Uzturēšanās atļauju izsniegšanā arvien saglabājas neskaidrības – varētu mainīties Imigrācijas likuma grozījumu spēkā stāšanās termiņš, arī ieceri par valdības pilnvaru paplašināšanu nozarē saista tikai ar politiskiem mērķiem.
Lai arī koalīcija jau vienojusies par jaunu priekšlikumu piešķirt valdībai tiesības uz laiku apturēt termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanu trešo valstu pilsoņiem, pilnībā vēl nav pabeigts darbs pie Valsts prezidenta Andra Bērziņa otrreizējai caurlūkošanai nodotajiem Imigrācijas likuma grozījumiem. Atbildīgā komisija darbu gandrīz noslēgusi, nolemjot, ka izmaiņas stāsies spēkā 2015.gada 1.janvārī, taču šis termiņš nesaskan ar politiķu iepriekš lemto un var mainīties. «Šāds termiņš ir par ilgu, tā ir vilkšana garumā,» DB saka Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vadītājs Jānis Ozoliņš (Reformu partija).
Pusgads miglā
Neskaidrība par to, kā nākotnē Latvijā tiks izsniegtas termiņuzturēšanās atļaujas (TUA) par ieguldījumiem nekustamajā īpašumā, pastāv aptuveni pusgadu. Pērnā gada novembrī otrreizējai caurlūkošanai nodotie likuma grozījumi paredzēja ieviest kvotu sistēmu un piešķirt atļaujas par 50 tūkstošu eiro iemaksu valsts budžetā. Deputāti nolēma atteikties no abām normām, vienlaikus nolemjot palielināt nekustamā īpašuma vērtību, par kura iegādi piešķir TUA, no 150 tūkst. eiro līdz 250 tūkst. eiro. Papildus valsts budžetā būs jāiemaksā nodeva 5% apmērā no īpašuma vērtības.
J. Ozoliņš norāda, ka komisijas lēmums par Imigrācijas likuma grozījumu spēkā stāšanos 1.janvārī ir diskutējams un pauž neizpratni par kolēģu vēlmi atlikt ieguldījumu sliekšņa palielināšanu. «Pieprasījums pēc uzturēšanās atļaujām ir pietiekami liels,» viņš saka, piebilstot, ka pārejas periodam noteikumu sagatavošanai būtu jābūt diviem, trim mēnešiem. Nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (NA) deputāts Dzintars Rasnačs DB piebilst, ka iepriekš koalīcijā panākta vienošanās par spēkā stāšanos 1. jūlijā vai 1. augustā. Tas nozīmē, ka Saeimā vēl gaidāmas cīņas par spēkā stāšanās termiņu. Jāpiebilst, ka nekustamā īpašuma tirgus pārstāvji norāda – ieguldījumu sliekšņa palielināšana samazinās pircēju skaitu un citi runā pat par 50% kritumu. Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) datiem no 2010.gada līdz šā gada februāra beigām TUA piešķiršana apstiprināta 10 607 cilvēkiem, balstoties uz investīcijām, ko veikuši 4509 cilvēki (pārējie ir viņu ģimenes locekļi). Aptuveni 81% no viņiem šo atļauju ieguvuši, pamatojoties uz nekustamā īpašuma iegādi Latvijā. PMLP dati liecina, ka TUA programmas ietvaros Latvijā ienākušas investīcijas kopumā 720,8 miljonu eiro apmērā.
Ķīnieši nāk
Latio tirdzniecības vadītājs Aldis Riekstiņš stāsta, ka pēdējo divu gadu laikā ar uzturēšanās atļauju starpniecību visstraujāk augusi Ķīnas iedzīvotāju interese par Latvijas nekustamo īpašumu iegādi (800 TUA marta beigās). Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šīs valsts TUA saņēmušo personu skaits 2013.gadā palielinājies gandrīz četrkārtīgi. Atšķirībā no citu valstu pircējiem ķīnieši bieži izvēlas iegādāties īpašumus ārpus Rīgas un citām lielajām pilsētām. Tomēr lielākā daļa TUA saņēmēju ir no Krievijas – ap 70% (vairāk nekā 7500 TUA) no visām izsniegtajām atļaujām. Latio eksperts stāsta, ka lielāko daļu nerezidentu, kas pēc īpašuma iegādes vēlas saņemt TUA, interesē mājokļi Rīgā, tās apkārtnē, kā arī Jūrmalā par cenu līdz 180 – 200 tūkst. eiro. Iepriekšējā gada laikā palielinājās ārzemju pircēju interese arī par īpašumiem ārpus lielajām pilsētām – reģionos, kur likumā noteiktā investīciju minimālā summa ir 71 tūkst. eiro. Būtiski palielinot investīciju slieksni visā Latvijas teritorijā, reģioniem šo investīciju piesaistes iespējas tiks atņemtas, jo jau pie pašreizējās investīciju minimālās robežas daudzviet ir visai sarežģīti atrast piemērotus īpašumus, teic A. Riekstiņš. «Cietīs arī projektu attīstība, jo Rīgas centrā un Jūrmalā ārzemju pircēju pieprasījumam atbilstošs piedāvājums pēdējo gadu laikā ir palielinājies, daudzi dzīvojamie projekti tiek īstenoti, orientējoties tieši uz šo pircēju loku, tādēļ nerezidentu pieprasījuma iespējama samazināšanās daļai projektu ir ļoti nozīmīgs riska faktors,» secina Latio pārstāvis.
Kritēriji vēl neskaidri
NA ieceri par to, ka Ministru kabinets valsts apdraudējuma novēršanas un pārvarēšanas nolūkos var uz laiku līdz vienam gadam apturēt termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanu vienas vai vairāku trešo valstu pilsoņiem, paredzēts virzīt kā jaunus likuma grozījumus. «Ir daudz tehnisku jautājumu,» min J. Ozoliņš. Atbildot uz jautājumu, cik ātri tas varētu notikt, Dz. Rasnačs norāda, ka «jo ātrāk, jo labāk», taču tas atkarīgs no ministriju darba. Tieslietu ministrijai sadarbībā ar Iekšlietu un Ārlietu ministrijām jāsagatavo priekšlikumi.
Ņemot vērā neskaidrības, pie kādiem nosacījumiem TUA piešķiršana varētu tikt apturēta un kas to varētu iniciēt, Dz. Ras- načs klāsta, ka apdraudējuma izvērtējums būšot kompetento iestāžu rokās, kas informāciju nodos atbildīgajam ministram, bet ministrs – valdībai. Viņš arī uzsver – jaunā norma nenozīmē, ka valdībai būs pienākums atļauju piešķiršanu apturēt, taču tiks paplašinātas Ministru kabineta tiesības. «Starp izņēmuma stāvokli un esošo stāvokli vēl var būt dažādi apdraudējuma līmeņi, tas ir viens no risinājumiem,» saka Dz. Ras- načs. Jaunās normas formulējums rūpīgi jāizstrādā – kā un ko lems Ministru kabinets, pēc kādiem kritērijiem atļauju piešķiršanu varēs apturēt, DB saka advokātu biroja Sorainen partneris Ģirts Rūda. Viņš arī atzīst – izskatās, ka konkrētā joma – ieguldījumi, saņemot uzturēšanās atļaujas,– tiek izmantota noteiktiem politiskiem mērķiem, lai laiku pa laikam «kurinātu kaislības». «Ja mēs kaut ko aizslēdzam, ko spējam piedāvāt pretī?,» jautā Ģ. Rūda. Nostājoties pret uzturēšanās atļauju programmu, kur investīcijas pārsniedz pusmiljardu eiro, ir jādomā, kā tālāk piesaistīt investīcijas, viņš uzsver.
Aicina nepārvērtēt
Ekonomikas ekspertu viedoklis attiecībā uz TUA naudas ietekmi tautsaimniecības attīstībā ir atšķirīgs, taču viena no tēzēm, kas sarunās izskan, ir nepārvērtēt šo līdzekļu nozīmi ekonomikas augšupejā. «Līdz šim par TUA ekonomisko efektu esmu bijis «remdeni pozitīvs» un tāds arī palieku, taču esmu arī piebildis, ka pozitīvā ietekme vairāk izpaudās sākumā un tai pakāpeniski ir un bija jāsamazinās, kamēr ar negatīvo ietekmi notiek un notiks pretējais,» uzturēšanās atļauju lietderīgumu ekonomikā komentē DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš. Pēc SEB bankas makroekonomikas eksperta Daiņa Gašpuiša domām, tas bija samērā veiksmīgs pasākums krīzes periodā, tomēr šo jautājumu nedrīkstot pārvērst tikai par grāmatvedisku aprēķinu, jāvērtē plašāk. Taču pašlaik nav pamatotu aprēķinu par šāda veida investīciju ietekmi uz citiem sektoriem un plašāku sabiedrību, kā arī valsts budžetu, secina eksperts. Jautāts par to, cik liela loma TUA bijusi ekonomikā, P. Strautiņš teic, ka tas varētu būt «kāds procents». Viņaprāt, runa ir par kumulatīvu ietekmi, nevis papildu pieaugumu katru gadu. P. Strautiņš domā, ka programmu vismaz pašreizējā veidā nevajadzētu saglabāt, pat neņemot vērā notikumus Ukrainā, savukārt variants par iemaksu veikšanu kādā industrializācijas fondā būtu vērtējams pozitīvi no ekonomiskā viedokļa.