Pēdējā politiskā kņada Latvijā nevairos ārvalstu uzticību Baltijas valstij īstermiņā, taču, ja šo pārmaiņu rezultātā tiks izskausta Latvijas «tumšā» politika, Valda Zatlera darbības būs attaisnojušās, atainojot jaunākos notikumus Latvijā, vēsta izdevums The Economist.
«No vienas puses pēdējais, ko Latvijai patlaban vajag ir politiskā krīze. Nelielā Baltijas valsts ir izkārpījusies no smagas ekonomiskās lejupslīdes un banku sektora krīzes, kas sekoja straujai izaugsmei. Tā atguva konkurētspēju caur atalgojuma samazināšanu un fiskālās politikas ierobežojumiem, nevis izvēlējās devalvāciju. Pēc vairāk nekā 20% liela IKP (iekšzemes kopprodukta) krituma izaugsme pamazām atgriežas. Bezdarba līmenis joprojām ir 16%, bet tas ir sarucis no sasniegtajiem 20%. SVF (Starptautiskais Valūtas fonds), kas piedalījās Latvijas glābšanā 2008. gadā, valstij tikko aizdeva vēl naudu, kas gan varētu izrādīties nevajadzīga. Latvijai ir krietns premjerministrs un funkcionējoša, bet nedroša, valdošā koalīcija,» raksta The Economist.
«Bet politiskā konvulsija šo ainu ir izbeigusi. Prezidents Valdis Zatlers, kurš reiz uzskatīts par lēnīgu un garlaicīgu, ir uzsācis tiešu uzbrukumu Latvijas politiski ietekmīgajiem oligarhiem. Šāds solis sperts pēc tam, kad Parlamenta deputāti noraidīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pieprasījumu veikt kratīšanu oligarha un politiskās skatuves smagsvara Aināra Šlesera dzīvesvietā,» raksta izdevums, norādot, ka A. Šlesers tiek turēts aizdomās par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu, kukuļdošanu un citiem.
The Economist norāda, ka KNAB dedzība ir guvusi atzinību Latvijas iedzīvotāju vidū, jo vairums latviešu nicina savus politiķus. Turpretī Zatlers, kurš, visticamāk, gūs panākumus ierosinātajā referendumā, savas rīcības rezultātā nav ticis ievēlēts Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu, turklāt nav arī garantiju, ka jaunā sasaukuma Saeima būs «tīrāka» par pašreizējo, pauž The Economist.