Lai vienkāršotu darba atļauju izsniegšanu un ar to saistīto formalitāšu veikšanu darba devējiem, Labklājības ministrija (LM) piedāvā vairākus ierosinājumus sistēmas uzlabošanai. Minētie priekšlikumi iekļauti Koncepcijā par migrācijas politiku nodarbinātības kontekstā.
Viens no galvenajiem priekšlikumiem paredz ieviest „vienas pieturas aģentūras” principu attiecībā uz ārzemnieka legālu uzturēšanos un nodarbinātību Latvijā. Atbilstoši tam, turpmāk darba devējs visus dokumentus, kas nepieciešami darba izsaukuma apstiprināšanai, darba atļaujas saņemšanai, kā arī izsaukuma uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai un izsniegšanai, iesniegs tikai vienā iestādē - Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Tādējādi darba devējs visas ar darba atļauju un uzturēšanās atļauju nepieciešamās formalitātes varēs veikt ātrāk un ērtāk. Nākotnē plānots, ka PMLP ārzemniekiem izsniegs tikai vienu darba/uzturēšanās atļauju.
Tāpat iecerēts noteikt arī vienu valsts nodevu par iesniedzamo dokumentu darba un uzturēšanās atļauju izskatīšanu. Minētā nodeva aizstātu pašreizējo nodevu par darba atļaujas izsniegšanai nepieciešamo dokumentu izskatīšanu.
Taču LM speciālisti uzsver, ka koncepcijā nav paredzēts samazināt šobrīd noteikto algas līmeni, kas darba devējam jānodrošina viesstrādniekam. Tāpat nemazināsies darba devēja pienākumi un atbildība. Darba devējiem, tāpat kā līdz šim, Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) būs jāreģistrē vakance, aktīvi jāmeklē nepieciešamie darbinieki, t.sk., jāpierāda NVA, ka darba devējs ir veicis pasākumus, lai sameklētu darbiniekus mūsu valstī.
Minētie LM priekšlikumi iekļauti Koncepcijā par migrācijas politiku nodarbinātības kontekstā, kuru izstrādāja Iekšlietu ministrijā izveidotā darba grupa. Koncepcija patlaban iesniegta izskatīšanai valdībā.
Vienlaikus speciālisti uzsver, ka darbaspēka piesaistei no citām valstīm ir jābūt pārdomātai, jo mūsu pašu valstī vēl aizvien ir liela darbaspēka rezerve, kura iesaistāma darba tirgū. Turklāt arī darbaspēka trūkuma apstākļos Latvijai kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstij ir pienākums dot priekšroku ES dalībvalstu nevis trešo valstu pilsoņiem.
Izņēmuma gadījumā vienkāršota viesstrādnieku uzņemšana no trešajām valstīm varētu notikt pēc izstrādātiem un valdībā apstiprinātiem kritērijiem, kā arī īstenojot valstiski nozīmīgus un liela apjoma investīciju vai infrastruktūras projektus.
Atbilstoši šobrīd pastāvošajām prasībām, darba devējam, kurš vēlas nodarbināt trešās valsts pilsoni, NVA ir jāpiesaka vakance un jāapstiprina darba izsaukums. Pēc tā apstiprināšanas PMLP jāapstiprina izsaukums uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai. Tikai pēc abu izsaukumu apstiprināšanas trešās valsts pilsonis var iesniegt dokumentus uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai.