Šobrīd nelegālā alkohola tirdzniecības vietas jeb tā saucamās točkas aug kā sēnes pēc lietus un tiesībsargājošās institūcijas ierobežota finansējuma apstākļos nevar ar tām atbilstoši cīnīties.
Šāda informācija izskanēja no jaundibinātās Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienības (ARTA) dalībniekiem. Kā norādīja alkoholisko dzērienu ražotāja SIA Jaunalko valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters, nelegālais alkohols ir tēma, par ko normālā biznesa vidē vispār nevajadzētu runāt, taču šobrīd situācija ir pretēja.
Uz jautājumu, kas liecina par strauji augošiem nelegālā alkohola apjomiem, Jaunalko valdes priekšsēdētājs atzina, ka tie ir VID dati, kas liecina par nodokļu ieņēmumu samazināšanos. Šā gada pirmo divu mēnešu rādītāji liecina, ka legālo alkoholisko dzērienu ražotāju apjomi sarukuši par aptuveni 15 – 20 %. Gadījumā, ja akcīzes nodoklis vēl tiks palielināts, ražotāji var neizturēt šo nodokļu slogu un var pārtraukt ražošanu.
Arī a/s Latvijas balzams valdes priekšsēdētājs Kārlis Andersons atzīst, ka uzņēmums savā rīcībā esošo informāciju par nelegālā alkohola apriti mēģina nodot tiesībsargājošajām institūcijām un sagaidīt adekvātu reakciju, kas ne vienmēr izdodas. "Ir gadījumi, kad reakciju nesaņemam vispār.
Prognozes liecina, ka valstī būs vēl mazāk līdzekļu, lai šos jautājumus risinātu, bet nelegālā alkohola apgrozījums tikai pieaugs, legāli strādājošo alkohola ražotāju un tirgotāju iespējas pasliktinot un mazinot valsts ieņēmumus," tā K. Andersons. ARTA jau sagatavojusi un iesniegusi valdībai, Saeimas komisijām un politisko partiju frakcijām adresētu vēstuli, kurā vērš uzmanību uz sekām, ko jau rada nepārdomāta stipro alkoholisko dzērienu tirgu regulējoša politika un saasinās jaunveidojamās valdības deklarācijas projektā ietvertā iniciatīva - vēlreiz paaugstināt alkohola akcīzes nodokli.
„Degvīnu, brendiju un citu stipro alkoholisko dzērienu nelegālās ražotnes netika izskaustas pat ekonomiskā uzplaukuma laikā, kad ar to sistemātiski cīnījās arī policija. Šobrīd policija ar samazināto budžetu un policistu skaitu nespēj tikt galā ar strauji pieaugošo bīstamo noziegumu skaitu, ko veicina negatīvās sociālās tendences. Policijai vairs nebūs resursu nelegālā alkohola apkarošanai. Rezultātā reāli draudi patērētajiem, papildus slodze sociālajam budžetam, glābjot dzīvības.
„Šādas nepārdomātas politikas rezultātā arī alkohola ražotāju un tirgotāju uzņēmumi cietīs zaudējumus, būs spiesti izdzīvošanas nolūkos samazināt darbinieku skaitu, pārliekot slogu uz sociālo budžetu, samazināsies nodokļu maksājumi, uz kuriem cer valsts, paaugstinot akcīzes nodokli” – teikts ARTAs nosūtītajā vēstulē. Uzņēmēji norāda - ja akcīzes nodoklis vēl tiks paaugstināts, alkohola nozari var piemeklēt piena nozares liktenis.