Noslēdzoties nākamajai desmitgadei – 2020. gadā ASV būs nepieciešams 21 miljons jaunu darbavietu. Šīs darbavietas būs radikāli atšķirīgas no pašlaik pierastajām.
Analītiķi norāda, ka jaunās darbavietas būs daudz vairāk specializētas, vairāk virtuālas un nepilnas slodzes. Žurnāls Time izveidojis sarakstu ar deviņām darbavietām, kas tuvākā nākotnē kļūs vispieprasītākās.
1. «Viedo» tehnoloģiju izgatavotāji
«Viedās» tehnoloģijas ir to produktu pamatā, kurus mēs ikdienā lietojam – sākot no viedtālruņiem, līdz pat ventilatoriem un dūmu detektoriem. «Ražošana vairs nenozīmē, ka neizglītoti darbinieki ir pulcējušies ap montāžas līnijām,» norāda McKinsey Global Institute analītiķe Sjūzana Lunda (Susan Lund). Pašlaik nozarē ir liels pieprasījums pēc augsti izglītotiem darbiniekiem.
2. Ģenētiskais konsultants
Tuvā nākotnē cilvēki izmantos ģenētisko konsultantu palīdzību, lai palīdzētu cilvēkiem ar iedzimtām slimībām, kā arī sniegtu konsultācijas jautājumos, kas saistīti ar, piemēram, ģimenes plānošanu. Saskaņā ar ASV Nacionālās Ģenētisko konsultantu padomes aplēsēm – konsultanti jau tagad gadā nopelna no 63,7 līdz 150 tūkstošiem ASV dolāru.
3. Vecu cilvēku aprūpētājs
Žurnāls norāda, ka jau tuvāko divdesmit gadu laikā, katrs piektais ASV iedzīvotājs būs vecāks par 65 gadiem, bet 90% no tiem būs dažādas hroniskas slimības. Tas nozīmē, ka pieprasījums pēc gados vecu cilvēku aprūpētājiem būs ārkārtīgi augsts.
4. Patentu advokāts
Saasinoties dažādu tehnoloģiju cīņām par patentiem, pieaugs vajadzība arī pēc cilvēkiem, kas orientējas patentu un to regulējošajā likumdošanā. Lai arī jau tagad ir pieprasījums pēc cilvēkiem, kas izprot autortiesību sistēmu – nākotnē šis pieprasījums turpinās ievērojami augt.
5. Kiberdrošības speciālists
Time norāda, ka šis gads varētu tikt nodēvēts arī par hakeru gadu, jo visā pasaulē pieaudzis datoruzbrukumu skaits kompānijām, organizācijām un valstu valdībām. Tas nozīmē arī milzīgu pieprasījumu pēc datu drošības speciālistiem. Pašlaik ASV esot tikai tūkstotis ekspertu, kas specializējušies kiberaizsardzībā, taču tirgum nepieciešami 10 līdz 30 tūkstoši.
6. «Vertikālais lauksaimnieks»
Pasaules iedzīvotāju skaits turpina pieaugt. Oktobrī zemeslodi apdzīvoja jau septiņi miljardi cilvēku. Tiek prognozēts, ka līdz 2050. gadam pasaules iedzīvotāju skaits sasniegs deviņus miljardus un 80% no tiem mitināsies pilsētās. Savukārt dabas resursu pārmērīgā izmantošana un piesārņojums nozīmē, ka nākotnē lauksaimniecību sagaidīs ievērojamas problēmas. Šādā situācijā ir viegli paredzēt, ka pavisam drīz lielu popularitāti iemantos «vertikālās fermas» - daudzstāvu ēkās izvietotas siltumnīcas.
7. Statistiķis
Pasaules kompānijas iegūst milzīgu daudzumu datu par jebkuru no mums, taču tām ir maza nojausma kā tos izmantot, raksta žurnāls. Datu kalns, kuru neviens nespēj interpretēt ir praktiski bezjēdzīgs. «Kompānijām ir uzkrāts milzīgs daudzums datu, bet nav neviena, kas tos varētu izprast,» norāda analītiķi.
8. Zemūdens metinātājs
Analītiķi norāda, ka naftas ieguves kompānijas saskaras ar kvalificētu strādnieku trūkumu, kuri varētu veikt mazāk patīkamus darbus. Tā, piemēram, par zemūdens metināšanas darbiem tiek maksāti pat 150 tūkstoši ASV dolāru. Līdzīga situācija ir arī elektriķu un tehniķu jomās.
9. Ilgtspējības profesionālis
Mūsdienu laikmetā, kurā sabiedrība ir «apsēsta» ar ekoloģisko domāšanu – valdību regulācijas un vides aizsardzības normatīvi var kļūt par īstiem džungļiem. Tāpēc ir nepieciešami speciālisti, kas šajā jomā spētu labi orientēties. Tā, piemēram, Coca-Cola nesen radījusi veselu struktūrvienību, kura kontrolēs kompānijas otreizējo pārstrādi, ūdens saimniecību un klimata aizsardzību.