Latvijas Neatkarīgā televīzija (LNT) patlaban neuzskata par vajadzīgu strīdā ar Draugiem TV par LNT retranslēšanu iesaistīt vidutāju, savukārt TV3 šādu iespēju neizslēdz, liecina televīziju pārstāvju norādītais, komentējot attiecīgu Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) ieteikumu.
LNT uzskata, ka Draugiem TV Autortiesību likumu un Elektronisko plašsaziņas likumu interpretē sev par labu, turklāt tīši nepilda tiesas lēmumus un joprojām turpina nelegāli retranslēt LNT internetā, norādīja LNT attīstības direktors Gints Miķelsons.
Viņš piebilst, ka jautājums ir nodots tiesībsargājošām institūcijām, proti, tiesai. «Izmantot citus, papildus vidutājus pašlaik neuzskatām par vajadzīgu,» komentē Miķelsons.
LNT arī aicina NEPLP kvalitatīvāk pievērsties likumu normām par legālām darbībām interneta televīzijas jomā.
Savukārt TV3 mārketinga un izpētes direktors Domas Ūselis informēja, ka televīzija viennozīmīgi atbalsta strīda risināšanu gan sarunu ceļā, gan izmantojot vidutāja starpniecību.
Tomēr viņš uzsvēra, ka strīda būtība šajā gadījumā ir, vai Draugiem TV ir uzskatāms par tādu elektronisko plašsaziņas līdzekli, kam piemērojami tā saucamie «must carry» noteikumi, proti, nosacījums obligāti bez maksas retranslēt nacionālos kanālus.
«Minētā jautājuma izšķiršanai ir nepieciešama saistoša likuma interpretācija, ko Latvijā var sniegt tikai tiesa,» norādīja Ūselis. Līdz ar to būtu jāizvērtē, vai vidutāja priekšlikums šajā gadījumā var situāciju risināt. Ja Draugiem TV šādu pieteikumu iesniegs, TV3 šo iespēju apsvērs.
SIA Draugiem TV runasvīrs Jānis Palkavnieks šodien atkārtoti pauda viedokli, ka vidutājs paredzēts gadījumiem, kad ir strīdi par autortiesību jautājumiem, bet šajā gadījumā tādu neesot.
Jau ziņots, ka, izskatot Draugiem TV iesniegumu par LNT un TV3 retranslāciju, NEPLP nolēmusi ieteikt uzņēmumam izmantot Autortiesību likumā paredzēto vidutāju.
Abas nacionālās apraides televīzijas vēlas aizliegt programmas retranslāciju Draugiem TV, uzskatot, ka tā ir interneta televīzija. Savukārt Draugiem TV norāda, ka uz to attiecas tie paši nosacījumi, kas uz kabeļtelevīzijām.
Saskaņā ar likumu, ja raidorganizācijas nevar savstarpēji vienoties par retranslēšanu, jebkura puse var vērsties pie vidutāja. Pieteikumi par vidutāja procesa sākšanu adresējami Kultūras ministrijai un otrai pusei.
Puses var vienoties par vidutāja kandidatūru vai par kārtību, kādā tas tiek uzaicināts vai iecelts. Savukārt, ja puses par to nevar vienoties, vidutāju var iecelt kultūras ministrs. Vidutājs var izteikt pusēm priekšlikumus strīda atrisināšanai un noteikt termiņu, kurā puses apstiprina vai noraida viņa priekšlikumu. Pušu vēršanās pie vidutāja neietekmē to tiesības vērsties tiesā.
Janvārī Rīgas rajona tiesa uzlikusi par pienākumu Draugiem TV pārtraukt retranslēt kanālu TV3. Šāds lēmums piemērots kā pagaidu aizsardzības līdzeklis civillietā, ko ierosināja tiesa pēc TV3 Latvia prasības par kanāla TV3 neatļautas retranslācijas pārtraukšanu.
Arī pēc AS Latvijas Neatkarīgā televīzija pieteikuma ar tiesas lēmumu Draugiem TV uzlikts par pienākumu pārtraukt LNT programmas retranslēšanu. Draugiem TV gan uzskata, ka tiesas lēmums neliedz sākt retranslēšanu no jauna, līdz ar to retranslēšana atsākta.