Lielākā daļa jeb 64% iedzīvotāju uzskata Latvijas nodokļu slogu par vidēju, katrs trešais (32%) uzskata, ka tas ir augsts un 4% respondentu uzskata, ka nodokļu slogs Latvijā ir zems, liecina Finanšu ministrijas (FM) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veiktās aptaujas rezultāti.
Galvenie nodokļu maksāšanas iemesli ir sociālās garantijas – pensijas, pabalsti, bērniem nodrošināta izglītība, kā arī ārkārtas dienestu nodrošinājums – apmaksāts ugunsdzēsēju, mediķu un policistu darbs. Vairākums (66%) respondentu uzskata, ka nevēlēšanās maksāt nodokļus liecina par īstermiņa domāšanu, nedomājot par nākotni. Šādi ir galvenie rezultāti, lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par Latvijas nodokļu politiku un nodokļu maksāšanas nepieciešamību.
Tāpat 34% aptaujāto ir pārliecināti, ka nevēlēšanās maksāt nodokļus ir neizpratne par nodokļu maksāšanas ieguvumiem. Lielākā daļa (52%) respondentu savas zināšanas vērtē kā viduvējas. Savas zināšanas par labām vai ļoti labām uzskata 30% respondentu, turpretī 18% respondentu atzīst, ka vēlētos savas zināšanas uzlabot, liecina veiktās aptaujas rezultāti.
Respondentiem nav šaubu par to, ka nodokļi ir jāmaksā. Šaubas par nodokļu maksāšanas nepieciešamību pauda vien katrs 25. respondents, norādot, ka valdībai nepieciešams sniegt vairāk informācijas un skaidri parādīt, kur un kādiem mērķiem nodokļi tiek izlietoti, parādot, ka nodokļu pārdale ir efektīva un pamatota.
Apzinoties riskus, ko rada algas saņemšana aploksnē, tikai katrs desmitais norāda, ka būtu gatavs riskēt, apzinoties, ka tādējādi viņa bērniem nebūtu nodrošināta izglītība, mediķi varēs sniegt vien ierobežotu palīdzību un uz ielām būtu grants segums bez apgaismojuma.
Aptauja tika veikta laika posmā no 9. līdz 19. decembrim. Tajā kopumā piedalījās 557 respondenti, no kuriem 32% bija studenti, 30% - skolēni, 28% - algoti darbinieki, bet pārējie 10% - pašnodarbinātie, bezdarbnieki, uzņēmēji un pensionāri.