Zaļo un zemnieku savienības deputātu priekšlikums noteikt, ka nacionālie komerctelevīziju kanāli maksu no kabeļtelevīzijas operatori varētu prasīt gadu vēlāk nekā plānots – no 2014. gada 1. janvāra, pēc plašām diskusijām tomēr neguva Saeimas vairākuma atbalstu.
Tādējādi televīzijas kanāli TV3 un LNT jau no nākamā gada 1. janvāra varēs prasīt samaksu no kabeļtelevīzijas operatoriem par sava satura retranslāciju. Saeimas 2. lasījumā atbalstītie grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā paredz izslēgt pienākumu kabeļtelevīzijām obligāti nodrošināt nacionālo komerciālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmu bezmaksas retranslāciju. Obligāta bezmaksas retranslācija kabeļtelevīzijas tīklos attieksies tikai uz sabiedrisko televīziju – kanāliem LTV1 un LTV7.
Pašlaik elektronisko plašsaziņas līdzekļu, kuri retranslē televīzijas programmas klientiem ir jāveic ikmēneša abonēšanas maksa par vismaz lētāko programmu paketi, kurā parasti tiek piedāvātas nacionālo komerciālo elektronisko līdzekļu programmas, jo elektroniskie plašsaziņas līdzekļi, kuri veic televīzijas programmu retranslāciju nenodrošina to klientiem iespēju skatīties minētās programmas bez maksas, skaidro Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, kas sagatavojusi grozījumus. Spēkā esošā kārtība nav taisnīga pret nacionālajiem komerciālajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, jo nostāda tos nevienlīdzīgas konkurences apstākļos ar citiem vietējiem un ārvalstu kanāliem, kas vienlaicīgi ir Latvijas reklāmas tirgus dalībnieki un papildus saņem atlīdzību no elektronisko plašsaziņas līdzekļu, kuri veic televīzijas programmu retranslāciju abonentmaksām par atļaujas piešķiršanu retranslēt savu programmu, uzsver deputāti.
Kritiku par grozījumiem likumā paudis gan Latvijas Televīzijas (LTV) ģenerāldirektors Edgars Kots, gan kabeļoperatori. Ja atļauj LNT un TV3 iekasēt naudu no kabeļoperatoriem, tad tas būtu jāatļauj arī sabiedriskajiem medijiem, DB iepriekš norādīja E. Kots. «Apstiprinot šos grozījumus, ne vien tiks kropļots televīzijas tirgus, radot nevienlīdzīgus un diskriminējošus nosacījums dažādās televīzijas izplatīšanas platformās, bet Saeima riskē izslēgt Latgali no vienotas nacionālas informatīvās telpas, uz ko jau iepriekš vērsuši uzmanību Latgales reģiona kabeļoperatori, norādot, ka zemās maksātspējas dēļ skatītāji turpmāk var izvēlēties skatīties Krievijas bezmaksas kanālus,» paziņojumā norāda kabeļoperatori Lattelecom, Baltcom un IZZI.