Tikai 36% uzņēmumu vadītāju visā pasaulē ir ļoti pārliecināti par sava uzņēmuma izaugsmes perspektīvām nākamajos 12 mēnešos, tā secināts PwC 16. ikgadējā pasaules uzņēmumu vadītāju aptaujā (16th Annual Global CEO Survey). Par īstermiņa izaugsmi ļoti pārliecināto uzņēmēju daudzums ir samazinājies no 40% - 2012. un 48% - 2011. gadā, taču joprojām saglabājies lielāks par 31% un 21% attiecīgi 2010. un 2009.gadā.
Vispesimistiskāk noskaņoti par īstermiņa ieņēmumu pieaugumu ir Rietumeiropas uzņēmumu vadītāji. Arī pārējos, t.sk. tajos, kuri tiek uzskatīti par esošiem un nākamiem augstas attīstības reģioniem, šī pārliecība, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, ir ievērojami samazinājusies. Ticība ilgtermiņa izaugsmei, salīdzinot ar pagājušo gadu, kopumā ir palikusi nemainīga - 46% aptaujas dalībnieku visā pasaulē apgalvo, ka viņi ir ļoti pārliecināti par izaugsmes perspektīvu nākamo trīs gadu laikā.
Kas visvairāk uztrauc uzņēmumu vadītājus?
Saraksta augšgalā ar 81% ir uzņēmumu vadītāju bažas par joprojām neskaidro ekonomikas izaugsmi, līdz ar to jautājumu loks, kas uztrauc uzņēmējus, ir paplašinājies.
Kā skaidrs vēstījums valdībām visā pasaulē, nākamās lielākās uzņēmumu vadītāju «galvas sāpes» ir valdību reakcija uz fiskālo deficītu (71%), pārmērīgais regulējums (69%) un stabilitātes trūkums kapitāla tirgos (61%). Jautāti par valdības reakciju uz regulatīvo slogu, uzņēmumu vadītāji ir vēl skarbāki, un tikai 12% piekrīt, ka viņu valdība to ir samazinājusi pēdējā gada laikā.
Kā galvenos biznesa izaugsmes draudus, uzņēmumu vadītāji minēja arī pieaugošo nodokļu slogu (62%), pamatprasmju ierobežoto pieejamību (58%) un enerģijas un izejvielu izmaksas (52%).
PwC Latvijas uzņēmuma partnere Zlata Elksniņa – Zaščirinska komentē: «Ja salīdzina ar citām Eiropas valstīm, Latvijas situācijā aktuāls ir jautājums par pārāk lielu administratīvo slogu uzņēmējiem vairākās jomās, piemēram, grāmatvedībā un darba drošībā. Savukārt pozitīvas ievirzes ir vērojamas nodokļu jomā, kā piemēram, holdinga režīma ieviešana Latvijā, kā arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likuma grozījumi, kas saistīti ar darbinieku akciju opcijām.»
Uzņēmumu vadītāji ir piesardzīgi par plāniem palielināt darbinieku skaitu šajā gadā. 2013.gadā 45% (samazinājums no 51%, salīdzinot ar pagājušo gadu) uzņēmumu vadītāju plāno palielināt, bet 23% - samazināt darbaspēka apmēru.
Neatkarīgi no uzņēmuma darbinieku algošanas iespējām, atrast un saglabāt pareizos cilvēkus joprojām ir liels izaicinājums. 58% uzņēmumu vadītāju visā pasaulē pamatprasmju pieejamību minēja, kā izaugsmes perspektīvu galveno draudu.
Zlata Elksniņa – Zaščirinska komentē: «Latvijas uzņēmēji ir kļuvuši optimistiskāki, par ko, pirmkārt, liecina jaunu darba vietu radīšana. Tie ir pievērsušies savu esošo darbinieku attīstīšanai un noturēšanai, tā kā ilgtermiņā tie sagaida izaugsmi, kurā šie cilvēki un to zināšanas būs ļoti nepieciešamas.»
Šā gada aptaujā uzņēmumu vadītāji pirmo reizi īpaši izceļ nepieciešamību veicināt plašāku ieinteresēto personu uzticēšanos uzņēmumam, tā kā tā krīzes iespaidā ir sarukusi. 37% uztraucas, ka uzticības trūkums nozarē, varētu apdraudēt viņu uzņēmuma izaugsmi. 57% plāno vairāk pievērsties ētiskas kultūras veicināšanai. Turklāt gandrīz puse (49%) nākamo 12 mēnešu laikā plāno pielikt lielākas pūles, lai samazinātu savu ietekmi uz vidi.
PwC 16. ikgadējās Globālās uzņēmumu vadītāju aptaujas ietvaros tika veiktas 1330 intervijas 68 pasaules valstīs 2012.gada pēdējā ceturksnī. Āzijas un klusā okeāna valstīs tika veiktas 449,Rietumeiropā - 312, Ziemeļamerikā - 227, Latīņamerikā – 165, Centrālajā un Austrumeiropā – 95, Āfrikā – 50 un Tuvajos Austrumos -32 intervijas.
Aptauja pilnā apjomā un ar to saistītie grafiki pieejami: www.pwc.com/ceosurvey