Tie cilvēki, kas cerēja, ka pēc Eiropas Centrālās bankas (ECB) ekonomikas stimulēšanas pasākumu sākšanas Latvijā strauji augs aktivitātes vietējās kreditēšanas tirgū, var justies vīlušies. Uzņēmēji sūdzas, ka kredītu pieejamība nav tāda, kādu varētu vēlēties, savukārt bankas norāda uz kvalitatīvu uzņēmēju projektu trūkumu un tirgus regulatoru prasībām, ceturtdien raksta laikraksts Diena.
Tas, protams, liek uzdot jautājumu, cik nopietna patlaban ir tautsaimniecības kreditēšana kopumā. Ņemot vērā, ka ekonomiskās izaugsmes tempi paātrinās, varētu šķist, ka viss ir kārtībā, taču, cik ilgi tautsaimniecībai pietiks ar iekšējām rezervēm un pašas nopelnītajiem resursiem, lai spētu turpināt attīstīties, nav īsti skaidrs. Jāatgādina, ka apgalvojumu: «kreditēšanas apjomi Latvijā uzrāda būtisku pieaugumu – šogad palielinājies jauno aizdevumu apjoms gan Latvijas uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām», iepriekš paudis Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.
«Galvenais faktors, kas ietekmē uzņēmumu kreditēšanas tempu, ir pašu uzņēmēju pieprasījums un tas, cik kvalitatīvi un pārdomāti ir uzņēmumu attīstības projekti,» skaidro SEB bankas valdes loceklis Ints Krasts. Viņš piebilst, ka pieprasījums pēc kredītiem šā gada pirmajos divos ceturkšņos saglabājies iepriekšējā gada līmenī – tas bijis nemainīgi piesardzīgs. «Taču jāuzsver, ka gada otrā puse tradicionāli ir aktīvāka un pirmajā pusgadā ar uzņēmējiem sāktās sarunas ļauj prognozēt, ka pēdējos sešos mēnešos lielo korporāciju aktivitāte varētu pieaugt,» optimistisks ir SEB bankas pārstāvis.
Viņš skaidro, ka ECB īstenotā politika palīdz veidot kreditēšanai labvēlīgu vidi, taču uzņēmumu lēmumi par attīstības un investīciju projektu īstenošanu tomēr saistīti ar plašāku apstākļu kopumu – pieprasījumu vietējā tirgū un iedzīvotāju pirktspēju, makroekonomisko situāciju Baltijas reģionā un citur Eiropā un vēl ar citiem faktoriem. «ECB ekonomikas stimulēšanas pasākumi atsevišķi no kopējā konteksta nespēj ietekmēt kreditēšanas aktivizēšanos, jo daudzi aktīvai kreditēšanai nepieciešamie faktori nav tās ietekmes sfērā. ECB realizētajiem pasākumiem būtu jāveicina kreditēšana, taču komercbanku sektors, turklāt ne tikai Eiropā, vairākus pēdējos gadus piedzīvo ievērojamas izmaiņas regulāciju ziņā, un regulatoru prasību slogs kļuvis par bremzējošu faktoru kreditēšanai,» skaidro bankas Citadele Resursu pārvaldības daļas vadītājs Kārlis Purgailis.
Citiem vārdiem sakot, ECB veicina naudas cenas samazināšanos un naudas pieejamības palielināšanos, bet regulatora ietekmē finanšu vide palielina kapitāla noslodzi un sadārdzina kapitāla izmaksas. Līdz ar to bankas patlaban mēģina sabalansēt minētos faktorus, un tāda īsti aktīva kreditēšana vēl netiek novērota, piebilst Citadeles eksperts.
Savukārt I. Krasts atgādina, ka bankas tradicionāli ir orientētas uz vidēja un zema riska projektu finansēšanu, jo bankas riskē ar noguldītāju naudu un tāpēc nevar uzņemties pārliecīgi augstus riskus. Šī iemesla dēļ banka visdrīzāk nebūs piemērotākais partneris uzņēmumiem, kas atrodas agrīnā attīstības stadijā, un šādiem uzņēmumiem jāmeklē citi finansējuma avoti un instrumenti.
Tomēr ECB īstenotā ekonomikas stimulēšana kredītņēmējiem ir nākusi par labu, jo mazinājusi aizdevumu procentu likmes. Pēc K. Purgaiļa teiktā, Centrālās bankas politika ir ievērojami ietekmējusi naudas tirgus likmes, kuras klasiski tiek izmantotas kā viena no sastāvdaļām kredītu procentu likmju noteikšanā, rezultātā arī klientiem piedāvātās kopējās kredītu likmes samazinājušās.
Plašāk lasiet rakstā Valda apdomība, nevis vēlme riskēt ceturtdienas, 10.septembra laikrakstā Diena (10.,11.lpp)!