Nosacījumu maiņa investoriem no trešajām valstīm apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām iestieg Saeimas atbildīgajā komisijā, to liktenis neskaidrs
Tāds ir Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdes darba rezultāts, izvērtējot valdības piedāvātos grozījumus Imigrācijas likumā. Ministru kabineta piedāvāto risinājumu atbalstīja tikai Vienotību pārstāvošie deputāti, savukārt pārējie atturējās. Rezultātā Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis pārtrauca grozījumu izskatīšanu, kas tiks turpināta novembrī. Līdz tam sagatavotajā grozījumu projektā tiks veikti juridiski precizējumi. Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvis Jānis Brazovskis pauda neizpratni par deputātu noraidošo attieksmi, jo priekšlikumu mērķis bija ieinteresēt trešo valstu investorus ieguldīt uzņēmumos un tāpēc tika panākta vienošanās par ieguldījumu minimālā sliekšņa samazināšanu.
Īpašumu epopeja
Valdības uzstādījums termiņuzturēšanās atļauju (TUA) piešķiršanā apmaiņā pret ieguldījumiem bija mainīt investīciju plūsmu no nekustamajiem īpašumiem uz biznesu – uzņēmumiem. Tieši tāpēc 250 tūkst. eiro ieguldījumu slieksni nekustamo īpašumu iegādē tiek piedāvāts saglabāt. Tomēr, tā kā tik vērtīgu īpašumu daudzviet Latvijā faktiski nav, tika piedāvāts ļaut ārpus Rīgas, Jūrmalas, Babītes, Mārupes, Olaines, Ķekavas, Baldones, Salaspils, Ikšķiles, Stopiņu, Ropažu, Garkalnes, Ādažu, Carnikavas vai Saulkrastu novada iegādāties divus funkcionāli saistītus apbūvētus nekustamos īpašumus. Katra īpašuma tirgus vērtībai būtu jābūt vismaz 125 tūkst. eiro jeb ar kopējo vērtību 250 tūkst. eiro. «Kāpēc kādam būtu jāpērk viens dzīvoklis Daugavpilī par 125 tūkst. eiro un otrs Liepājā arī par 125 tūkst. eiro, ja pietiek taču ar vienu?» ironizēja Saeimas deputāts Jānis Ādamsons. Savukārt Saeimas deputāts Aleksejs Loskutovs vērsa uzmanību uz formulējumu «funkcionāli saistītus». Proti, ar šo formulējumu nevarēšot iegādāties vienu mājokli vienā Latvijas pilsētā un otru pavisam citā, jo tie nebūšot funkcionāli saistīti. Ministriju pārstāvji skaidroja, ka norma paņemta no spēkā esošās likuma redakcijas un «funkcionāli saistīti» nozīmējot komplektu, piemēram, dzīvokli un pazemes garāžu. Tika secināts, ka šai normai nepieciešams precizējums. J. Ādamsons gan norādīja, ka grozījumu norma ir formāla, jo realitātē tas tāpat nozīmē liegumu saņemt TUA par nekustamo īpašumu iegādi laukos. Vēl diskusijas izraisīja jautājums, vai TUA var saņemt pircējs, kurš iegādājas dzīvokli, bet ne zemi zem šī mājokļa.
Visu rakstu TUA prasību «mīkstināšanas» priekšlikumi noslīkst komisijā lasiet 22. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.