes procentlikmi lēma samazināt Eiropas Centrālā banka (ECB) un daudzi eksperti ir pārliecināti, ka banka īstenos apjomīgus papildu pasākumus, lai palīdzētu nostutēt uz kājām eiro monetārā reģiona tautsaimniecību. Nav izslēgts, ka savu aktīvu uzpirkšanas programmu palielinās arī Anglijas Banka. Tāpat par centrālo banku aktīvu rīcību tiek ziņots arī citos pasaules reģionos.
Jāpiebilst, ka pasaules vadošo akciju tirgu indeksu pieaugums noticis arī laikā, kad pasaules vadošās kompānijas izziņojušas savus šā gada pirmā ceturkšņa finanšu rezultātus. Piemēram, ASV kompāniju šā gada pirmā ceturkšņa finanšu atkaišu publicēšanas sezona pietuvojusies beigām – šobrīd savus rezultātus izziņojušas jau vairāk nekā 90% ASV akciju tirgus barometra Standard & Poor's 500 indeksa aprēķinā ietilpstošo kompāniju.
DB jau ziņojis, ka no pirmā acu uzmetiena aina, šķiet, ir spīdoša – vairāk nekā divas trešdaļas kompāniju, kas publicējušas savus pagājušā ceturkšņa rādītājus, ziņojušas par lielāku peļņu nekā pirms tam gaidīja analītiķi. Vēsturiski aptuveni 63% ASV kompāniju spēj pārspēt analītiķu pirms tam izteiktās pelņas prognozes.
Jāpiebilst gan, ka ne viss kompāniju finanšu rādītāju ziņā ir ideāli. Nedaudz vairāk nekā puse ASV kompāniju nespēja pārspēt pirms tam izteiktās analītiķu apgrozījuma prognozes. Tāpat daudzi tirgus eksperti norāda, ka pirms pirmā ceturkšņa korporatīvo atkaišu sezonas daudzi analītiķi nekautrējās apcirpt savas prognozes par kompāniju nozīmīgāko rādītāju nākotnes izredzēm. Līdz ar to prognozes bija samērā piezemētas, kuras tādējādi pārspēt mēdz būt vienkāršāk.
Arī eksperti norāda, ka investoram nemitīgajā tirgus kāpumā nevajadzētu pazaudēt galvu. «Lai patiešām izvērtētu pirmā ceturkšņa darbības rezultātus, jāpalūkojas galvenokārt uz relatīvajiem rezultātiem, jo virspusēji viss izskatās salīdzinoši labi, bet, apskatot rezultātus tuvāk, var atrast pamatu nelielam satraukumam. Protams, galvenais akciju cenu dzinējs vienmēr bijusi peļņa. Arī šoreiz lielākā uzmanība tika pievērsta peļņas rādītājiem, un tas ir normāli. Tikai jāpatur prātā, ka pasaules ekonomika joprojām ir vāja un centrālo banku naudas drukāšanas pasākumiem beidzot būtu jāuzrāda rezultāti. Viens rādītājs, kas liecinātu par rezultātiem būtu apgrozījuma pieaugums. Diemžēl arī pirmajā ceturksnī tendence saglabājās līdzīga kā iepriekš - kompānijas spēj pārspēt peļņas prognozes, bet nespēj audzēt apgrozījumu .Līdz ar to problēma ir šobrīd tā, ka, kaut arī akciju cenas varbūt nav tik ļoti pārvērtētas vēsturiskā kontekstā, tās varētu kļūt pārvērtētas, ja centrālo banku pasākumi nenesīs gaidāmos rezultātus un mēs ieiesim ilgstošākā stagnācijas periodā,» skaidro LHV bankas Latvijas pārstāvniecības vadītājs Māris Rambaks.
Neiedomājamas naudas summas vērtais jautājums, kad akciju tirgū varētu sākties «lāču tendence» pamatā gan paliek neatbildēts. Daudzi eksperti ir pārliecināti, ka vadošo pasaules akciju tirgu indeksu vērtības pieaugums vēl kādu laiku turpināsies.