Neskatoties uz problēmām Latvijas mazumtirdzniecības industrijā, par kuru jaunākie dati liecina, ka tā gada laikā sarukusi par 17%, vienai lietai joprojām ir veselīgs noiets: T-krekliem ar saukļiem Nasing spešal, raksta The Economist.
Latvijas iedzīvotāji ir priecīgi, ka tiem ir par ko pasmieties, pat, ja tas ir viņu finanšu ministrs, Atis Slakteris. Intervijā ārvalstu medijam, izmantojot ļoti akcentētu un dīvainu angļu valodu, kas ir cienīga galvenajam varonim no filmas Borats, A. Slakteris raksturoja savas valsts ekonomiskās problēmas kā neko īpašu (Nothing special).
Maigi izsakoties, tā bija oriģināla interpretācija. Pārgalvīgu aizdevumu izsniegšana no bankām, proti, celtniecības projektiem un patērētāju kredītos, Latvijai nodrošināja iespēju piedzīvot pamatīgu izaugsmi, valsts iekšzemes kopproduktam (IKP) pieaugot par divciparu skaitli un tekošā konta deficītam pārsniedzot 20% no IKP. Veselais saprāts būtu ieteicis strauji nospiest bremzi, savelkot jostu budžetam un iegrožojot aizņemšanos. Taču Latvijas vadītāji, kas cieši saistīti ar dažādiem uzņēmumiem, to noraidīja. Straujā ekonomikas izaugsme lika vēlētājiem domāt, ka dalība Eiropas Savienībā (ES) beidzot nesusi kādu labumu pēc samērā neveiksmīgās dalības uzsākšanas, kad tūkstošiem valsts iedzīvotāju devās strādāt uz ārvalstīm, atstājot lauku ciematus un mazās pilsētas gandrīz neapdzīvotas.
Pērn šie uzskati piedzīvoja smagu pārbaudi. Sākumā plīsa Latvijas nekustamā īpašuma tirgus burbulis. Tad valsts kontrolē finanšu problēmu dēļ pārgāja Latvijas lielākā privātbanka Parex banka komplektā ar diviem sindicētajiem kredītiem. Un galu galā 2008. gada decembrī Latvija pieņēma pazemojošu 7.5 miljardus eiro lielu aizdevumu no Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un ES.
Lielie izdevumu ierobežojumi sociālajā sektorā noveda pie ievērojamiem sabiedrības protestiem, un tagad valdība ir kritusi. Laikā, kad vairāk nekā nekad nepieciešama stingra vadība un sabiedrības uzticība, valsts ķildīgie un apšaubītie politiķi bezcerīgi meklē izeju no bedres. Latvija ir niecīga ekonomika ar saviem 2.4 miljoniem iedzīvotāju. Taču viss apkārtējais reģions ir kļuvis ļoti nervozs, baidoties, ka vēl vairāk sliktu ziņu no Baltijas valstīm varētu paraut līdzi arī citas valstis.
Ir viegli būt pesimistiskiem. Šī tiešām ir smagākā ekonomikas krīze kopš komunisma sabrukšanas, pēc kuras sekoja privatizācijas, liberalizācija un stabilizācijas process. Galvenās bijušās komunistiskās valstis šogad, visticamāk, piedzīvos IKP samazināšanos aptuveni 3% apjomā, liecina konsultāciju kompānijas Capital Economics prognozes. Taču situācija nav vienāda visur. Tikai dažām valstīm bijis nepieciešams atbalsts no SVF. Viena no tām ir Latvija, kuras ekonomika šogad saruks par vismaz 12% un kuras kredītreitingu aģentūra Standard & Poor’s pazeminājusi no BBB-/A-3 uz BB+/B ar negatīvām nākotnes izredzēm. Vēl viena no bēdu māsām ir Ungārija, kurai ir viens no lielākajiem parādiem attiecībā pret IKP Eiropas Savienībā. Ungārija 2008. gada oktobrī saņēma 25 miljardu eiro lielu aizdevumu, un šogad sagaidāms, ka valsts IKP saruks par līdz pat 6%. Trešā valsts ar ir Ukrainu ar iestrēgušu plānu aizņemties 1.9 miljardus eiro. Prognozes liecina, ka Ukrainas ekonomika šogad varētu sarukt pat par 10%.Citas valstis, kas gaida vai kurām jau apstiprināts aizdevums no SVF ir Baltkrievija, Gruzija un Serbija.
Citām valstīm šajā reģionā gan sokas daudz labāk. Proti, Polija, kas ir līdz šim lielākā ekonomika no ES jaunpienācējiem, ir tālu no sabrukšanas. Atšķirībā no citām Centrāleiropas valstīm Polija ir pietiekami liela, lai tā nebūtu atkarīga galvenokārt no eksporta uz citām ES valstīm. Polijas izaugsme šogad mūs vai nu ļoti neliela vai arī valsts ekonomika nedaudz saruks, taču neviens negaida lielu lejupslīdi.
Arī Čehijas Republika ir samērā labā stāvoklī. Valsts ekonomika šogad varētu sarukt par aptuveni 2%, taču tai ir stabila banku sistēma un mazs parāds. Slovākijai iet vēl labāk – tai ir izdevies šogad pievienoties eiro zonai.